سیستم پیجینگ

امروزه، با پیشرفت علم و فناوری و صنعت در ارتباطات، ابزار و شکل های ارتباطی زیادی وجود دارد که بتوان به وسیله‌ی آن ها، بهترین شکل و نوع ارتباط را برقرار کرد. سیستم پیجینگ از جمله این فناوری‌ها است که در صنعت می توان از آن نام برد.


سیستم پیجینگ چیست؟ 
برقراری ارتباط راحت و سریع، در محیط‌های مختلف اعم از اداری، تجاری، آموزشی، صنعتی و… فقط از طریق دسترسی به سیستم صوت عمومی یا پیجینگ امکانپذیر است. نیاز به انتشار پیام‌ها، اطلاعات و یا اعلام شرایط اضطراری به صورت عمومی، باعث رشد و توسعه‌ی سیستم پیجینگ در مکان‌های عمومی، اداری و صنعتی شده است. چرا که این روزها، نیاز به پخش و انتقال صدا در مکان‌های صنعتی، تجاری، آموزشی، اداری، مذهبی و … افزایش چشمگیری داشته است. علت نیاز به سیستم پیجینگ، گسترش اجتماعات و یا فراخوانی افراد است. شاید پاسخ بهتر به سوال سیستم پیجینگ چیست را بتوان در این جمله خلاصه کرد : سیستم پیجینگ ساخته شده است که صدا را به وسیله‌ی منبع صوتی دریافت و تقویت کرده، سپس از طریق انواع بلندگوها، آن را در محیط پخش نماید. اگر مراحل انتخاب و نصب یک سیستم پیجینگ، بصورت دقیق و درست انجام شده باشد، باعث انتشار صدا با وضوح و کیفیت مناسب در محیط مورد نظر، خواهد شد. 


دلایل استفاده از سیستم پیجینگ
•    هدف اصلی راه اندازی یک سیستم پیجینگ اطلاع رسانی است، البته اطلاع رسانی در شرایط ضروری و اضطراری مثل حوادث امنیتی، آتش سوزی،  زلزله و … از مهم ترین دلایل نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ است، بطوریکه امروزه استفاده از سیستم پیجینگ در تمامی مجتمع ها و ساختمان های چند طبقه، از ملزومات اساسی است زیرا با استفاده از سیستم پیجینگ از بسیاری از ضررهای مالی و جانی در وضعیت های بحرانی می توان جلوگیری کرد. 
•    از دیگر دلایلی که امروزه سیستم پیجینگ مورد نیاز است، گسترش اجتماعات و لزوم انتقال اطلاعات، در کمترین زمان ممکن است. 
•    پخش موسیقی بک گراند، سیستم پخش اذان و …در محیط های اداری و یا مجنمع های مسکونی از دلایل نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ است. 
•    یکی از دلایل نصب وراه اندازی سیستم پیجینگ، مدیریت بهتر یک مجموعه اداری یا مسکونی یا تجاری و ... است. چون با استفاده از سیستم پیجینگ، اطلاع رسانی به موقع و کامل انجام می‌شود. 


آشنایی با نصب سیستم پیجینگ مناسب
بخش قابل توجهی از سیستم صوتی اداری که در ادارات، شرکت ها و مکان های عمومی نصب می‌شود، از سیستم صوتی یا پیجینگ تشکیل شده است.  سیستم صوتی اداری یا پیجینگ، برای پیج و فراخوانی افراد استفاده می‌شود و معمولا در محیط‌هایی مثل سالن اجتماعات با هدف برگزاری جلسات و مصاحبه استفاده می‌گردد. نصب پیجینگ در ساختمان های اداری و عمومی شامل سه جزء اصلی آمپلی فایر، میکروفون پیجینگ و باند یا بلندگو است، بطوریکه مجموعه‌ای از باند و بلندگوها از طریق دستگاه مرکزی آمپلی فایر، کنترل و مدیریت می‌شوند. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت دکوراسیون داخلی، شرکت‌ها و ادارات، استفاده از اسپیکر سقفی را جایگزین باند ستونی و یا دیواری کرده‌اند. 


بعضی از افراد گمان می کنند که اسپیکرهای دکوراتیو همان اسپیکرهای دیواری و ستونی می باشند ولی باید گفت که تفاوت زیادی بین اسپیکرهای دکوراتیو با اسپیکرهای دیواری و ستونی وجود دارد. بلندگوهای دکوراتیو نوعی بلندگوی دیواری محسوب می‌شوند که کیفیت بسیار خوبی دارند. سایز باند دکوراتیو از ۴ تا ۸ اینچ متغیر است. نامگذاری دکوراتیو به دلیل طراحی دکور زیبای آن بوده است که باعث تزیین محیط شده و به افزایش زیبایی و دکور بصری محیط کمک می‌کند. باند دکوراتیو با استفاده از دو عدد پایه بر روی دیوار، نصب می شود. البته ابعاد و ظرفیت محیط و نوع سقف در نصب دکوراتیو و کارایی آن تأثیر دارند. امروزه، بسیاری از شرکت ها و یا اداراتی که در حال ساخت هستند، کابل کشی سیستم صوتی اداری و پیجینگ را طراحی کرده و از بلندگوهای سقفی و آمپلی فایر توکار استفاده می‌کنند. 


نکته خیلی مهم این که امروزه برای طراحی سیستم پیجینگ به ندرت سراغ کابل کشی قدیمی می روند و اکثر  شرکت های طراح از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده می کنند. المان هایی مشابه سیستم های پیجینگ قدیمی ولی با کاربرد هایی فراوان . اما چنانچه، قصد دارید در مکانی که سقف کاذب دارد از سیستم پیجینگ استفاده کنید، اسپیکر سقفی توکار گزینه بهتری است و در صورتی که مکان مورد نظرتان دارای سقف گچی است، باند دیواری یا دکوراتیو موارد مناسبی هستند. 


آمپلی فایر، دستگاه مرکزی پیجینگ است که قابلیت های زیادی دارد، تنظیمات صدای زیر و بم و امکان فراخوانی و پیج و انتشار اطلاعات، از طریق ورودی میکروفون آمپلی فایر، برای کاربر سیستم صوتی فراهم است.
استفاده از آمپلی فایر اذان گوی هوشمند، قابلیت پخش قرآن قبل از اذان و ادعیه روزانه را نیز دارد. استفاده از این نوع آمپلی فایر، باعث پخش قرآن و اذان در اوقات شرعی خواهد شد و کار را در سیستم صوتی ادارات راحت‌تر می‌کند.
البته در سیستم های پیجینگ تحت شبکه ، دیگر از آمپلی فایر جداگانه ای برای تقویت بلندگو ها استفاده نمی شود چون تمامی بلند گو های تحت شبکه از آمپلی فایر های کوچک تعبیه شده در داخل آن استفاده می کنند. 


ولی آمپلی فایرهای صوتی قدیمی ، با توجه به تعداد اسپیکر مورد نیاز محیط و توان خروجی اسپیکرها انتخاب می‌شود و در فواصل مناسب از اسپیکرها قرار داده می‌شود. آمپلی فایر با قابلیت‌هایی که دارد، امکان انتقال صدای تلویزیون و ویدئو پروژکتور و ... را فراهم می‌کند، حتی با استفاده از بلوتوث، می‌توانید فایل صوتی دلخواه خود را از گوشی همراه خود، با استفاده از آمپلی فایر پخش نمایید. اگر بخواهید برنامه‌ای را از طریق رادیو پخش کنید با استفاده از آمپلی فایری که دارای رادیو است می توانید این کار را انجام دهید. 
و امای دیگری در سیستم پیجینگ تحت شبکه و آن اینکه در این سیستم تمامی امکاناتی همچون رادیو ، پخش موسیقی و اذان به صورت نرم افزاری مدیریت می شوند. 
در سیستم پیجینگ، استفاده از بلندگوی سقفی بهتر از دیگر انواع دیگر بلندگوها است. زیرا بلندگوی سقفی باعث  توزیع یکنواخت صدا در مکان مورد نظر می‌شود.
در صورتی که فاصله‌ی بین اسپیکر‌ها رعایت نشود، صدا در همه‌ی نقاط به گوش نمی‌رسد. به طور معمول، فاصله اسپیکرهای سقفی‌ها از یکدیگر، ۵ یا ۷ متر در نظر گرفته می‌شود.
در سیستم پیجینگ، همه کابل‌کشی‌ باند‌ها به آمپلی فایر متصل می‌شود. آمپلی فایر، منبع تغذیه‌ی اسپیکر‌ها  است. سیگنال‌های صوتی دریافت شده از ورودی‌هایی مانند میکروفون، پس از پردازش، توسط آمپلی فایر تقویت و به بلندگوها ارسال می‌شوند. 
در سیستم صوتی اداری می‌توان از آمپلی فایر چند کانال استفاده کرد که با زون بندی آن، امکان کم و زیاد کردن صدا و یا خاموش و روشن کردن میکروفون‌های موجود در زون‌ها فراهم می‌شود. این تنظیمات با استفاده از تنظیمات صدای کنترل تعبیه شده، بر رو پنل جلویی آمپلی فایر، قابل انجام است.
در پایان توصیه می کنیم در صورتی که برای انتخاب و خرید یک سیستم صوت عمومی یا پیجینگ را دارید برای کسب اطلاعات و انتخاب و خرید و راه اندازی یک سیستم پیجینگ مناسب به سایت شرکت اتصال صوت  به آدرس www.etesal.net مراجعه فرمایید تا از همکاری کارشناسان ما بهر‌ه‌مند شوید. 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی