اینترکام یک ویژگی عالی برای داشتن در محیطی است که در آن پیام ها باید به سرعت به کاربران در مسافت ها یا دفاتر منتقل شوند. پیجینگ و اینترکام به کاربران این امکان را می دهند که مستقیما و بلافاصله از طریق بلندگو با یکدیگر تماس بگیرند (اینترکام و پیجینگ به صورت خودکار پاسخ داده می شوند). اینترکام به یک کاربر اجازه می دهد تا فورا با کاربر دیگری (یا کاربرانی که در یک گروه هستند) تماس بگیرد. پیجینگ به یک کاربر اجازه می دهد تا به طور همزمان با گروهی از کاربران تماس بگیرد. این دو ویژگی کاربردهای سودمند زیادی دارند. یکی از این کاربردها در یک محیط کاری بزرگ مانند یک انبار یا دفتر بزرگ کارآمد خواهد بود. اگر کاربر پیام مهمی برای ارسال به کل دفتر داشت، به سادگی کد صفحه ای را که با همه بخش ها و دفاتر تماس گرفته بود، شماره گیری می کرد و پیام را بیان می کرد. همه (به جز کسانی که در تلفن هستند) فورا مطلع می شوند.


اینترکام تحت شبکه (IP Network Intercom)

اینترکام تحت شبکه ابزاری برای تماس های صوتی سریع روی شبکه است که روی دیوار و یا پایه فلزی ایستاده نصب می گردد. اگر وب سایت های خارجی را کشته باشید نام های دیگری نیز به جای اینترکام تحت شبکه که عبارتند از اینترکام ویپ ، اینترکام IP و اینترکام SIP را استفاده می کنند. برای اتصال اینترکام تحت شبکه به سوئیچ از یک پورت 10/100/1000 استفاده می شود. کابل اینترکام IP از طریق یک کوپلر پلاستیکی مقاوم در برابر نفوذ آب (IP67) به پورت RJ45 که در قسمت زیرین قرار دارد متصل می شود. خروجی های دیگر روی اینترکام SIP به جهت وصل کردن بلندگو یا سیرن بیرون است. اینترکام تحت شبکه تولید شده در شرکت اتصال صوت کاملا PoE است و نیازی به تامین برق مستقل برای بلندگوی پیجینگ و یا سیرن و چراغ هشدار بیرونی ندارد. برای مقاومت در برابر ضربه و خرابکاری احتمالی کارکنان از دکمه های تمام استیل با آی پی 67 در تماس گرفتن استفاده می کند. 

عملکرد اینترکام تحت شبکه

در گذشته مفهموم اینترکام به معنای تماس داخلی به داخلی با یک گوشی تلفن بود ولی امروزه اینترکام های تحت شبکه در اشکال مختلفی تولید می شوند و چگونگی تماس ها در آن تغییر کرده است. 


اشکال مختلف اینترکام تحت شبکه 

با توجه به کاربرد اینترکام ها در صنایع مختلف در این جا می توان به نمونه های پرکاربرد آن اشاره کرد:

  • اینترکام IP تک دکمه 
  • اینترکام IP دو دکمه 
  • اینترکام IP 9 دکمه
  • اینترکام IP تصویری 
  • اینترکام IP با صفحه کلید شماره گیر 

اینترکام های SIP تک دکمه دارای یک دکمه، یک میکروفون و یک اسپیکر هستند و بیشتر مواقع برای تماس های آنی در محیط های حساس به کار گرفته می شود. البته از اینترکام SIP تک دکمه به عنوان درب بازکن هم استفاده می شود. اینترکام SIP دو دکمه بسیار شبیه به نوع تک دکمه است و تفاوت آن در همان یک دکمه اضافی است. در صنایع مختلف برای امکان ارتباط فوری با 2 نقطه مختلف مورد استفاده قرار می گیرد مثلا دکمه اول برای تماس با آتش نشانی و دکمه دوم برای تماس با اورژانس کاربرد دارد. اینترکام تحت شبکه 9 دکمه یکی از حرفه ای ترین اینترکام صنعتی به شمار می رود و در کارخانه هایی مثل سیمان برای تماس با بخش های مختلف تولید و واحد های آتش و امداد مورد استفاده قرار می گیرد. از بلندگو و میکروفون قویتری بهره مند است و امکاناتی مثل رله برای روشن کردن چراغ هشدار تماس یا خطر دارد. 
اینترکام ویپ تصویری هم دارای یک دوربین است و تصویر شخص تماس گیرنده از طریق ماژول دوربینی که در قسمت جلوی اینترکام قرار دارد به سمتی دیگر ارسال می شود. تقریبا اینترکام ویپ عملکردی شبیه تلفن های تصویری ویپ دارد ولی روی دیوار نصب می شود. اینترکام ویپ یا صفحه شماره گیر هم دارای یک کیپد است که می تواند شماره داخلی دیگر اینترکام ها، بلندگوهای تحت شبکه و یا تلفن های صنعتی نصب شده در سیستم اینترکام را شماره گیری نماید. 

 

کاربرد اینترکام تحت شبکه 

  • تماس تلفنی فوری 
  • استفاده به عنوان درب بازکن یا آیفون 
  • سیستم احضار پرستار
  • دستگاه ورود و خروج   

 وجود ورودی و خروجی های کنترلی در اینترکام های تحت شبکه می تواند باعث اتصال آنها به سیستم های اطفا حریق، درب باز کن ، روشنایی چراغ ها و دیگر نیازمندی های کنترلی تحت شبکه گردد.  با اتصال هر ماژول کنترلی نظیر ماژول شناسایی حرکت دوربین می توان عملی واکنشی نسبت به وقایع را ایجاد و اجرا کرد. با توجه به اینکه اینترکام های تحت شبکه پارس سیستم دلتا از پروتکل SIP در ساختار ارتباطی خود استفاده می نمایند لذا می توان از آن ها را در مرکز تلفن های تحت شبکه رجیستر کرد. ایزابل، استریسک، سیسکو، آوایا و مایتل از جمله مر کز تلفن هایی هستند که اینترکام تحت شبکه در آن رجیستر می شود.

 

نرم افزار پیجینگ تحت شبکه (IP Network Paging Software)

نرم افزار پیجینگ تحت شبکه یک سافت ور با توابع کتابخانه ای استریسک می باشد. همانطور که می دانید استریسک هسته اصلی سیستم های تلفنی ویپ می باشد پس می توان گفت نرم افزار پیجینگ IP هم نوعی مرکز تلفن ویپ محسوب می شود که می توان از آن برای زونبندی و رجیستر کردن اینترکام های تحت شبکه استفاده کرد. علاوه بر این امکانات دیگری در نرم افزار پیجینگ وجود دارد که در مرکز تلفن های ویپ وجود ندارد مثلا امکان پخش اذان خودکار و یا زمانبندی پخش پیغام های از پیش ضبط شده به صورت تصویری که در نرم افزار های ویپ مثل ایزابل باید به صورت نوشتن کد این عمل انجام شود. نرم اقزار پیجینگ تحت شبکه قابلیت اتصال به مزکز تلفن ویپ از طریق SIP Trunk را هم دارد. 
 

اینترکام ایرانی 

امکان سفارشی سازی، خدمات پس از فروش و قیمت ارزان اینترکام های ایرانی پارس سیستم دلتا باعث استقبال متخصصین حوزه مخابرات شده است. اینترکام های ساخت ایران به دلیل داشتن پشتوانه دارای خدمات پس از فروش بهتری نسبت به نمونه های خارجی هستند. اینترکام ساخت ایران پارس سیستم دلتا در بیش از صد ها پروژه بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار گرفته است و رضایت مشتریان را می توان برای ارزیابی کیفی مد نظر قرار داد.

مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/03/02