• sr@psdelta.com

راهکار یکپارچه سیسکو

راهکار یکپارچه سیسکو

امروزه راهکار های ارتباطی به عنوان ابزاری مهم در کسب و کار و تعاملات سازمانی ایفای نقش می کنند. سازمان های پیشرو در ارائه ابزار ارتباطی با توجه به رشد در خواست های کاربر در تنوع نیازهای ارتباطی سعی در ارائه راهکار های یکپارچه و کلی دارند که اصطلاحا به راهکار UC شهرت دارد.

راهکار های یکپارچه تنها به صدا بسنده نمی کنند و شامل تصویر ، پیغام و اشتراک گذاری منابع مثل دستکتاپ و برنامه های کاربردی نیز می باشد. راهکار یکپارچه یک محصول و چند محصول متنوع نیست بلکه یه طراحی واحد و معماری منحصر به فرد است.

راهکار یکپارچه سیسکو راهکاری متصل و به هم تنیده از زیرساخت های شبکه ، امنیت ، موبیلیتی ، محصولات مدیریت شبکه ، سرویس های گردش کار،گسترش های منعطف ، بسته های تجاری کاربر و شرکای تجاری و نرم افزارهای ارتباطی توسعه یافته توسط دیگر کمپانی ها می گردد.

راهکار یکپارچه ی سیسکو می تواند هر کسب و کاری را متحول نماید ، این تحول همانند دکمه ای است که ارتباطات چهره به چهره را به شیوه ای مشابه ارتباطات در زندگی اجتماعی و با چاشنی مقرون به صرفه بودن به بدنه سازمان تزریق می نماید. 

 

معماری یکپارچه سیسکو به صورت لایه های جدا از هم می باشد که در شکل زیر می توانید این لایه ها را مشاهده نمائید:

لایه زیرساخت یا Infrastructure :

لایه زیر ساخت شامل روتر ها ، سوئسچ ها و گیتوی های صدا می باشد. وظیفه لایه زیر ساخت حمل صدا ، تصویر و دیتا در بین تجهیزات شبکه و برنامه های کاربردی می باشد.وظیفه لایه زیر ساخت عبارتند از ارائه ساختاری پایدار، مدیریت ، امنیت شبکه و کیفیت سرویس (QoS) می باشد.

لایه کنترل تماس(Call Control):

نقش لایه کنترل شبکه عبارتند از ایجاد فرایند تماس ، کنترل تجهیزات ، مدیریت نقشه های تماس(Dial Plan) و ویژگی های تماس می باشد.

کنترل تماس مس تواند از طریق CUCM،CUCM Express و یا CUCM BE ایجاد گردد. در ادامه تلاش خواهیم کرد تا بر روی CUCM تمرکز نمائیم.

لایه کاربردی (Applications):

کاربرد ها به توایع کنترل تماس و زیر ساخت فیزیکی پردازش صدا وابسته هستند. کاربردها در بستر IP کار می کنند می توانند هر جایی داخل شبکه عمل نمایند.

پایانه ها (Endpoints):

پایانه ها می توانند شامل تلفن های رومیزی ، تلفن های تصویری ، تجهیزات ویدئوکنفرانس و دیگر موارد باشند.

Cisco Collaboration

اجازه بدهید تا با مفهوم جدیدی به نام Collaboration  آشنا شویم. معنی آن این است که با هم کار کنیم تا به هدف مشخصی دست یابیم . Cisco Collaboration از تمام ارتباطات صدا ، تصویر و داده در کنار هم پشتیبانی می کند. پیشرفته ترین نسل ارتباطات در حال حرکت (mobility) و شبکه های اجتماعی در Cisco collaboration گردآوری شده است. معماری Cisco Collaboration را در شکل زیر قابل مشاهده است:

 

زیر ساخت Collaboration

سیسکو به عنوان پیشرو در فناوری مسیریابی و سوئیچینگ شناخت شده است.این فناوری به هسته راهکار Collaboration شکل و انسچام می بخشد.کیفیت سرویس به عنوان مکانیزمی که در مسیر یاب ها و سوئیچ های سیسکو موجود است به شما این اطمینان را می بخشد که تمامی صوت و تصویر و دیتای شما در بالاترین سطح کیفی در شبکه جریان می باید.گیتوی های سیسکو روش ها ی متعددی را برای ارتباط شبکه داخلی شما با شبکه جهانی در اختیار می گذارد به طوری که به راحتی می توانید به شبکه PSTN متصل شوید . Cisco Collaboration در نسخه 11.0 از طریق مجازی سازی توسعه می یابد و می تواند سطح وسیعی از کاربران را تحت پوشش بگیرد.

سرویس ها و خدمات Cisco Collaboration

  • پیغام رسانی فوری (Instant messaging) و  نمایش حضور کابران (Presence) که با فعال شدن Cisco Jabber به آن دست پیدا می کنید.
  • کنفرانس : WebEx نرم افزاری که با ترکیب صدا و تصویر HD و با با قابلیت به اشتراک گذاری محتوا که امکان انجام ملاقات های آنلاین را برای شما فراهم می آورد. شما میتوانید از هر پایانه ای مثل تلفن های IP ، سافتفون های دسکتاپ و یا تبلت های خود در این جلسات شرکت نمائید.

  • Cisco Spark: کلاینت های سیسکو اسپارک می تواند روی دسکتاپ و موبایل نصب شود و اتاق های مجازی ارتباط مبتنی بر ابر (Cloud based) را فراهم نماید. این ارتباط می تواند قابلیت ارتباط تک به تک و گروهی را میسر می نماید.سیکو اسپارک می تواند هم روی اندروید و هم روی IOS نصب شود و به کابران اجازه می دهد تا از بستر Cisco Collaboration Cloud به سرویس های Cisco Collaboration متصل و از سرویس های امن و اسکریپت شده ی چت(Persistent Chat)، تماس های صوتی و تصویری و به اشتراک گذاری محتوا در ارتباطات تک به تک و یا گروهی استفاده نمایند.

  • Telepresence: فناوری تلپرزنس سیسکو بدون اینکه نیاز به مسافرت های طولانی و صرف زمان زیاد باشد ، همه افراد را در کنار هم جمع می کند. تلپرزنس سیکو شامل چندین صفحه نمایش به هم پیوست است که در اتاق های کنفرانس قرار می گیرد. محصولات تلپرزنس سیسکو طوری طراحی شده اند تا بتوانند با دیگر محصولات Cisco collaboration  مثل WebEx و تلفن های صوتی و تصویری سیسکو ارتباط بگیرند.

  • پیغام صوتی: محصولات سیسکو انتخاب های متنوعی را برای پیغام های صوتی در اندازه های کوچک و بزرگ ارائه می دهند و می توانند برای نرم افزار های واسط (third party) نیز امکان ارتباط از طریق پروتکل های استاندارد را فراهم نمایند.
  • مرکز تماس: محصولات مرکز تماس یگپارچه سیسکو امکان توزیع ، پاسخگویی و پیگیری تماس های ورودی مشتریان مرکز تماس را میسر می نماید. تماس ها می تواند از طریق منوی پاسخگوی خود کار(IVR) به شیوه های مختلف هدایت شود.
  • مانیتور کردون و رکورد کردن تماس ها: در راهکار Cisco Collaboration  می توانید تماس های ورودی به مرکز تماس را رکورد و یا مانیتور نمائید. فناوری مانیتور و رکورد کردن شامل راهکارهایی مبتنی بر CUCM می باشد همانند Cisco Mediasense ، Cisco Agent Desktop ، Cisco Telepresence Content Server و Switched port Analyzer

 

پیاده سازی Cisco collaboration از سه طریق صورت می گیرد :

  • به صورت لوکال (Premises)
  • مبتنی بر ابر (Cloud)
  • ترکیبی

پیاده سازی امنیت در لایه ها :

 

سیسکو در این روش پایانه ها را به سوئیچ های لایه اکسس ، و سئویچهای لایه اکسس را به سوئیچ های لایه ی هسته و در نهایت سوئیچ های لایه هسته را به دیتا سنتر متصل می نماید.

راهکار تماس چند طرفه ویدئویی (MCU):

MCU یا همان Multipoint control Unit وظیفه ایجاد تماس های ویدئویی چند طرفه را بر عهده دارد. این تماس ها ممکن است از طریق پایانه های تلپرزنس ، تلفن های تصویری و یا پایانه های دسکتاپ صورت می گیرد که MCU مسئول ایجاد و مدیریت تماس های چند طرفه می باشد.

پیاده سازی CUCM بر روی محیط مجازی :

در حال حاضر کلیه نسخه های CUCM قابل پیاده سازی برروی محیط مجازی هستند که منجر به کاهش هزینه ها در تامین منابع می گردد.پیشنهاد شرکت سیسکو سرور های قدرتمند UCS می باشد ولی می توان از تمامی برند های معتبر سرور استفاده کرد.

 

طراحی HA

VMware برای high availability از روش های گوناگونی استفاده می نماید. در جدول زیر میتوان وضعیت سازگاری فناوری VMware با محصولات  Collaboration را مشاهده کرد.

سیسکو برای ارتباط با شبکه اینترنت بدون نیاز به VPN راهکار جدیدی به نام Cisco Expressway را ارائه نموده است. این راهکار جدید کمک شایانی برای ارتباط کاربران خارج از شبکه با شبکه داخلی می نماید.

راهکار مدیریت لایسنس ها

در نسخه 10.5 برای مدیریت لایسنس ها Cisco Prime License Manager همراه با CUCM نصب می شود.سرور Prime به منظور اختصاص لایسنس به سرور های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، مدیریت آن بسیار ساده و هزینه آن خیلی پائین می باشد.

در جدول زیر ویژگی های مهم در نسخه های گوناگون CUCM مورد بررسی قرار گرفته است :

مدل های لایسنس در نسخه های اخیر CUCM به شکل زیر می باشد :

 

پیاده سازی سرویس Unified Communication بر روی روتر های ISR  و ISR-G2

 

یکی از فناوری های شرکت سیسکو امکان نصب Unified Communication بر روی روتر های ISR ، ISR-G2 و سری 4451-x می باشد. با استفاده از چنین قابلیتی می توانیم از روتر های سیسکو به عنوان سرور کنترل تماس استفاده نمائیم و تلفن های خود را روی این روتر ها رجیستر نمائیم.

ظرفیت روتر های ISR

 

در این جدول می توانید ظرفیت سری های مختلف روتر های ISR و ISR-G2 را مشاهده نمائید:

 

 

چت با کارشناسان در واتس آپ