تولیدی و صنعتی پارس سیستم دلتا (ثبت 281277)

واژه های رایج در ویدئوکنفرانس

واژه های رایج در ویدئوکنفرانس
1395/08/22 توسط سیروس رضایی
به اشتراک گذاری در:


MCU
مخفف Multipoint Control Unit می باشد. وظیفه اصلی آن مدیریت ارتباطات چندطرفه ویدئوکنفرانس می باشد زمانی که بیش از دو نقطه را بخواهیم به همدیگر متصل کنیم از MCU استفاده می کنیم. یا به صورت داخلی در Endpoint های ویدیوکنفرانس با تعداد محدود وجود دارد. برخی پایانه ها دارای MCU ی تعبیه شده داخلی تا 8 تماس همزمان هستند ولی برای تعداد تماس همزمان بیشتر باید از سخت افزار مخصوص این کار استفاده کرد. MCU های نرم افزاری هم وجود دارند ولی می بایست با توجه به تعداد تماس همزمان ، سرور های کامپیوتری مناسب برای آن ها در نظر گرفته شود.
AES
AES که مخفف کلمه های Advanced Encryption Standard یا استاندارد رمزنگاری پیشفرفته است از خانواده الگوریتم های رمزنگاری متقارن یا Symmetric است. AES برای اولین بار در سال 2001 توسط NIST (National Institute of Standards and Technology) ارائه شد. بعد از گذشت تنها یک سال از ارائه AES توسط NIST دولت ایالات متحد آمریکا این استاندارد را به عنوان یک استاندارد دولتی تصویب کرد. البته در بدو معرفی این الگوریتم نامی که برایش انتخاب کردند Rijndael بود که مشخصا برگرفته ای از نام سازندگان آلمانی آن به نامهای Joan Deamen و Vincent Rijmen بود. NSA که همان آژانس امنیت ملی آمریکا است در ابتدا از AES به عنوان یک پروژه فوق محرمانه یاد می کرد. در واقع بعد از آن AES به عنوان اولین پروتکلی مطرح شد که توسط آژانس امنیت ملی آمریکا برای استفاده عمومی توصیه شد. در استانداردی که در AES استفاده می شود از سه بلوک رمزنگاری به شکل AES-128 ، AES-192 و AES-256 بصورت گسترده استفاده می شود.

این استاندارد یکی از پر کاربردترین استانداردهای رمزنگاری متقارن مورد استفاده امروزی می باشد. AES در واقع برای پوشش دادن مشکلات و بروز رسانی پروتکل رمزنگاری متقارن دیگری به نام DES یا Data Encryption Standard طراحی و ارائه شد. استفاده از AES به عنوان یک پروتکل رمزنگاری استاندارد بسیار امن امروزه تایید شده است. طبق معمول حملات زیادی برای شکستن کلید های مربوط به این پروتکل بر روی آن انجام شده است که بعضا برخی از آنها نیز موفقیت آمیز بوده است ، اما حملاتی که بتواند الگوریتم این پروتکل را تهدید کند هنوز انجام نشده است و اکثر حملات موفق به این نوع الگوریتم از نوع side-channel بوده است که تاثیر چندانی بر روی آن نداشته است. با توجه به امنیت و قابل اعتماد بودن AES آژانس امنیتی ملی آمریکا همچنان از این پروتکل برای طبقه بندی اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده استفاده می کند . البته این موضوع در سال 2003 توسط NSA اعلام شد و از آن به بعد گزارش مستدلی در این باره وجود ندارد.

Endpoint
به معنی پایانه و یا نقطه پایانی می باشد. هر پایانه ویدئوکنفرانس برای ارسال و دریافت صدا و تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. هر پایانه دارای ورودی و خروجی صدا و تصویر می باشد که می توان از این طریق آن را به دوربین و اسپیکر و میکروفون متصل کرد.
Codec
بخشی از End point می باشد که کلیه تجهیزات جانبی به آن متصل می شوند ، عملکرد اصلی آن فشرده سازی و بازسازی مجدد صدا و تصویر ارسالی و دریافتی از شبکه می باشد.

 


LPR
فناوری LPR با بازیابی داده های از دست رفته در انتقال باعث بهبود کیفیت و عدم ایجاد پرش و قطعی در صدا و تصویر می گردد.
Presentation

انتقال محتوا  به شرکت کنندگان در جلسات ویدئوکنفرانس را Presentation می نامند ، به طور مثال نمایش صفحات یک کتاب که می تواند به صورت یک فایل PDF به نمایش گذاشته شود.


Noise Reduction


کاهش نویز در سیگنال صدا را می گویند. اکثر تجهیزات ضبط ، پخش و انتقال صدا به علت ویژگی های ساختاری حساس هستند و گاها موجب ایجاد نویز در صدا سیگنال می شوند، الگوریتم های خاصی وجود دارد که صدا های اضافی و نویز را از روی سگنال اصلی تشخیص و حذف می کنند.


Port
درگاهی فیزیکی برای اتصال تجهیزات جانبی می باشد مثل پورت های USB ، DVI و 3.5m


Gatekeeper
یکی از اجزای نظارتی اصلی در شبکه های بزرگ ویدئو کنفرانس بوده که end point ها در آن با کمک استاندارد E.164 رجیستر شده و دارای داخلی های منحصر به فرد می گردند.  End point ها از این پس قادر خواهند بود تنها از طریق شماره گیری این داخلی ها به جای آدرس آی پی دستگاه طرف مقابل به آن متصل گردند. همچنین Gatekeeper می تواند باعث ممانعت و یا محدودیت در اتصال همزمان پایانه ها برای جلوگیری از تراکم در شبکه گردد.


Firewall
دیوار آتش که در مرز میان شبکه درون سازمانی و شبکه خارجی (مثلاً اینترنت) قرار گرفته و جهت تامین امنیت و حفاظت از کاربران سازمانی در برابر حملات بیرونی ، تنظیم و پیکربندی می شود.


Web Interface


رابطی گرافیگی برای اتصال به منوی تنظیمات سیستم می باشد. از  طریق تایپ IP تخصیص داده شده به دستگاه در آدرس بار Browser ها می توان این رابط را مشاهده کرد.


H.264
یکی از انواع پروتکل های ضبط ، فشرده سازی و توزیع محتوای ویدئویی می باشد که امروزه به عنوان متداولترین الگوریتم مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از طراحی این الگوریتم ، رسیدن به نرخ بیتی با نصف و یا کمتر از الگوریتم H.263 بود البته بدون پیچیده تر و گران شدن هزینه طراحی.

H.239
یکی از استانداردهای سازمان ITU-T که جهت ارسال و دریافت داده های چند رسانه ای حجیم به صورت همزمان بر روی شبکه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستم های ویدئو کنفرانس از این استاندارد به صورت خاص جهت ارسال و دریافت Presentation در هنگام استفاده از دو مانیتور استفاده می شود

.
G.729

یکی از الگوریتمهای فشرده سازی صدا که صدای دیجیتال را در پکتهای به طول ده میلی ثانیه و با نرخ 8 Kb/s فشرده می نماید. G.729 به عنوان یکی از اصلی ترین کدکهای فشرده سازی صدا در پایانه های ویدئو کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرد.
H.323

یکی از استانداردهای ITU-T که به عنوان پروتکل اصلی سیگنالینگ و کنترل در پایانه های ویدئو کنفرانس ، وظیفه برقراری ، نگهداری و خاتمه تماس را بر عهده دارد.

User Privilege

برای تعیین سطح دسترسی کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا کاربرانی که سطح دسترسی مدیریت سیستم را دارند و Manager یا Moderator نامیده می شوند و یا کاربرانی که صرفا می توانند از سیستم برای اتصال به جلسه استفاده نمایند و Normal User نامیده می شوند.

Agenda

دستور جلسات ویدئوکنفرانس می باشد که می تواند از سوی مدیر و یا کاربری که دارای سطح دسترسی لازم است تعیین و یا ویرایش گردد.

Encryption

به رمز گذاری کردن اطلاعات گفته می شود. پیغام هایی که رمز گذاری می شوند صرفا از طریق افرادی که مجاز به رمزخوانی هستند قابل بازگشایی می باشند.

PSTN Service

برای استفاده از خطوط تلفن ثابت در سیستم های ویدئوکنفرانس نیاز مند استفاده از تجهیزاتی هستیم که بتواند تماس های آنالوگ را به IP تبدیل نماید . این سرویس از طریق مراکز تلفن VoIP ممکن می باشد. در برخی سامانه ها ، ماژول یا نرم افزار واسطی وجود دارد که باعث ارتباط سیستم ویدئوکنفرانس و مرکز تلفن VoIP  می گردد.

File Sharing

به اشتراک گذاری فایل برای دیگر شرکت کنندگان در جلسه ویدئوکنفرانس را File sharing می نامیم.

Voting

در برخی از جلسات ویدئوکنفرانس نیاز به رای دهی و یا نظر سنجی کاربران داریم که با استفاده از تنظیمات در بخش Voting می توانیم این امکان را ایجاد نمائیم.

Dual Monitor

قابلیت پخش دو تصویر همزمان در یک جلسه ویدئویی که یکی از ویدئوها تصویر انتقالی از دوربین را نمایش می دهد و دیگری محتویات در حال نمایش (Presentation)


Automatic Gain Control

AGC برای تنظیم و کنترل دامنه سیگنال صوتی اسپیکر و میکروفون مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این فناوری می توانیم صدای یکنواختی را بشنویم. زمانی که حجم سیگنال دریافتی بیش از حد استاندارد باشد ، آن را کم و زمانی که سیگنال صدا با افت و یا اصطلاحا محو شدگی رو برو می گردد آن را افزایش می دهد.


Streaming
انتقال و پخش همزمان صدا و تصویر تولید شده از یک پایانه برای کاربرانی که در محیط شبکه آن را دریافت می کنند Streaming نامید می شود.

 

 

ساختار شبکه تلفن ثابت در شبکه مخابرات ایران

 ساختار شبکه تلفن ثابت در شبکه مخابرات ایران
1395/08/29 توسط
به اشتراک گذاری در:

 

1) ساختار شبکه تلفن ثابت در شبکه مخابرات ایران

این شبکه بصورت سلسله مراتبی در سه سطح به شرح زیر طراحی گردیده است:

1ـ سطح SC(Secondary Center) که در بالاترین سطح قرار دارد.

2ـ سطح PC(Primary Center) که در سطح میانی قرار دارد.

3ـ سطح LTX ( Local/Transit Exchange)  و LX ( Local Exchange) و TR(TRANSIT Exchange) وTX (Tandem Exchange)   که در ســـــطح پائینی قرار دارد.  

2 ) شناخت وضعیت موجود شبکه تلفن ثابت

شبکه تلفن ثابت کشور از نقطه نظر دستیابی به بخش های شهری ، روستایی ، بین‌شهری و بین‌الملل تقسیم می‌گردد.

1-2) شبکه شهری

 امکان برقراری ارتباطات بین مشترکین یک شهر را فراهم ساخته و شــــامل تجهیزات زیر می‌باشد:

مراکز شهری (TR,LTX,LX)

تجهیزات و محیط انتقال شهری

خطوط مشترکین

دستگاههای تلفن مشترکین

1-1-2) انواع مراکز شهری

1ـ مراکز محلی LX یا Local Exchange

    مراکزی که از یکسو به شبکه PSTN و از طرف دیگر توسط سیمهای مسی به مشترکین متصل میباشند، مراکز محلی یا LX می‌گویند.

2ـ مراکز ترانزیت (TR)

   در شهرهای بزرگ که تعداد مشترکین تلفنی آنها از صدهزار بیشتر می‌باشند به مراکز محلی زیادی نیاز می‌باشد و به منظور کاهش حجم خطوط انتقال، سهولت در امر مسیر یابی و شماره گذاری و توسعه‌های آتی و همچنین حمل بهینه ترافیک دراین شهرها از یک سطح ترانزیتی (TR) که چندین مرکز محلی بدان متصل می‌باشند، استفاده می‌گردد.

3ـ مراکز LTX

   به مراکزی اطلاق می‌گردد که علاوه بر سرویس‌دهی به مشترکین محلی، وظیفه ترانزیت نمودن ترافیک مراکز هم ناحیه به سایر نواحی را دارا می‌باشد یا به عبارتی دیگر تلفیق مراکز LX با TR می‌باشد. 

2-1-2) شبکه انتقال شهری

شبکه انتقال شهری را به دو بخش عمده می‌توان تقسیم نمود:

1-2-1-2) شبکه انتقال بین مراکز

  وظیفه ارتباط بین‌نودهای موجود در شبکه یک شهر را بعهده داشته و اصولاً از فیبر نوری و سیستم‌های مالتی پلکس PDH وSDH استفاده می نماید.

2-2-1-2)شبکه کابل

که وظیفه ارتباط بین مراکز محلی و مشترکین را دارد و در شبکه موجود کشور اصولاً از مرکز محلی تا محل کافو از کابلهای باظرفیت بالا ( دارای زوج سیمهای زیاد) و از کافو تا Post ازکابلهای باظرفیت پائین استفاده می‌گردد.

3-2-1-2) توپولوژی شبکه شهری

براساس این توپولوژی شبکه شهری به مراکز LX وTR  وLTX  تقسیم شده است که این مراکز بصورت‌های مختلف Ring وStar  و Mesh و یا ترکیبی از اینها با یکدیگر در ارتباط می‌باشند.

2-2 )مراکز روستایی

مراکز روستایی همان مراکز محلی با ظرفیت  پایین می‌باشند

3-2) شبکه بین‌شهری

شبکه بین شهری جهت ارتباط مشترکین شهرها و روستاهای مختلف با یکدیگر بکار برده می‌شود. این شبکه دارای بخش‌های زیر می‌باشد:

مراکز بین ‌شهری

خطوط انتقال بین‌‌شهری

تجهیزات انتقال بین‌شهری

1-3-2)انواع مراکز بین‌شهری

- مراکز  SC

مراکز خودکار بین‌شهری، منطقه‌ای را مراکز SC می‌گویند که مراکز تلفنی چندین استان کشور ومراکز شهری تابع یعنی PCوTX تحت پوشش آنها قرار دارد که کشور ما در حال حاضر دارای 16 مرکز SC  در 8 ناحیه بشرح زیر می‌باشد.

ناحیه1ـ SC1,SC2 بابل              ناحیه5ـ SC1,SC2  مشهد   

ناحیه2ـ SC1,SC2 تهران                   ناحیه6ـ SC1وSC2 خوزستان

ناحیه3ـ SC1,SC2 اصفهان            ناحیه7ـ SC1SC2 شیراز

ناحیه4ـSC1و SC2 تبریز                   ناحیه8ـ SC1و SC2 همدان

- مراکز PC

عبارتست از مراکز تلفن خودکار بین‌شهری که تابع یک مرکز SC بوده و تعدادی یا کل مراکز یک استان یا شهرستان تحت پوشش آن می‌باشد و در حال حاضر دارای 84 مرکز PC در کشور می‌باشیم.

- مراکز TX

مراکز زیر مجموعه SC/PC ها را که نقطه انتهایی شبکه محسوب می شوند را  TXنامند.

2-3-2) شبکه انتقال بین‌شهری موجود

جهت ارتباط بین مراکز اصلی SCوPC  و همچنین ارتباط مراکز TX با آنها از خطوط رادیوئی، فیبر نوری و تجهیزات PDHوSDH استفاده شده است . در حال حاضر هنوز تعداد قلیلی از سیستم‌های رادیوئی آنالوگ درحال کار می‌باشند که جهت ارتباط این خطوط آنالوگ با خطوط دیجیتال ومراکز دیجیتال از تطبیق‌دهنده‌های آنالوگ به دیجیتال (T-Max) استفاده شده است.

4-2)شبکه بین‌الملل

این مراکز ارتباط خطوط انتقال و مکالمات با دیگر کشورها را بعهده دارند ودر حال حاضر دو مرکز ISC1  و مرکز ISC2 گیت بین‌الملل مخابرات ایران را تشکیل می‌دهند.

 

 

 

 

3)تعاریف

1-3)شبکه‌شهری

عبارتست از شبکه‌ای که توسط آن مشترکین علاوه بر امکان برقراری ارتباط با یکدیگر می‌توانند باراهیابی به مراکز STD به شبکه‌های بین‌شهری و بین‌الملل نیز دسترسی داشته باشند.

Line: خطوطی که هر مشترک را با مرکز مربوطه مرتبط می‌سازد Line می‌گویندو برحسب نوع مشترک انواع زیر را دارا می‌باشد:

الف‌ـ خطوط مشترکین معمولی

ب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ـ خطوط تلفنهای همگانی

ج‌ـ خطوط خدمات SS Line

دـ خطوط دورشوال مراکز داخلی PABX/PBX Line

هـ خطوط مشترکین دیجیتال (ISDN)

 ارلانگ : میزان اشغال یک خط به مدت یکساعت را ارلانگ خط می‌گویند.

بنابراین تعریف چنانچه یک خط در یک ساعت دائماً اشغال باشد ترافیک آن یک ارلانگ خواهد بود.

ترانک :خطوط ارتباطی بین مراکز را ترانک گویند. همچنین جهت برقراری ارتباط بین مراکز داخلی PABX/PBX با مراکز شهری نیز از ترانک استفاده می‌کنند و به سه صورت ورودی به مرکز (IC) و خروجی ازمرکزOG)) و یا دوطرفه (BW) تعریف می‌شود.

پورت :مجموع لاین و ترانک را پورت می‌نامند.

تزاحم( Congestion ):درصورتیکه ترافیک اعمال شده به مرکز بیش از ترافیک پیش‌بینی شده باشد ،تزاحم  بوجود می‌آید.

BHC (Busy Hour Call Attempt): عبارتست از میزان ترافیک‌پذیری هر مرکز و تعداد سعی و تلاشهایی که در ساعت شلوغی جهت برقراری ارتباطات انجام می‌شود، که می‌تواند از برداشتن گوشی تلفن ، گرفتن شماره موردنظر، ضربه‌زدن روی قلاب جهت دریافت بوق آزاد یک تقاضا (Attempt) باشد.

شبکه ستاره‌ای ( Star ) :در این نوع شبکه کلیه مراکز تابعه یک مرکز بصورت ستاره‌ای قرار گرفته‌اند و مکالمه بین‌دو مرکز که دارای یک سطح می‌باشند با مسیرهای مستقیم از طریق یک مرکز واسطه که در سطح بالاتر قرار دارد ،صورت می‌گیرد.

شبکه حلقه(رینگ ):همانطور که از اسم آن پیداست و در شکل زیر نمایش داده شده است، نودها توسط حلقه باهم در ارتباط می‌باشند و انتقال اطلاعات در آن‌ها در یک لوپ حلقوی صورت می‌گیرد. در این نوع شبکه هر نود، اطلاعات دریافتی را به نود دیگر رله می‌نماید.

شبکه  Mesh:در این نوع شبکه کلیه مراکز بصورت مستقیم با هم ارتباط دارند وکلیه ارتباطات از طریق یک لـــــینک برقرار می‌شوند. تعداد گروه مدارات بین مراکز از فرمول زیر محاسبه ‌می‌گردد:

)1-n(n= تعداد گروه مدار بین مراکز

4)ساختار شبکه تلفن ثابت

1-4)مراکز محلی پرظرفیت (دیجیتال)

این مراکز در شهرهای بزرگ (مراکز استانها) ومتوسط (شهرهای مهم و یا نسبتاً بزرگ) نصب می‌گردند و بعنوان یک مرکز مستقل عمل می‌نمایند. مـــراکز دیجیتال بعنوان مراکز باقابلیت(Store Control Program) SCP تعریف شده‌اند .

مشخصات مراکز پرظرفیت دیجیتال بقرار زیر می‌باشد:

 ظرفیت سوئیچ : بیشتر از  5K شماره

 ظرفیت ترانک :  ماکزیمم 20% تعداد خطوط (مشترکین)

 واسط ترانک : E1 وSTMI

می تواندنودهای‌سیگنالینگی‌شبکه سیگنالینگNo.7 باشد که  SP(Signaling Point) نامیده میشود و پیام‌های سیگنالینگ یا واحدهای سیگنال پیام (MSU) درآن ایجاد و ارسال و دریافت می‌گردد.

میتواند اجـزاء شبکه هوشمندIN باشد که بنام (Service Switch Point )SSP نامیده می‌شود.( در حالت پیاده‌سازی سرویس‌های IN بصورت متمرکز)

کد این مراکز 8 رقمی بوده که چهار رقم اول (ABCD) کد مرکز و 4 رقم بعدی شماره مشترکین می‌باشد. اولین رقم کد هرمرکز کد ناحیه‌ای است که مرکز در آن قرار دارد.

فرمت شماره‌گذاری آن بقرار زیر است   : ABCDXXXX

1-1-4)مراکز Host-Remote

بمنظور استفاده بهینه از تجهیزات سوئیچ محلی پرظرفیت و صرفه‌جویی در شبکه کابل از قابلیت Remote استفاده می‌شود. در این روش قسمتی از تجهیزات مرکز پرظرفیت(LX) توسط لینک‌های 2Mbp/s به نقطه دورتر از مرکز و نزدیک به محیط مشترکین منتقل می‌شود. انتقال 2Mbp/s تا قسمت Remote توسط فیبر،PCM وHDSL و یا سیستم‌های رادیویی و یا تجهیزات SDH/PDH صورت می‌گیرد.

قابلیتRemote دراغلب سوئیچ‌های پرظرفیت دیجیتال موجود در شبکه PSTN وجود دارد.

1-1-1-4)کاربردهای Remote 

بکارگیری در شهرکهای اقماری شهرهای بزرگ

استفاده در شهرکهای صنعتی و مجتمع‌های تجاری

بکارگیری در نقاطی که شبکه ارتباطی مرکز موردنظر آماده نباشد.

استفاده در محل‌هایی که تجهیزات سوئیچ موجود نمی‌باشد.

توزیع  شماره تلفن در مناطقی که با کمبود تلفن مواجه هستند.

2-1-1-4)مزایای  Remote

بوجود آوردن قابلیت انعطاف‌پذیری در شبکه مخابراتی

صرفه‌جوئی در هزینه‌های شبکه

 کاهش سطوح شبکه

3-1-1-4) نصب مراکز Host - Remote

مراکز محلی پرظرفیت و کم‌ظرفیت می‌توانند به دو صورت نصب گردند و به مشترکین خود سرویس دهند که عبارتند از:

 به صورت محلی مستقل

 به صورت Host-Remote

1-3-1-1-4) نصب مرکز به صورت محلی مستقل

مراکزمحلی مستقل همان‌طور که در شکل زیر  نشان داده شده و در بخش‌های قبل نیز توضیح داده شده است، جهت سرویس‌دهی به مشترکین یک محدوده مشخص در یک محل نصب شده و به صورت کاملا مستقل از مراکز دیگر کار می‌کنند و توسط خطوط ارتباطی با مراکز دیگر از یک سو و با مشترکین خود از سوی دیگر ارتباط دارد. 

2-3-1-1-4) نصب مراکز به صورت Host - Remote

مشخصات  مراکزHost - Remote کاملاً شبیه مشخصات مراکز محلی مستقل می باشد با این تفاوت که بخشی از  این مراکزدر  محلی دیگر نصب میگردد (Remote) که  از لحاظ وظایف مدیریت و نگهداری ، مستقل نبوده و  وابسته به  مرکز بزرگتر   (Host) می‌باشد.

البته لازم به ذکر است که در ابتدا بدلیل پایین بودن ظرفیت مراکز (بدلایل تکنولوژیکی)، ریموت‌ها  کم‌ظرفیت بوده و بیشتر جهت پوشش نقاط روستایی یا محل‌های کم‌ظرفیت بکارگرفته می‌شد، اما امروزه بدلیل پیشرفت تکنولوژی و افزایش ظرفیت مراکز تاچندین برابر، علاوه بر کاربرد فوق الذکر، در شهرهای بزرگ نیز از Remote استفاده می‌گردد.

مزایای نصب مراکز بصورت Host-Remote عبارتند از:

 کاهش نیروی انسانی

 کاهش هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی

 کاهش تنوع سوئیچ‌های شبکه

 یکنواختی در سرویس‌‌دهی به مشترکین

 مدیریت بهتر

 حل مشکلات سیگنالینگ و شماره گذاری

 کاهش مشکلات ارتقا( Upgrading) و توسعه

 ساده‌تر شدن شبکه (کاهش تعداد نودهای شبکه)

 افزایش محدوده تحت پوشش مراکز

 افزایش متوسط ظرفیت مراکز

با افزایش محدوده تحت پوشش مراکز با بکارگیری مراکز ریموت بجای مراکز مستقل کاهش نودهای شبکه یا به عبارتی ساده‌تر شدن شبکه را که باعث حل مشکلات سیگنالینگ، شماره گذاری، ارتقاء، توسعه، یکنواختی در سرویس‌دهی و مدیریت بهتر را بهمراه خواهد داشت.

علاوه بر ساده‌تر شدن شبکه کاهش نیروی انسانی و هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری را نیز بدلیل اینکه مراکز ریموت نیاز به نیروی انسانی متخصص جهت نگهداری ندارند و همه از مرکز Host کنترل می‌شوند، بهمراه دارد، همچنین بدلیل تحت پوشش قراردادن محدوده‌ای وسیعتر از مراکز قبل اولاً با کاهش تنوع سوئیچ (بدلیل کاهش نودها ) روبرو هستیم و از طرف دیگر متوسط ظرفیت مراکز افزایش یافته است.

همه عوامل ذکرشده باعث بهینه‌تر شدن شبکه، استفاده بهینه از تجهیزات موجود در شبکه و نتیجتاً کاهش هزینه‌ها به ازای هر پورت خواهد گردید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از نصب مراکز به صورت Host-Remote بدلیل افزایش ظرفیت (Host) استفاده از اینترفیس‌های باظرفیت بالا (STMI)، می‌باشد.

نصب مراکز به صورت Host-Remote با توجه به محل استفاده آنها یا به عبارتی ظرفیت ریموت مورد نیاز به دو صورت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند که عبارتند از:

نصب مراکز با استفاده از سوئیچ محلی (Remote Switch)

نصب مراکز بدون استفاده از سوئیچ محلی(Remote Rack)

1-2-3-1-1-4) نصب مراکز (ریموت) بدون سوئیچ محلی(Remote Rack)

از این روش جهت پوشش دادن به نقاطی که دارای پراکندگی جمعیت یابه عبارتی دارای جمعیت محدودی بوده استفاده می‌گردد، بدین طریق که فقط راکهای مشترکین را به نقاط مورد نیاز انتقال داده و از طریق خطوط ارتباطی(E1) با مرکز Host مرتبط میگردند.

لازم به ذکر می‌باشد که خطوط ارتباطی مورد نیاز جهت ارتباط مرکز Host با ریموت با توجه به ارلانگ درخواستی جهت مشترکین تعیین می‌گردد .

2-2-3-1-1-4) نصب مراکز (ریموت) با سوئیچ محلی(Remote- Switch)

در این روش جهت افزایش منطقه تحت پوشش یک مرکز درنقاطی که دارای تراکم جمعیت یابه عبارتی مشترکین زیادی وجود دارد(مانند شهرها، مخصوصاً شهرهای بزرگ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین طریق که علاوه بر راکهای مشترکین تجهیزات سوئیچینگ و کنترل آن برای ارتباطات بین مشترکین بخش ریموت نیز در نقطه موردنظر نصب می‌گردد.

تجهیزات سوئیچینگ و کنترل مورد نیاز بخش ریموت جهت کاهش هزینه‌های انتقال و سرویس‌دهی بهتر در بخش ریموت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورت عدم استفاده از بخش‌های ذکرشده، باعث افزایش شدید هزینه‌های انتقال شده و توجیه اقتصادی استفاده از مراکز ریموت را از بین می‌برد.

در روش نصب مراکز با استفاده از سوئیچ محلی عملیات سوئیچینگ مربوط به مکالماتی که بین دو مشترک واقع در بخش Remote در مرکز Remote صورت می‌پذیرد و در صورت نیاز به برقراری ارتباط مشترکین بخش ریموت با مشترکین مراکز دیگر ریموت یا هرمرکز دیگر، از طریق مرکز Host صورت می‌پذیرد و در صورت قطع ارتباط با Host، ارتباط مشترکین بخش ریموت با دیگر مراکز قطع شده و خود مشترکین بخش ریموت می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند.

همچنین کلیه عملیات شماره گذاری، شارژینگ،مسیر یابی،O&M در بخش Host صورت می‌پذیرد.

لازم به ذکر می‌باشد که می‌توان در یک مرکز از هر دو روش جهت پوشش دادن مشترکین همزمان استفاده نمود.

لازم به ذکر می‌باشد در حال حاضر مراکز Remote جهت افزایش Redundancy امکان اتصال به مراکز دیگر را داشته که در صورت قطع ارتباط با Host کل ارتباط مرکز ریموت با مراکز دیگر قطع نشود و مشترکین بتوانند با دیگر مراکز تماس داشته باشند.

2-4)مراکز محلی کم‌ظرفیت (شهری و روستائی)

مراکز کم‌ظرفیت که بعنوان مراکز محلی در شبکه شهری قرار دارند دارای مشخصات زیر می‌باشند:

 ظرفیت سوئیچ : 256-4K شماره

 واسط ترانک : E1

این مراکز اگر درنقاطی که دارای جمعیت بیش از 5000 نفر باشند، قرار داشته باشند، مراکز کم‌ظرفیت شهری و در نقاط کمتر از 5000 نفر جمعیت، بعنوان مراکز کم‌ظرفیت روستائی شناخته شده‌اند. درحالت اول اگر در محدوده خدمات شهری قرار داشته باشند از طریق Concentration به نزدیکترین مرکز پرظرفیت اتصال می‌یابند و تمام ارتباطات آن با شبکه (غیراز ورودی به STD)از طریق مرکز پرظرفیت انجام می‌گیرد. کد بین‌شهری این مراکز همان کد بین‌شهری مرکز شهری می‌باشد.

مراکز کم‌ظرفیت اگر در محدوده خدمات شهری قرار نداشته باشنداز نظر طبقه‌بندی شبکه، در سطح مراکز TX (آخرین سطح مراکز بین‌شهری) قرار دارند وکد بین‌شهری مستقلی خواهند داشت.

3-4)مراکز ترانزیت (TX) و مراکز محلی ترانزیت (LTX)

با افزایش تعداد مراکز(افزایش کدهای مراکز) و تشکیل نواحی متعدد در یک شهر ضرورت بکارگیری مراکز ترانزیت بعنوان نقاطی که ترافیک بین مراکز نواحی مختلف را حمل و انتقال دهد، در طراحی شهری مدنظر قرار گرفت.

ترافیکی که بطور داخلی در مرکز محلی سوئیچ نمی‌شود( ارتباط با مشترکین مراکز دیگر) از طریق مراکز ترانزیت به دیگر مراکز محلی حمل می‌گردد. مراکز ترانزیت استفاده از حداقل دو مسیر را (مسیرمستقیم و سرریز) فراهم می‌نمایند و امنیت بیشتری در ارتباطات شبکه شهری بوجود می‌آورد. مراکز ترانزیت تنها برای انتقال ترافیک می‌باشد و هیچ پردازش مکالمه‌ای در آنجا انجام نمی‌گیرد، لیکن تحلیل ارقام بمنظور مسیریابی از وظایف مهم این مراکز می‌باشد.

در شهرهایی که مراکز آنالوگ دارند و این مراکز بدلیل وجود تجهیزات آنالوگ نمی‌تواند 7 رقمی گردند، با استفاده از مراکز ترانزیت،2 یا بیشتر ارقام برای مسیریابی در مراکز ترانزیت تحلیل می‌گردد.

مراکز محلی ترانزیت (LTX) مراکزی باظرفیت پردازش بالا جهت پردازش مکالمه و تحلیل ارقام و حمل ترافیک بین مراکز می‌باشد و بدلیل استفاده متمرکز از دو نوع مرکز (ترانزیت و محلی)در یک محل و ادغام وظایف نگهداری از نظر اقتصادی بصرفه می‌باشد.

واسط ترانک مراکز ترانزیت و محلی ترانزیت درحال حاضر E1 و STMI می‌باشد.

لازم به ذکر است که با بکارگیری واسط STMI که برخی سوئیچ‌ها به آن تجهیز گردیده‌اند، ارتباط راکز سوئیچ با سیستم انتقال بدون بکارگیری تجهیزات DDF ممکن می‌گردد که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و از نظر فضا نیز صرفه‌جوئی می‌گردد.( حتی اگر بیش از 50% ترانک STMI بکار گرفته نشود)

4-4)مراکز داخلی (PABX,PBX) ـ مراکز دورشوال

واحدهایی مانند ادارات ـ بیمارستانهاـ واحدهای بزرگ تجاری و مجتمع‌ها بدلایل مختلف، تماسهای تلفنی زیادی دارند، این تماسها هم بین اعضای واحدها با یکدیگر و هم بین اعضا با سایر بخش‌های خارجی وجود دارد. ازنقطه نظر اقتصادی برای واحد مربوطه مقرون به صرفه نمی‌باشد که تعداد زیادی خط تلفنی مستقیم خریداری نماید که این خطوط باید بخشی از تماسهای داخلی را (که در یک محل قرار دارند) هم ارتباط دهد و از طرفی برای شبکه نیز ترافیک ایجاد نماید. لذا این واحدها از سوئیچ‌های داخلی استفاده می‌نمایند.

ســـــوئیچ‌های داخـــــــــلی بسته به نیاز واحدها می‌تواند کاملاً اتــــوماتیک   (Private Automatic Branch  Exchange)PABX و یا بااســــــتفاده از اپــــراتور (Private Branch Exchange)PBX باشد. در هر دوصورت اینگونه مراکز از نظر سرویس‌دهی تحت پوشش مراکز محلی مربوط به همان ناحیه‌ای هستند که در آن قرار دارند و بعبارت دیگر کلیه ارتباطات این مراکز با شبکه از طریق مرکز محلی مربوطه انجام می‌گیرد.

ترانک DOD به مرکز محلی مربوطه ارسال می‌گردد.

مشترکین مراکز محلی نیز با گرفتن کد مرکز دورشوال از طریق مرکز محلی مربوطه، و کانال DID به مشترک داخلی دسترسی می‌یابند. 

5-4)تلفن‌های همگانی(Pay Phones) 

تلفن همگانی که یک سرویس عمومی در شبکه می‌باشد، به نسبت شماره‌های منصوبه هر مرکز محلی و تراکم جمعیتی آن مرکز، در طراحی و سفارشات مراکز سوئیچ منظور می‌گردد. این تلفن‌ها هم‌اکنون بصورت سکه‌ای یا کارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بصورت خطوط یکطرفه با دارا بودن کنتور 16KHz وابسته به مرکز محلی خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. اساس کار این تلفن‌ها برمبنای ارسال فرکانس 16KHz یا وجود مدار 16KHz در مدار صحبت (کارت خط) مشترکین می‌باشد. این فرکانس باعث برقراری مکالمه و یا جذب سکه و یافعال شدن کارت تلفن می‌گردد.

6-4)شبکه سیگنالینگ

یکی از مؤلفه‌های مهم شبکه‌های PSTN سیگنالینگ یابه‌عبارتی تجهیزات موردنیاز جهت برقراری یک ارتباط و کنترل آن تا پایان مکالمه می‌باشد. در سیستم‌های سوئیچینگ انواع سیگنالها برای برقراری و کنترل یک ارتباط بین مراکز و مشترکین رد و بدل می‌گردد که این سیگنالها شامل درخواست مکالمه، شماره مشترک خواسته شده(Called) ، نوع سرویس موردنیاز مشترک،سیگنالهای نظارتی و کنترلی، سیگنالهای همزمانی، اعلام وضعیت مشترک، ارسال بوق و غیره می‌باشد.

باتوجه به اینکه در مراکز  شبکه موجود  ، لایه Access  درون  مرکز قرار دارد، لذا سیگنالینگ خط مشترک یک واسط داخلی سوئیچ بوده و استانداردی ندارد، اما در صورتی که لایه Access از قسمت سوئیچ جدا گردد بایستی یک سیگنالینگ استاندارد را رعایت نمود (مانند V5.2).

در شبکه‌های شهری، بین‌شهری و بین‌الملل بدلیل وجود سوئیچ‌های مختلف، دیگر سیگنالینگ داخلی کارایی نداشته و بایستی جهت ارتباط این مراکز با یکدیگر به منظور برقراری ارتباطات یک سیگنالینگ واحد را رعایت نمایند.

توصیه نامه‌های کمیته جهانی مخابرات (ITU-T) سیگنالینگ بین‌ نودها را بدلیل محدودیت‌های سرویس‌دهی سیگنالینگ CAS  و سیگنالینگ No.7 توصیه نموده است.

1-6-4)سیگنالینگ کانال مرتبط (CAS)

این نوع سیگنالینگ جهت ارتباط مراکز موجود با یکدیگر استفاده می‌گردد و همواره سیگنـــال‌ها روی کانالهایی که ترافیک تلفنی را حمل می‌نمایند، بین مراکز رد و بدل می‌شود.

در این سیستم بایستی به ازای هر 30 کانال ترافیک تلفنی (Voice)، یک کانال سیگنالینگ داشت و همزمان با ارسال سیگنالینگ جهت برقراری  ارتباط ، کانالهای ارتباطی جهت حمل ترافیک Voice نیز برقرار می‌گردد که این یکی ازمعایب بزرگ این نوع سیگنالینگ می‌باشد. علاوه بر این بدلیل انعطاف‌پذیری بسیارکم در سرویس‌دهی ( با توجه به افزایش روزافزون سرویس‌ها) عملاً کارآیی لازم را ندارد. لذا با توجه به توصیه‌نامه‌های ITU-T اکثر شبکه‌های جهان از سیگنالینگ قویتری به نام SS7 استفاده می‌نمایند.

2-6-4)سیگنالینگ کانال مشترک (CCS)

این سیستم سیگنالینگ نیز مانند سیگنالینگ (CAS) جهت ارتباط مراکز موجود با یکدیگر استفاده می‌گردد و بدلیل افزایش سرعت ارسال سیگنالها، یک کانال سیگنالینگ قادر به حمل سیگنالینگ حدود800 تا1000 کانال ترافیک تلفنی (Voice) وهمچنین اجرای مدیریت شبکه می‌باشد.

در این نوع سیگنالینگ، کانال سیگنالینگ مستقل از کانال صحبت میباشد، بنابراین مسیر سیگنالینگ و مسیر صحبت می‌تواند کاملاً از یکدیگر جدا باشد. البته لازم به ذکراست که می‌توان یکی از کانالهای یک لینک PCM را انتخاب کرد و سیگنالینگ را  روی آن ارسال نمودوازمابقی کانالها جهت ارسال Voice استفاده نمود.

یکی دیگر ازمزایای بسیار مهم این سیگنالینگ علاوه بر پیش‌بینی فضاهای اضافی جهت سرویس‌هایی که در آینده امکان دارد فعال گردد و یا هر عملیات دیگر که احتمال آن وجود دارد، بررسی وضعیت مشترک انتهایی قبل از اشغال کانال جهت انتقال Voice می‌باشد. یعنی در ابتدا وضعیت مشترک انتهایی بررسی و درصورت آزاد‌بودن آن و آمادگی تماس، فرمان بسته‌شدن کانالهای Voice ازمشترک A به مشترک B صادر می‌گردد. این امر باعث می‌شود بارترافیکی اضافه روی مراکز جهت تماسهای ناموفق بدلیل مشغول بودن یاعدم امکان دسترسی به مشترک انتهایی از بین برود.

3-6-4)طراحی شبکه سیگنالینگ

الف) طراحی شبکه سیگنالینگ مستقل از شبکه Voice

در این حالت مراکز STP محض (STP Stand Alone)  باظرفیت بالا در بالاترین سطح شبکه PSTN و همچنین مراکز STP باظرفیت پائین به صورت محض یا انتخاب بعضی از مراکز شبکه که دارای قابلیت کارکرد STP باشند بکار برده میشود .

درمراکز STP باظرفیت بالا (Large STP) یاظرفیت پائین (Low STP) یکی از پارامترهای مهم علاوه بر کلیه پروتکل‌های موردنیاز (ISUP،TCAP،...)، قابلیت پذیرش تعداد زیاد لینک‌های سیگنالینگ شماره  7 (یا به عبارتی قدرت Processing) می‌باشد.این مسئله در مراکزی که علاوه بر سوئیچینگ کانالهای Voice دارای کارکرد STP نیز می‌باشند مطرح است و یکی از پارامترهای مهم این مراکز می‌باشد.

لازم به ذکر است که جهت محاسبه لینک‌های مورد نیاز هر مرکز بایستی فرضیات زیر را مدنظر قرار داد:

تعداد MSU(Message Signal Unit) مورد نیاز برای هر ارتباط (ماکزیمم14 MSU).

 طول متوسط MSU برای ISUP (23 بایت)

 سرعت انتقال

 ترافیک لینک‌های سیگنالینگ

متوسط زمان هر مکالمه

ب) طراحی شبکه سیگنالینگ در درون شبکه Voice

در شبکه مخابراتی کشور از این شبکه سیگنالینگ استفاده گردیده است لذا باید کلیه مراکز انتهایی(LX ) دارای کارکرد SP و مراکز لایه‌های بالاتر (SC,PC,TX) دارای کارکرد STP یا SP/STP باشند .

در سایر شهرهای استان ارتباط سیگنالینگ با PC/SC مربوطه و از طریق لینکهای ارتباطی موجود با یک و یا حداکثر دو کانال برقرار است.

 سیستم سوییچ دیجیتال C&C08 

C&C08 یک سیستم پر ظرفیت می باشد که در شبکه فعلی و آینده قابل استفاده است.

این سیستم قادر است حداکثر ٨٠٠٫٠٠٠ مشترک ویا ١٨٠٫٠٠٠ ترانک دیجیتال ویا ترکیبی از ایندو را ایجاد کند.

سوییچ C&C08به راحتی قابل استفاده در شبکه های زیر است:      

IN (Intelligent Network)  , NGN ,  Access network

سیستم C&C08 قابل استفاده در شبکه به عنوان مراکز زیر است:

LX, TX, LTX, PC, SC, ISC, STP, STE

پیکر بندی سوییچ C&C08 :

سیستم از یک ماژول مرکزی و ماژول های مشترکین تشکیل شده است که تعداد ماژول های مشترکین بسته به نیاز می تواند تا ١٢٨ عدد باشد.

ماژول مرکزی:

این ماژول وظیفه مدیریت Data Base و سرویس دهی به ترانک های دیجیتال و عملیاتی نظیر ترافیک سنجی ، شارژینگ ، کنترل ماژول ها و سایر عملیات پریودیک و برنامه ریزی شده را به عهده دارد .

این ماژول از قسمت های زیر تشکیل شده است:

BAM (Back Administration Module)

سروری است که محل ذخیره Data Base بوده و وظیفه جمع آوری شارژینگ را به عهده دارد.

همچنین رابط بینO&M Terminal و سوییچ  است که توسط پروتکل TCP/IP بر قرار میگردد.

این ماژول به دلیل دوبلیکیت بودن اجزا سرور امنیت بالایی دارد.

FAM (Front Administration Module)

این ماژول وظیفه  مدیریت Data Base  و  سرویس دهی به ترانک های دیجیتال و عملیاتی نظیرترافیک سنجی ، شارژینگ ، کنترل ماژول ها و سایر عملیات پریودیک و برنامه ریزی شده را به عهده دارد و نتایج را به BAM ارسال میکند.

قسمت های مختلف این ماژول عبارتند از:

CNET: سوییچ تایم اسلات ها را به عهده دارد به ظرفیت 128K*128K که دوبل میباشد.

LIM: تولید کننده انواع اینتر فیس شامل: E1, T1, ET1, STM-1, And 40 M OFL

SPM: مدیریت ترانک با انواع سیگنالینگ شامل:

CAS, CCS 7, PRA (ISDN 30B+D), V5.2, PHI (Packet Handler Interface)

RSA (Remote Subscriber Access), NO 5

SRM: شامل منابع تولید کننده:

Tone, FSK, COF, MFC, DTMF,

ماژول های مشترکین:

SM: توانایی ایجاد ۶٫۶٨٨ و یا ١٫٩٢٠ ترانک را دارد و با فیبر Mbps ۴٠ به ماژول مرکزی متصل می شود.

RSM: تمام خواص ماژول SM را دارد ولی به صورت Remote با کمک اینترفیس E1, STM-1 به ماژول مرکزی متصل می شود.

ESM: نوع پیشرفته ماژول SM است که ظرفیت بسیار بالاتری دارد. می تواند با هر دو نوع اینترفیس STM-1 و E1 به ماژول مرکزی متصل شود و دارای بورد ساپورت کننده STM-1 است.

ظرفیت این ماژول ۵٠٫٠٠٠ مشترک یا ١٠٫٠٠٠ ترانک برآورد شده است و توانایی ساپورت مشترک Remote را دارد.

RSP: فریم های مشترکین هستند که در ظرفیت های ٣٠۴ و یا ۶٠٨ به وسیله E1 به ماژول مرکزی متصل می شوند و مناسب برای مناطق دوردست از جمله روستا ها است.

C&C08برخی از قابلیت

 شامل: ISDN ،PSTN دارا بودن انواع خدمات ویژه

Call Forward (CFB, CFU, CFNR

Wake Up

Conference

3Party

Abbreviated dialing

Call Watch

Hot Dial

...&

قابلیت های فنی سیستم در شبکه

PBX, CENTREX

Online Charging/ OFF Line Charging Bill Center    

PPS Server, Wide Area Centrex

Compatible with Clock Stratum 2, 3

قابلیت تغییر ورژن ساده

V.24, V.35, X.25 به وسیله پروتکل های TMNاتصال به شبکه

برای مرکز   Down Time سادگی توسعه ماژول ها بدون نیاز به

  قابل تنظیم بودن مسیر های صوت برای ماژول ها   

  انعطاف پذیری تعداد مشترکین و ترانکه  

 O&M کارآمد بودن نرم افزار

 

  

نصب و راه اندازی Lync

نصب و راه اندازی Lync
1395/08/29 توسط
به اشتراک گذاری در:

نصب ور اه اندازی مایکروسافت Lync

در ابتدا نیاز است از وجود سرویس هایی که قبلا ذکر شده است اطمینان حاصل نمایید.

بعنوان مثال حداقل باید یک CA  در شبکه شما نصب شده باشد.

قدم اول : نصب پیش نیاز ها روی سرور ۲۰۱۲

کامند زیر را در Windows Management Shell سروری که میخواهید لینک را روی آن نصب کنید وارد کنید .

نکته : shell را با Run As Administrator اجرا کنید .

نکته : برای نصب اجزا نیاز به سورس ویندوز ۲۰۱۲ می باشد بنابراین در مسیر قرار دهید.

Install-Windows Feature RSAT-ADDS, Web-Server, Web-Static-Content, Web-Default-Doc, Web-Http-Errors, Web-Asp-Net, Web-Net-Ext, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Http-Logging, Web-Log-Libraries, Web-Request-Monitor, Web-Http-Tracing, Web-Basic-Auth, Web-Windows-Auth, Web-Client-Auth, Web-Filtering, Web-Stat-Compression, Web-Dyn-Compression, NET-WCF-HTTP-Activation45, Web-Asp-Net45, Web-Mgmt-Tools, Web-Scripting-Tools, Web-Mgmt-Compat, Windows-Identity-Foundation, Desktop-Experience, Telnet-Client, BITS -Source D:\sources\sxs –Restart

پس از نصب پیش نیاز ها سرور ریستارت خواهد شد.

قدم دوم : فایل Setup را از مسیر سورس لینک اجرا کنید .

D:\Setup\amd64\setup.exe

روی گزینه Install کلیک کنید .

سپس گزینه : I accept the terms in the license agreement را انتخاب کنید.

در پنجره بعدی گزینه Prepare Active Directory را انتخاب کنید.

در پنجره بعدی به ترتیب گزینه های زیر را انتخاب کنید و اجازه دهید مراحل نصب تکمیل شود.

 

Prepare Schema

Prepare Current Forest

Prepare Current Domain

تصاویری که در ادامه می آید مراحل اجرای این ۳ گزینه می باشد.

 

 

نکته : برای اطمینان از اینکه اسکیما آپدیت شده است می توان مورد زیر را چک کرد :

وارد کنسول ADSIEdit شده و سپس در قسمت اسکیما گزینه :

CN=ms-RTC-SIP-SchemaVersion,CN=Schema,CN=Configuration,DC=schertz,DC=name

چک کنید که مقدار آبجکت Upper Range 1150 باشد. ( مانند تصویر زیر )

 

بعد از اتمام مراحل ذکر شده تعدادی گروه برای مدیریت کردن لینک سرور که با CS و RTC شروع می شود. در اکتیو دایرکتوری ساخته می شود که در قسمت کانتینر Users قابل مشاهده است .

 

نکته : برای ادامه مراحل نصب اکانتی را که با آن نصب را انجام داده اید باید عضو گروههای زیر نمایید :

۱- CSAdministrators

2- RTCUniversal Server Admins

نکته : همچنین بواسطه نصب این اجزا سرویس RTC که مختص سرویس های لینک می باشد در کنسول ADSIEdit ساخته می شود که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

Adsiedit.msc

وارد قسمت Configuration شده و سپس در مسیر زیر بروید :

 

CN=RTC Service,CN=Services,CN=Configuration,DC=schertz,DC=name

در مرحله بعدی اقدام به نصب لینک سرور استاندارد میکنیم .

بنابراین گزینه Prepare First Standard Edition Server را انتخاب میکنیم.

پس از اتمام این مرحله نیاز است که توپولوژی لینک با استفاده از برنامه Topology Builder

ساخته شده که بر مبنای آن Management Store لینک نصب شود.

برای نصب این برنامه در Deployment Wizard گزینه Install Administrative Tools را انتخاب کنید

.

 

پس از نصب برای کانفیگ توپولوژی برنامه Topology Builder را اجرا کنید و مانند تصاویر زیر عمل نمایید.

نکته : در تمام مراحل نصب لینک نیاز است برنامه ها با قدرت ادیمن Run As Administrator اجرا شود.

کانفیگ توپولوژی لینک سرور :

گزینه New Topology را انتخاب کنید .

در پنجره بعدی دامین که قرار است در آن لینک نصب شود را معرفی کنید.

بعنوان مثال : fabrikam.com

در صفحات بعدی مشخصات سایت و موقعیت آنها را وارد نمایید.

در پنجره بعدی Front End Pool معرفی خواهد شد میتوان در یک Pool چندین سرور لینک نصب کرد.

در پنجره بعدی سرور لینک را بصورت Standard معرفی میکنیم.

اگر قصد نصب چندین سرور لینک را دارید نسخه Enterprise آن را میتوانید نصب کنید که نیاز به SQL سرور مجزا دارد و قابلیت High Availability و Fault Tolerance را فراهم میکند.

در پنجره بعدی قابلیت هایی را که میخواهید توسط لینک سرور داشته باشید را انتخاب میکنید نظیر :

Conferencing

Enterprise Voice

Call Admission Control

Archiving and Monitoring

…..

در این محیط تستی ما گزینه Enterprise Voice را انتخاب میکنیم و ارتباط لینک را با Elastix برقرار خواهیم کرد.

لذا در پنجره بعدی گزینه Mediation Server را انتخاب میکنیم و بدین ترتیب سرویس Mediation بهمراه لینک سرور نصب خواهد شد.

در نسخه استاندارد SQL بهمراه لینک نصب خواهد شد و فقط نیاز است یک فولدر درست شده و به اشتراک گذاشته شود تنظیمات مربوط به سرورهای در آن ذخیره شود.

در این محیط اسم فولدر به اشتراک گذاشته شده Lyncshare می باشد.

NTFS Permission و Share Permission این فولدر باید به صورت زیر باشد.

Every One = Remove

Domain Admins = Full

در مرحله بعدی FQDN وب سرویس اکسترنال را تنظیم میکنیم.

در پنجره بعدی میتوانید Office web app لینک را کانفیگ کنید که در این داکیومنت به توضیح آن پرداخته نمیشود.

در این مرحله کانفیگ توپولوژی لینک به پایان میرسد.

نکته : برای مدیریت لینک سرور از طریق وب میتوانید بعد از اتمام نصب اسم کامل سرور را به صورت زیر تایپ کنید.

همچنین میتوانید با کانفیگ کردن رکورد ادمین و کانفیگ آن در توپولوژی به صورت زیر به آن دسترسی داشته باشید.

بعنوان مثال :

Https://admin.fabrikam.com/cscp

Https://lync.fabrikam.com/cscp

در این مرحله توپولوژی را پابلیش کرده و ادامه نصب را انجام میدهیم.

برای این کار به قسمت Properties بالاترین گزینه در توپولوژی رفته و در قسمت Central Management Server

Administrative access URL یو ار ال مورد نظر خود را وارد نمایید بعنوان مثال :

Https://admin.fabrikam.com

Publish Topology :

برای ادامه نصب به صفحه Deployment Wizard میرویم.

گزینه install Local Configuration Store را انتخاب میکنیم بدین ترتیب توپولوژی از قبل ساخته شده نصب خواهد شد.

در صفحه گزینه retrieve directly from the Central Management store را انتخاب کنید.

پس از اتمام این مرحله گزینه دوم یعنی

Setup or Remove Lync server components را انتخاب میکنیم.

برای ارتباط و فعال شدن سرویس های لینک نیاز به نصب سرتیفیکت می باشد که بدین منظور نیاز است در شبکه CA ( Certificate Authority ) از قبل نصب شده باشد.

در این مرحله سرتیفیکت مورد نیاز لینک سرور را نصب میکنیم لذا روی گزینه Request Install or Assign Certificate را انتخاب میکنیم.

مراحل درخواست و نصب سرتیفیکت :

Request , Install or Assign Certificate :

نکته : اگر CA به صورت Enterprise نصب شده باشد به صورت اتوماتیک سرتیفیکت Issue خواهد شد و میتوانید در ادامه آن را به سرور Assign کنید اما در صورتیکه به صورت standard نصب شده باشد نیاز است ادمین آن را از کنسول Issue کند.

در محیط تستی ما به صورت Enterprise نصب شده است بنابراین در ادامه آن را به سرور Assign خواهیم کرد.

در آخرین مرحله سرویس های لینک را استارت میکنیم.

سپس در کنسول services چک میکنم که سرورهای لینک استارت شده باشند.

رکورد های مورد نیاز برای لینک سرور در DNS سرور :

A Record or CNAME :

Dialin.domain.com = IP or FQDN of Lync Server

Meet.domain.com = IP or FQDN of Lync Server

Admin.domain.com= IP or FQDN of Lync Server

Lyncdiscover.domain.com for Mobility

Lyncdiscoverinternal.domain.com for Mobility

SRV Record :

_sipinternal._tcp.domain.com = sip.domain.com

_sipinternaltls._tcp.domain.com = sip.domain.com

در کنترل پنل لینک میتوانید لینک را برای کاربران فعال کنید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر