تولیدی و صنعتی پارس سیستم دلتا (ثبت 281277)

اینترکام

اینترکام
1401/02/16 توسط پارس سیستم دلتا
به اشتراک گذاری در:

طراحی و توسعه سیستم اینترکام ایجاد یک سیستم ارتباطی بین افراد یا گروه‌های مختلف است که امکان ارتباط صوتی یا تصویری بین آنها را فراهم می‌کند. این سیستم شامل دستگاه‌های اینترکام، نرم افزارها و سخت افزارهای مرتبط است که برای ارتباط و ارسال اطلاعات استفاده می‌شود.  طراحی و توسعه سیستم اینترکام شامل طراحی سخت افزار، نرم افزار، امنیت، ارتباطات و ارتباطات بین دستگاه‌ها و افراد مختلف است. این سیستم می‌تواند در محیط‌های مختلفی از جمله مسکونی، تجاری، صنعتی و اداری استفاده شود.
تعریف اینترکام صوتی:  تلفنی بدون هندست و با امکانات کنترلی بیشتر (شاید چنین تعریف خلاصه ای باعث شود تا ارزش این ابزار ارتباطی در نظر شما کمتر به نظر بیاید اما این طور نیست و در ادامه متوجه خواهید شد که اینترکام های صوتی می توانند علاوه بر سهولت در ارتباطات تلفنی، باعث تسریع در عملکرد گردند.)
 

معرفی اینترکام تحت شبکه

سیستم اینترکام تحت شبکه یک فناوری ارتباطی است که به کمک شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت، امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری بین افراد یا گروه‌ها را فراهم می‌کند. این سیستم از طریق شبکه‌های کامپیوتری مانند اینترنت، شبکه‌های محلی (LAN) یا شبکه‌های وایرلس (Wi-Fi) عمل می‌کند و به کمک دستگاه‌های مختلفی نظیر دوربین‌های تحت شبکه (IP camera)، تلفن‌ صنعتی تحت شبکه (IP phone)، تلفن‌های تصویری (video phone) و دستگاه‌های اینترکام تحت شبکه (IP intercom) ارتباط بین افراد را برقرار می‌کند. سیستم اینترکام تحت شبکه به کمک نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مرتبط، امکانات متنوعی از جمله ارسال و دریافت تماس‌های صوتی و تصویری، امکانات کنترل دسترسی، نظارت تصویری، ارسال پیام‌های متنی و یا صوتی، امکانات امنیتی و مدیریتی و غیره را فراهم می‌کند. با استفاده از سیستم اینترکام تحت شبکه افراد می‌توانند در هر نقطه‌ای که به شبکه متصل هستند ارتباط برقرار کرده و از امکانات ارتباطی و امنیتی آن بهره‌مند شوند. این سیستم در محیط‌هایی نظیر ساختمان‌های اداری، مجتمع‌های مسکونی، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و غیره استفاده می‌شود.

دسترسی از راه دور از هر کجا

راه‌حل‌های اینترکام شبکه انعطاف‌پذیر ما کاملا با جامعه تلفن همراه ما سازگار است. این امکان وجود دارد که از یک تلفن هوشمند یا کلاینت رایانه شخصی برای دسترسی به اینترکام های شبکه حتی زمانی که در شبکه های محلی مختلف قرار دارند استفاده کنید. بنابراین، شما می توانید در هر زمان و از هر مکانی پاسخ دهید.

 

ویژگی های کلیدی اینترکام

اینترکام فقط صوتی: ارتباطات صوتی ساده مجاز است.
اینترکام تصویری: عملکرد ویدئویی یکپارچه.
اینترکام تحت شبکه: اتصال بین سیستم های متعدد فعال شده است.
اینترکام هوشمند: اتصال به اینترنت، کنترل اپلیکیشن موبایل و موارد دیگر را معرفی کرد.
 

اساس کار اینترکام صوتی 

در گذشته مفهموم اینترکام به معنای ارتباط داخلی بود. حتما تلفن های بی سیم قدیم پاناسونیک یا برند های دیگر را دیده اید که روی پایه اصلی و گوشی های تلفن (که اکثر اوقات دو دستگاه بودند) دکمه ای به نام Intercom داشتند. با فشردن این دکمه بین گوشی ها و پایه تماسی برقرار می شد که می توانستید بدون استفاده از خط تلفن مکالمه کنید. اینترکام با همان مفهوم ایجاد ارتباط داخلی اما در محیط وسیع تر می تواند کارایی های متنوع تری داشته باشد.به همین خاطر به آن اینترکام داخلی هم می گویند. 
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.


انواع اینترکام صوتی

با توجه به کاربرد اینترکام های صوتی در صنایع مختلف در این جا می توان به نمونه های تولید شده ی آن اشاره کرد:
• اینترکام صوتی با دکمه پوش تو تالک 
• ایترکام صوتی با دکمه پوش تو تالک و کیبورد 
• اینترکام تصویری با دکه پوش تو تالک بدون صفحه نمایش 
• اینترکام تصویری با صفحه نمایش 
• اینترکام با چراغ هشدار تماس  و آژیر

 

 
کاربرد اینترکام داخلی 

•  گوشی تلفن بدون هندست 
• کنسول یا میکروفون رومیزی برای پیج کردن 
• استفاده به عنوان دستگاه کنترلر
• استفاده به عنوان آیفون برای درب هاب ورودی
• استفاده به عنوان سیستم احضار پرستار
•  تلفن اضطراری
 
شاید چندین مورد عنوان شده فقط بخشی از کاربرد های اینترکام داخلی باشد. به طور مثال می توان از اینترکام های داخلی جهت ایجاد تماس سریع در کارخانجات و صنایعی استفاده کرد که نیاز به تماس های بحران وجود داشته باشد. عمدتا اینترکام های داخلی دارای میکروفون و کیبورد تقویت شده ای هستند که می توانند جایگرین هندست باشند. 

 
نمونه ای دیگر از کاربرد اینترکام داخلی استفاده از آن ها در لابی هتل ها به منظور ارتباط کارکنان در طبقات و موقعیت های مختلف باشد. همچنین از اینترکام های صوتی می توان در برقراری تماس های تصویری سریع به ویژه در ورودی درب ها استفاده کرد. وجود ورودی و خروجی های کنترلی در اینترکام های داخلی می تواند باعث اتصال آنها به سیستم های اتفا حریق، درب باز کن، روشنایی چراغ ها و دیگر نیازمندی های کنترلی تحت شبکه گردد.  با اتصال هر ماژول کنترلی نظیر ماژول شناسایی حرکت دوربین می توان عملی واکنشی نسبت به وقایع را ایجاد و اجرا کرد. خوب اینجا لازم است تا اول فرق بین دیجیتال و آنالوگ را بدانیم (اگر می دانیم از این بحث عبور می کنیم و به موضوع بعدی می رویم).
 

مزایای استفاده از اینترکام IP

استفاده از سیستم اینترکام IP (Intercom over IP) یا همان اینترکام تحت شبکه، مزایای زیادی دارد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

امکان ارتباط چندگانه: با استفاده از اینترکام IP  افراد می‌توانند از طریق ارتباطات صوتی و تصویری به صورت همزمان با چند نفر ارتباط برقرار کنند. این امکان به مدیران اجازه می‌دهد تا به صورت همزمان با چندین نقطه از ساختمان یا محیط مورد نظر خود، ارتباط برقرار کنند.

امنیت بالا: سیستم اینترکام IP امکانات امنیتی بسیار بالایی را فراهم می‌کند. از جمله ویژگی‌های امنیتی مهم می‌توان به رمزنگاری ارتباطات، امکانات کنترل دسترسی، نظارت تصویری و ضبط تماس‌ها اشاره کرد.

هزینه کاهش یافته: استفاده از شبکه‌های کامپیوتری برای ارتباطات صوتی و تصویری می‌تواند هزینه‌های ارتباطات را به شدت کاهش دهد. به عنوان مثال، امکان استفاده از اینترنت برای ارتباطات بین شعبه‌ها یک سازمان، می‌تواند هزینه‌های ارتباطات را به شدت کاهش دهد.

امکانات مدیریتی: سیستم اینترکام IP امکانات مدیریتی بسیار خوبی ارائه می‌دهد. از جمله این امکانات می‌توان به امکانات مانیتورینگ و نظارت بر روی تماس‌ها، مدیریت کاربران و دسترسی‌ها، گزارش‌دهی و غیره اشاره کرد.

به طور کلی، استفاده از سیستم اینترکام IP به کمک فناوری شبکه‌های کامپیوتری امکانات بسیار گسترده‌ای را برای ارتباطات صوتی و تصویری فراهم می‌کند و می‌تواند به شدت امکانات ارتباطی و امنیتی سازمان‌ها و محیط‌های مختلف را بهبود بخشد.
 

سیستم اینترکام صنعتی چیست؟

سیستم اینترکام صنعتی یک سیستم ارتباطی است که برای استفاده در محیط‌های صنعتی و صنایع مختلف طراحی شده است. این سیستم‌ها از ارتباطات صوتی و تصویری برای ارتباط بین افراد در محیط‌های صنعتی استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها شامل دستگاه‌های تماس صوتی، دوربین‌های مداربسته، تلفن‌های تصویری و دیگر تجهیزات مرتبط است. سیستم اینترکام صنعتی می‌تواند برای ارتباطات داخلی در یک واحد تولیدی، ارتباطات بین ایستگاه‌های کنترل و نظارت، ارتباطات بین محیط‌های مختلف یک واحد صنعتی، ارتباطات بین کارگران و مدیران و غیره استفاده شود. این سیستم‌ها دارای ویژگی‌های امنیتی بالا، مقاومت در برابر شرایط محیطی سخت، امکانات گسترده مدیریتی و غیره هستند تا بتوانند نیازهای ارتباطی محیط‌های صنعتی را به خوبی برطرف کنند. این سیستم‌ها با استفاده از فناوری‌های مدرن ارتباطی مانند شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت ارتباط بین تجهیزات مختلف را برقرار می‌کنند.
 

انواع اینترکام صنعتی 

اینترکام تصویری: اینترکام تصویری دارای دوربین مجهز به سنسور حرکت هستند که به کاربر امکان مشاهده تصویر فردی که درب را زنگ زده است را می‌دهد. این نوع اینترکام‌ها دارای صفحه نمایش بزرگی هستند که تصویر فرد را نشان می‌دهد و امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با فرد را فراهم می‌کند.

اینترکام پانلی: اینترکام پانلی دارای یک پانل کنترل است که به کاربر امکان ارتباط صوتی با فردی که درب را زنگ زده است را می‌دهد. این نوع اینترکام‌ها برای استفاده در ساختمان‌های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی مناسب هستند.

اینترکام تلفنی: اینترکام تلفنی دارای قابلیت اتصال به شبکه تلفنی است و به کاربر امکان برقراری ارتباط صوتی با فردی که درب را زنگ زده است را می‌دهد. این نوع اینترکام‌ها برای استفاده در ساختمان‌های اداری و تجاری مناسب هستند.

اینترکام IP: اینترکام IP دارای قابلیت اتصال به شبکه اینترنت است. این نوع اینترکام‌ها برای استفاده در ساختمان‌های هوشمند و فناورانه مناسب هستند.
 

بررسی تفاوت آنالوگ و دیجیتال

در یک سیستم دیجیتال، سیگنال‌ها مقادیر گسسته دارند در حالی که در سیستم آنالوگ، مقادیر به شکل پیوسته‌ای تغییر می‌کنند. به عنوان مثال، خروجی یک سیستم دیجیتال می‌تواند تنها دو مقدار ۰ یا ۵ ولت باشد؛ در حالی خروجی یک سیستم آنالوگ می‌تواند بین مقادیر ۱۰ و منفی ۱۰ ولت نوسان کند و همه مقادیر را داشته باشد. به علت آن که سیستم‌های دیجیتال به مقادیر گسسته کار می‌کنند و خروجی آن‌ها گسسته است، می‌توان اطمینان داشت که برای بازه‌ای از ورودی‌ها، خروجی به طور کاملا دقیقی درست خواهد بود. ما در یک دنیای آنالوگ زندگی می‌کنیم؛ تعداد نامتناهی تُن صدا وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها بشنویم و تعداد نامتناهی بو وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها را استشمام کنیم. بخش اشتراک همه این سیگنال‌های آنالوگ، نامتناهی بودن و پیوسته بودن آن‌هاست. در الکترونیک، ما با هر دو نوع سیگنال آنالوگ و دیجیتال در ورودی‌ها و خروجی‌های مدار رو به رو می‌شویم؛ اما اکثر تجهیزات الکترونیکی مانند ریزپردازنده‌ها، کامپیوترها، گیت‌های منطقی و غیره به طور خالص دیجیتالی هستند. برای درک مفهوم آنالوگ و دیجیتال، خوب است نگاهی به معنای سیگنال بیندازیم.
 

سیگنال چیست؟

منظور از سیگنال، هر نوع کمیتی است که در طول زمان تغییر و نوعی از اطلاعات را حمل‌ونقل می‌کند. در مهندسی برق، این کمیت معمولا ولتاژ یا جریان است؛ بنابراین می‌توانید یک ولتاژ متغیر در زمان را به عنوان سیگنال به ذهن بسپارید. سیگنال بین تجهیزات مختلف رد و بد می‌شود تا اطلاعات مختلف مانند متن، تصویر، ویدیو و غیره را منتقل کند. سیگنال‌ها معمولا از طریق کابل‌های فیزیکی رد و بدل می‌شوند؛ اما می‌توان آن‌ها را از طریق هوا (موج‌های رادیو فرکانسی) نیز جابه‌جا کرد.


نمودار سیگنال آنالوگ 

 


 
مقادیر سیگنال آنالوگ بین یک بازه عددی محدود است اما می‌تواند نامتناهی مقدار مختلف داشته باشد.

 

نمودار سیگنال دیجیتال 
 
نمودار یالا نیز یک سیگنال دیجیتال را نشان می‌دهد؛ زیرا اگر به دقت و از نزدیک به آن نگاه کنید، مجموعه‌ای از مقادیر نسبتا زیاد گسسته است.

 

مثالی از سیگنال دیجیتال

همه سیگنال‌های ویدیویی و صوتی، آنالوگ نیستند؛ برخی از سیگنال‌های استاندارد مانند HDMI و MIDI به صورت دیجیتالی منتقل می‌شوند. بسیاری از ارتباطات بین مدارهای مجتمع (IC) به طور دیجیتالی انجام می‌شود.
 

تفاوت آنالوگ و دیجیتال در مدارها

بسیاری از عناصر و تجهیزات الکترونیکی پایه‌ای، مانند مقاومت، خازن، سلف، دیود، ترانزیستور و op-amp همگی ذاتا آنالوگ هستند. مدارهایی که با استفاده از این اجزا ساخته می‌‌شوند نیز آنالوگ هستند. به طور کلی، مدارهای آنالوگ در مقایسه با مدارهای دیجیتال با عملکرد مشابه، ساختار بسیار پیچیده‌‌تری دارند. به عنوان مثال طراحی و ساخت یک رادیو آنالوگ، دانش و مهارت بسیار زیادی می‌‌طلبد؛ در حالی که ساخت همان رادیو به شکل دیجیتالی، آنقدرها هم پیچیدگی ندارد. علاوه بر این، مدارهای آنالوگ نسبت به نویز (تغییرات اندک و نامطلوب در ولتاژ) بسیار حساس هستند. تغییرات اندک در ولتاژ مدارهای آنالوگ می‌‌تواند خطاهای بسیار بزرگی را رقم بزند. یک مدار دیجیتال، با سیگنال‌‌های دیجیتال و گسسته کار می‌‌کند. این مدارها معمولا ترکیبی از ترانزیستور و گیت‌‌های منطقی (خود این گیت‌‌ها هم معمولا از ترانزیستور و مقاومت تشکیل شده‌‌اند) هستند یا این که از میکروکنترلرها و تراشه‌‌های دیگر تشکیل شده‌‌اند. بسیاری از پردازنده‌‌ها، خواه میکروکنترلرهای کوچک یا پردازنده‌‌های قدرتمند کامپیوتری، به صورت دیجیتال کار می‌‌کنند.
 

انواع اینترکام صوتی از لحاظ نوع ارتباط 

 اینترکام صوتی تحت شبکه (همانطور که از نام آن مشخص است اینترکام صوتی از طریق پورت شبکه به سیستم اینترکام متصل می گردد و به وسیله ی سرور پیجینگ و یا مرکز تلفن ویپ کنترل می گردد.)

• اینترکام داخلی آنالوگ (اینترکام های داخلی آنالوگ از طریق مدار های الکتریکی آنالوگ کنترل می شود. دارای سروری هستند که به واسطه ی ورودی و خروجی های آنالوگ و کلید های سخت افزاری به قطع و وصل ارتباط مشغول هستند.)
 

مزایای اینترکام داخلی تحت شبکه

اگر قصد خرید سیستم اینترکام داخلی را دارید و به شما پیشنهاد سیستم ارزان آنالوگ را داده اند کمی صبر کنید، در قسمت پائین به سادگی متوجه خواهید شد که چرا خرید اینترکام داخلی تحت شبکه بهتر است: 

• قابلیت گسترش آسان
در اینترکام صوتی آنالوگ برای اضافه کردن یک اینترکام صوتی باید از رکی که سرور در آن قرارداد تا محل قرار گیری اینترکام صوتی ، کابل کشی کنیم. ولی در سیستم اینترکام تحت شبکه کافیست تا از نزدیک ترین سوئیچ شبکه موجود تا اینترکام کابل کشی کنیم و در صورت اتمام ظرفیت خروجی سرور می بایست سرور جدیدی به رک اضافه کنیم (البته در صورتی که رک ما جایی برای سرور جدید داشته باشد).

• کاهش کابل کشی
اگر کابل کشی شبکه داشته باشیم، برای توسعه و یا نصب اینترکام داخلی جدید کار سختی نداریم چون خیلی راحت می تونیم از اسپلیتر برای اضافه کردن یا گسترش نود های شبکه ی موجود در مسیر اینترکام تحت شبکه استفاده کنیم. شاید نگران جریان برق مصرفی اینترکام ها باشید ولی در اکثر مواقع می تونید از PoE Combiner استفاده کنیم (کافیه بین سوئیچ و اینترکام از یک جفت کمباینر استفاده کنیم).

• امکان تماس با اینترکام روی شبکه در هر نقطه ی جغرافیایی 
برای تماس با یک اینترکام تحت شبکه کافیست در هر جایی از دنیا به شبکه ی اینترکام های نصب شده دسترسی داشته باشیم ولی برای پیج کردن اینترکام آنالوگ چاره ای به جز حضور در کنار سرور نیست. 

• سهولت در مدیریت
اینترکام تحت شبکه از طریق سرور پیجینگ کنترل می شود. تمامی تنظیمات مربوط به اینترکام می تواند از طریق صفحه ی وب تنظیم و مدیریت شود . امکان مانیتور کردن و عیب یابی اینترکام به آسانی برای مدیران امکان پذیر است و این امر موجب سهولت در مدیریت آن می گردد.

• امکان اتصال از طریق وب سرویس به سامانه های نرم افزاری
اینترکام تحت شبکه امکان اتصال به سیستم های دیگر مثل مرکز تلفن، رله های کنترلی و سیستم های هشدار و آتش نشانی را دارد. 
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.


کاربرد سیستم اینترکام داخلی در صنایع مختلف

سیستم اینترکام داخلی در صنایع مختلف برای ارتباط داخلی و امنیتی استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به کاربران امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با یکدیگر را فراهم می‌کنند و در انواع صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای سیستم اینترکام داخلی در صنایع مختلف عبارتند از:

صنایع تولیدی: در صنایع تولیدی سیستم‌های اینترکام داخلی برای ارتباط بین کارگران، مدیران و ناظران استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به کاربران امکان برقراری ارتباط سریع و موثر را فراهم می‌کنند و می‌توانند به بهبود امنیت و کارایی در محیط‌های تولیدی کمک کنند.

صنایع ساختمانی: در ساختمان‌های بزرگ مانند هتل‌ها، مراکز خرید، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها، سیستم‌های اینترکام داخلی برای ارتباط بین مخاطبین و کارمندان استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به کاربران امکان ارتباط سریع و امن را فراهم می‌کنند.

صنایع اداری: در محیط‌های اداری، سیستم‌های اینترکام داخلی برای ارتباط بین افراد در اتاق‌ها، ادارات و واحدهای مختلف استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به کاربران امکان برقراری ارتباط سریع و موثر را فراهم می‌کنند و به بهبود امنیت و کارایی کمک می‌کنند.
 

استاندارهای لازم برای سیستم اینترکام SIP 

استانداردهای لازم برای سیستم اینترکام SIP می‌توانند به شکل زیر باشند:

استانداردهای ارتباطی: سیستم اینترکام سیپ باید با استانداردهای ارتباطی مانندSIP (Session Initiation Protocol) سازگاری داشته باشد. این استاندارد برای برقراری ارتباطات صوتی و تصویری از طریق اینترنت استفاده می‌شود.

استانداردهای امنیتی: سیستم اینترکام SIP باید به استانداردهای امنیتی مانند SRTP (Secure  Real-time Transport Protocol)  وTLS (Transport Layer Security)  تطابق داشته باشد تا ارتباطات محرمانه و اطلاعات حساس محافظت شوند.

استانداردهای صوتی و تصویری: سیستم اینترکام سیپ باید با استانداردهای صوتی و تصویری مانند G.711، G.722، H.264 و VP8 سازگاری داشته باشد تا ارتباطات باکیفیت بالا و استاندارد فراهم شود.

استانداردهای شبکه: سیستم اینترکام سیپ باید با استانداردهای شبکه مانندTCP/IP ،Ethernet  و PoE (Power over Ethernet) سازگاری داشته باشد تا به راحتی در شبکه‌های مختلف قابل استفاده باشد. 

استانداردهای تعاملی: سیستم اینترکام SIP باید با استانداردهای تعاملی مانند  XML ،RESTful  APIs  و WebRTC سازگاری داشته باشد تا به تعامل با سایر سیستم‌ها و نرم‌افزارها امکان بدهد.

این استانداردها می‌توانند به عنوان یک راهنمای کلی برای انتخاب و پیاده‌سازی یک سیستم اینترکام سیپ مورد استفاده قرار بگیرند. اما برای هر پروژه خاص، باید استانداردهای دقیق‌تر و مشخص‌تری بر اساس نیازهای خاص پروژه در نظر گرفته شود.
 

سرعت و کارایی خرید سیستم اینترکام هوشمند

سرعت و کارایی سیستم اینترکام هوشمند به صورت زیر می‌تواند باشد:

سرعت برقراری ارتباط: سیستم اینترکام هوشمند به کاربران امکان برقراری ارتباط سریع و موثر را فراهم می‌کند. این سیستم‌ها می‌توانند به صورت فوری و بدون تاخیر ارتباط بین افراد را برقرار کنند.

کارایی بالا: سیستم‌های اینترکام هوشمند دارای ویژگی‌ها و امکاناتی هستند که کارایی بالایی را برای کاربران فراهم می‌کنند. این امکانات می‌توانند شامل ارتباطات صوتی و تصویری با کیفیت بالا، امکانات مدیریتی پیشرفته، قابلیت اتصال به سایر سیستم‌ها و نرم‌افزارها و غیره باشند.

هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده: برخی سیستم‌های اینترکام هوشمند دارای قابلیت‌های هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده هستند که امکان بهبود کارایی و بهره‌وری سیستم را فراهم می‌کنند. این امکانات می‌توانند شامل تحلیل داده‌های ارتباطی، پیشنهادات بهبود و بهینه‌سازی سیستم و غیره باشند.

امنیت و حریم خصوصی: سیستم‌های اینترکام هوشمند باید دارای امنیت بالا و حریم خصوصی مناسبی باشند تا اطلاعات و ارتباطات کاربران محافظت شوند. این امر می‌تواند بهبود کارایی سیستم را تضمین کند.
 

کارایی اینترکام ضد انفجار

سیستم‌های اینترکام ضدانفجار به منظور استفاده در محیط‌های خطرناک و پتانسیل انفجاری طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها دارای ویژگی‌ها و امکاناتی هستند که به کاربران امکان استفاده ایمن از اینترکام را در محیط‌های خطرناک فراهم کنند. برخی از ویژگی‌ها و امکانات کارایی اینترکام ضد انفجار به شرح زیر است:

مقاومت در برابر انفجار: سیستم‌های اینترکام ضدانفجار باید دارای استانداردهای مقاومت در برابر انفجار باشند. این شامل مقاومت در برابر ضربه، حرارت و فشار انفجار است.

مواد مقاوم در برابر انفجار: ساختار و مواد استفاده شده در سیستم‌های اینترکام ضدانفجار باید دارای استانداردهای مقاومت در برابر انفجار باشند. این شامل استفاده از مواد ضدانفجار و ضدانفجار معتبر است.

استانداردهای ایمنی: سیستم‌های اینترکام ضدانفجار باید دارای استانداردهای ایمنی بین‌المللی معتبری باشند که اطمینان از ایمنی و سلامت کاربران در محیط‌های خطرناک را فراهم کنند.

قابلیت‌های ارتباطی: اینترکام‌های ضدانفجار باید دارای قابلیت‌های ارتباطی پیشرفته و کارآمدی باشند که به کاربران امکان ارتباط ایمن و کارآمد در محیط‌های خطرناک را فراهم کنند.
 

سخن پایانی

در پایان، طراحی و توسعه سیستم‌های اینترکام نیازمند توجه به ایمنی، کارایی، استانداردهای مربوطه و نیازهای ویژه محیط‌های مورد استفاده است. این سیستم‌ها باید قابلیت ارتباط ایمن و کارآمد را در محیط‌های مختلف از جمله محیط‌های خطرناک و پتانسیل انفجاری فراهم کنند. همچنین، از نظر طراحی، باید به دقت به انتخاب مواد مقاوم در برابر انفجار و استانداردهای ایمنی توجه شود.
 

سوالات متداول

1. چه چیزهایی باید در نظر گرفته شود تا یک سیستم اینترکام ایمن و کارآمد طراحی شود؟
برای طراحی یک سیستم اینترکام ایمن و کارآمد، نیاز استانداردهای ایمنی، مقاومت در برابر انفجار و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته باید در نظر گرفته شود.

2. چه فناوری‌ها و امکاناتی باید در سیستم اینترکام مورد استفاده قرار گیرد؟
سیستم‌های اینترکام نیازمند استفاده از دوربین‌های مداربسته، سیستم‌های تشخیص دود و حرارت، اعلام و اطفاء حریق و غیره هستند.

3. چه نکاتی در طراحی سیستم اینترکام باید مدنظر قرار گیرد؟
در طراحی سیستم‌های اینترکام، نیازمند توجه به جزئیات فنی، استانداردهای ایمنی و نیازهای ویژه محیط‌های مورد استفاده است تا بتوانند به کاربران امکان ارتباط ایمن و کارآمد در محیط‌های خطرناک را فراهم کنند.

 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی


مقاله در حال به روز رسانی است*
1403/02/30

خرید سیستم پیجینگ

خرید سیستم پیجینگ
1401/02/16 توسط پارس سیستم دلتا
به اشتراک گذاری در:

چه کسی به سیستم پیجینگ تحت شبکه نیاز دارد؟ هر سازمانی از مدارس، بیمارستان ها، کارخانه ها، یا تولیدکنندگانی که نیاز به هشدار سریع و مؤثر به کل تیم یا فقط یک گروه کوچک را دارند، می‌توانند از ویژگی‌ها و عملکردهای پیشرفته‌ای که اکنون از سیستم‌های پیجینگ IP در دسترس هستند بهره ببرند. پیجینگ تحت شبکه آن سیستم پیجینگ قدیمی غبارآلود نیست که شما به آن عادت کرده اید. با سیستم‌های پیجینگ IP مبتنی بر شبکه، از نصب سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر نسبت به سیستم‌های سیمی و آنالوگ سنتی لذت خواهید برد و نیاز به شبکه‌های صوتی و داده جداگانه را از بین خواهید برد. پیجینگ تحت شبکه فراتر از رساندن صدا به گروه‌هایی از افراد است. پیجینگ سیپ همچنین شامل ساعت‌هایIP، تابلوهای علامت دیجیتال IP و بلندگوهای IP است که واقعا پیام شما را متحد می‌کند.
 

خرید سیستم پیجینگ

در اینجا قصد داریم تا علاوه بر آشنایی کامل با سیستم پیجینگ صفر تا صد خرید سیستم پیجینگ را مرور کنیم. موضوعات مهم در خرید سیستم پیجینگ به صورت تیتروار به شرح زیر است:

• تعریف سیستم پیجینگ 
• تفاوت آنالوگ و دیجیتال 
• انواع سیستم پیجینگ 
• برتری ها در سیستم پیجینگ تحت شبکه
• تجهیزات مورد نیاز در سیستم پیجینگ
• مراحل خرید سیستم پیجینگ 
 

تعریف سیستم پیجینگ

سامانه ای ایست جهت ارسال پیام صوتی در محوطه های داخلی و فضای باز. بیشتر پیام های صوتی ارسال شده در سیستم های صوتی جهت فراخوانی افراد، پخش پیام های هشدار، موزیک، رادیو، اذان و موارد مشابه است. خوب اینجا لازم است تا اول فرق بین دیجیتال و آنالوگ را بدانیم (اگر می دانیم از این بحث عبور می کنیم و به موضوع بعدی می رویم).
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید


تفاوت آنالوگ و دیجیتال 

سیستم‌های دیجیتال کاربردهای فراوانی در انجام محاسبات، پردازش داده‌ها، سیستم‌های کنترلی، ارتباطات و اندازه‌گیری دارند. بسیاری از کارهایی که در گذشته توسط سیستم‌های آنالوگ انجام می‌شدند، امروزه توسط سیستم‌های دیجیتال انجام می‌شوند؛ زیرا سیستم دیجیتال دقت و قابلیت اطمینان بیش‌تری دارند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر تفاوت آنالوگ و دیجیتال می‌پردازیم.
 

بررسی تفاوت آنالوگ و دیجیتال

در یک سیستم دیجیتال، سیگنال‌ها مقادیر گسسته دارند، در حالی که در سیستم آنالوگ، مقادیر به شکل پیوسته‌ای تغییر می‌کنند. به عنوان مثال، خروجی یک سیستم دیجیتال می‌تواند تنها دو مقدار ۰ یا ۵ ولت باشد؛ در حالی خروجی یک سیستم آنالوگ می‌تواند بین مقادیر ۱۰ و منفی ۱۰ ولت نوسان کند و همه مقادیر را داشته باشد. به علت آن که سیستم‌های دیجیتال به مقادیر گسسته کار می‌کنند و خروجی آن‌ها گسسته است، می‌توان اطمینان داشت که برای بازه‌ای از ورودی‌ها، خروجی به طور کاملا دقیقی درست خواهد بود. ما در یک دنیای آنالوگ زندگی می‌کنیم. تعداد نامتناهی تُن صدا وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها بشنویم و تعداد نامتناهی بو وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها را استشمام کنیم. بخش اشتراک همه این سیگنال‌های آنالوگ، نامتناهی بودن و پیوسته بودن آن‌هاست. در الکترونیک، ما با هر دو نوع سیگنال آنالوگ و دیجیتال در ورودی‌ها و خروجی‌های مدار رو به رو می‌شویم؛ اما اکثر تجهیزات الکترونیکی مانند ریزپردازنده‌ها، کامپیوترها، گیت‌های منطقی و غیره به طور خالص دیجیتالی هستند. برای درک مفهوم آنالوگ و دیجیتال، خوب است نگاهی به معنای سیگنال بیندازیم.
 

سیگنال چیست؟

منظور از سیگنال هر نوع کمیتی است که در طول زمان تغییر و نوعی از اطلاعات را حمل‌ونقل می‌کند. در مهندسی برق، این کمیت معمولا ولتاژ یا جریان است؛ بنابراین می‌توانید یک ولتاژ متغیر در زمان را به عنوان سیگنال به ذهن بسپارید. سیگنال بین تجهیزات مختلف رد و بد می‌شود تا اطلاعات مختلف مانند متن، تصویر، ویدیو و غیره را منتقل کند. سیگنال‌ها معمولا از طریق کابل‌های فیزیکی رد و بدل می‌شوند؛ اما می‌توان آن‌ها را از طریق هوا (موج‌های رادیو فرکانسی) نیز جابه‌جا کرد.

نمودار سیگنال آنالوگ 
 
مقادیر سیگنال آنالوگ بین یک بازه عددی محدود است اما می‌تواند نامتناهی مقدار مختلف داشته باشد.

 

نمودار سیگنال دیجیتال 
 
نمودار یالا نیز یک سیگنال دیجیتال را نشان می‌دهد؛ زیرا اگر به دقت و از نزدیک به آن نگاه کنید، مجموعه‌ای از مقادیر نسبتا زیاد گسسته است.

مثالی از سیگنال دیجیتال
همه سیگنال‌های ویدیویی و صوتی، آنالوگ نیستند؛ برخی از سیگنال‌های استاندارد مانند HDMI و MIDI به صورت دیجیتالی منتقل می‌شوند. بسیاری از ارتباطات بین مدارهای مجتمع (IC) به طور دیجیتالی انجام می‌شود.


تفاوت آنالوگ و دیجیتال در مدارها

بسیاری از عناصر و تجهیزات الکترونیکی پایه‌ای، مانند مقاومت، خازن، سلف، دیود، ترانزیستور و op-amp، همگی ذاتا آنالوگ هستند. مدارهایی که با استفاده از این اجزا ساخته می‌‌شوند نیز معمولا آنالوگ هستند. به طور کلی، مدارهای آنالوگ در مقایسه با مدارهای دیجیتال با عملکرد مشابه، ساختار بسیار پیچیده‌‌تری دارند. به عنوان مثال طراحی و ساخت یک رادیو آنالوگ، دانش و مهارت بسیار زیادی می‌‌طلبد؛ در حالی که ساخت همان رادیو به شکل دیجیتالی، آنقدرها هم پیچیدگی ندارد. علاوه بر این، مدارهای آنالوگ نسبت به نویز (تغییرات اندک و نامطلوب در ولتاژ)، بسیار حساس هستند. تغییرات اندک در ولتاژ مدارهای آنالوگ می‌‌تواند خطاهای بسیار بزرگی را رقم بزند.
یک مدار دیجیتال، با سیگنال‌‌های دیجیتال و گسسته کار می‌‌کند. این مدارها معمولا ترکیبی از ترانزیستور و گیت‌‌های منطقی (خود این گیت‌‌ها هم معمولا از ترانزیستور و مقاومت تشکیل شده‌‌اند) هستند؛ یا این که از میکروکنترلرها و تراشه‌‌های دیگر تشکیل شده‌‌اند. بسیاری از پردازنده‌‌ها، خواه میکروکنترلرهای کوچک یا پردازنده‌‌های قدرتمند کامپیوتری، به صورت دیجیتال کار می‌‌کنند. حالا که فرق آنالوگ و دیجیتال را فهمیدیم یا می دانستیم به سراغ موضوع بعدی یعنی انواع سیستم پیحینگ می پردازیم.
 

انواع سیستم پیحینگ 

  • سیستم پیجینگ آنالوگ 
  • سیستم پیجینگ تحت شبکه 
     

سیستم پیجینگ آنالوگ

در این سیستم تمامی اجزا و زیرساخت آنالوگ می باشند. کابل کشی ها از نوع سیم دو زوج مسی است. اصولا در سیستم آنالوگ برای تغذیه ی بلندگو ها از آمپلی فایر های آنالوگ استفاده می شود که در توان های مختلفی در بازار ارائه می شود. توان آمپلی فایر ها با مجموع توان بلندگوهایی که به آن متصل است در ارتباط است، به طور مثال اگر 10 بلندگوی با توان 20 وات داشته باشید می بایست از یک آمپلی فایر حداقل 200 وات استفاده نمائید. در سیستم پیجینگ آنالوگ از بلندگوهای سقفی، ستونی و یا شیپوری استفاده می شود که از طریق کابل های مسی به آمپلی فایر متصل می گردد. وظیفه ی اصلی آمپلی فایر در سیستم های آنالوگ تقویت صدا می باشد . یکی دیگر از وظایف آمپلی فایرهای آنالوگ، زون بندی و یا تفکیک کردن بلند گوها است. به طور مثال هریک از طبقات یک ساختمان را می توانیم به عنوان یک زون مستقل در نظر بگیریم و به صورت جداگانه و یا باهم صدا را پخش نمائیم.
در آمپلی فایر های آنالوگ، نحوه ی تفکیک و یا زونبندی از طریق دکمه های تعبیه شده روی آن صورت می گیرد و اپراتور در زمان استفاده می تواند زون ها را انتخاب نماید. تعداد زون های قابل تفکیک در آمپلی فایر های آنالوگ حداقل 2 و حداکثر 10 است. برای زون بندی بیشتر از زون سلکتور و میکسر استفاده می شود .( کاری که امروزه انجام آن توصیه نمی شود.) برخی از آمپلی فایر ها دارای ورودی های مختلفی نظیر ورودی میکروفون، USB برای پخش موزیک، DVD Player نیز هستند.

سیستم پیجینگ تحت شبکه

در ظاهر سیستم پیجینگ تحت شبکه عملکردی همچون سیستم آنالوگ دارد با این تفاوت که کابل کشی شبکه جایگزین کابل مسی می گردد. بلندگو ها و آمپلی فایر ها تحت شبکه می باشند. بلندگو های تحت شبکه دارای آمپلی فایر داخلی هستند و نیازی به وجود آمپلی فایر مستقل نمی باشد. شاید بپرسید دلیل وجود آمپلی فایر تحت شبکه چیست؟ بسیاری از سازمان ها به دو دلیل از آملی فایر تحت شبکه استفاده می نمایند. دلیل اول این است که قبلا کابل کشی آنالوگ انجام داده اند و بلندگوی آنالوگ نصب کرده اند و اکنون به دنبال تبدیل سیستم پیجینگ خود به IP هستند که با خرید آمپلی فایر های تحت شبکه می توانند بلندگوی های آنالوگ خود را به سیستم IP متصل نمایند.

همین جا لازمه یه تعریف مختصر از پروتکل SIP داشته باشیم: 
زبانی برای برقراری ارتباط بین تجهیزاتی که صوت را در شبکه های کامپیوتری ارسال و دریافت می کنند. با توجه به اینکه پروتکل مورد استفاده در سیستم پیجینگ تحت شبکه SIP می باشد لذا می توان آمپلی فایر های تحت شبکه، بلندگو ها و سایر تجهیزاتی که بعدا معرفی خواهند شد را به مراکز تلفن و یا سرور های پیجینگ مبتنی بر SIP متصل کرد. دلیل دوم استفاده از آمپلی فایر های تحت شبکه، قیمت بلندگو های تحت شبکه می باشد که نسبت به بلندگو های آنالوگ قیمت بالاتری دارند.(البته این موضوع فریب بزرگی است که نباید به دام آن بیفتیم). با توجه به قیمت مس و هزینه های نگهداری کابل کشی آنالوگ در صورتی که قصد کابل کشی آنالوگ را دارید، به آسانی و با یک محاسبه سر انگشتی می توانید متوجه هزینه تمام شده ی بالاتری در خرید سیستم پیجینگ آنالوگ خواهید داشت.

 

برتری ها در سیستم پیجینگ تحت شبکه

اگر قصد خرید سیستم پیجینگ را دارید و به شما پیشنهاد سیستم ارزان آنالوگ را داده اند کمی صبر کنید، در قسمت پائین به سادگی متوجه خواهید شد که چرا خرید سیستم پیجینگ تحت شبکه بهتر است: 
• قابلیت گسترش آسان
در سیستم پیجینگ آنالوگ برای اضافه کردن یک اسپیکر باید از رکی که آمپلی فایر در آن قرارداد تا محل قرار گیری اسپیکر ، کابل کشی کنیم. ولی در سیستم پیجینگ تحت شبکه کافیست تا از نزدیک ترین سوئیچ شبکه موجود تا اسپیکر کابل کشی کنیم و در صورت اتمام ظرفیت خروجی آمپلی فایر می بایست آمپلی فایر جدیدی به رک اضافه کنیم (البته در صورتی که رک ما جایی برای آمپلی فایر جدید داشته باشد) . 
• کاهش کابل کشی
اگر کابل کشی شبکه داشته باشیم ، برای توسعه و یا نصب تجهیزات جدید مثل بلندگو ها کار سختی نداریم چون خیلی راحت می تونیم از اسپلیتر برای اضافه کردن یا گسترش نود های شبکه ی موجود در مسیر بلندگوهای تحت شبکه استفاده کنیم. شاید نگران جریان برق مصرفی بلندگوها باشید ولی در اکثر مواقع می تونید از PoE Combiner استفاده کنیم (کافیه بین سوئیچ و تجهیزات پیجینگ از یک جفت کمباینر استفاده کنیم).
• امکان پیج کردن روی شبکه در هر نقطه ی جغرافیایی 
برای پیج کردن یک بلندگوی تحت شبکه کافیست در هر جایی از دنیا به شبکه ی بلندگو های نصب شده دسترسی داشته باشیم ولی برای پیج کردن سیستم آنالوگ چاره ای به جز حضور در کنار آمپلی فایر نیست. 
• امکان استفاده از تلفن های رومیزی به عنوان پیجر
همانطور که گفتیم ، پروتکل SIP به تمامی تجهیزات صوتی تحت شبکه امکان ارتباط می دهد و با توجه به اینکه مراکز تلفن تحت شبکه هم با همین پروتکل کار می کنند لذا می توانیم از مراکز تلفن برای پیج کردن بلندگو های تحت شبکه استفاده کنیم.
سهولت در مدیریت
تجهیزات در سیستم پیجینگ تحت شبکه از طریق سرور پیجینگ کنترل می شود. تمامی تنظیمات مربوط به تجهیزات پیجینگ تحت شبکه می تواند از طریق صفحه ی وب تنظیم و مدیریت شود. امکان مانیتور کردن و عیب یابی تجهیزات پیجینگ تحت شبکه به آسانی برای مدیران امکان پذیر است و این امر موجب سهولت در مدیریت آن می گردد.
 امکان اتصال از طریق وب سرویس به سامانه های نرم افزاری
سیستم پیجینگ تحت شبکه امکان اتصال به سیستم های دیگر مثل مرکز تلفن، رله های کنترلی و سیستم های هشدار و آتش نشانی را دارد. با توجه به مزایای سیستم پیجینگ تحت شبکه ، در ادامه به بررسی نکات مربوط به خرید سیستم پیجینگ تحت شبکه خواهیم پرداخت.
 

تجهیزات مورد نیاز در سیستم پیجینگ 

  • اسپیکرهای تحت شبکه 
  • آمپلی فایر تحت شبکه 
  • میکروفون تحت شبکه 
  • اینترکام تحت شبکه 

 

اسپیکر یا بلند گوهای تحت شبکه

این بلندگوها در نمونه های ساخته شده مشابه بلندگوهای رایج در بازار هستند با این تفاوت که دارای یک برد الکترونیکی هستند که امکان ارسال و دریافت صدا بر روی بستر شبکه را فراهم می سازد. بلندگوهای IP با توان حداکثر 30 وات می توانند از PoE استاندارد جهت تامین برق استفاده نمایند، البته لازم است که بدانیم برخی از سوئیچ های استاندارد در دنیا مثل سیسکو در برخی مدل ها مثل سری 9300 می توانند 90 وات خروجی داشته باشند یعنی بلندگو هایی با توان 90 وات ولی با توجه به گران بودن این سوئیچ ها برای بلندگو های با توان بیشتر می توان از PoE Injector به همراه آداپتور های با توان بیشتر استفاده کرد. بلندگو های IP همانند یک داخلی در مرکز تلفن و یا سرور پیجینگ رجیستر می شوند. بلندگو های تحت شبکه می توانند از طریق میکروفون تحت شبکه و یا آی پی فون ها پیج شوند. همچنین با استفاده از سرور پیجینگ می توان موسیقی یا فایل های صوتی زمانبندی شده را نیز توسط بلندگو ها پخش کرد. 
 

اسپیکر سقفی تحت شبکه

برای بلندگوهای سقفی تحت شبکه در مکان هایی که ارتفاع سقف در آنها 3 متر است بهتر است حداکثر توان خروجی 5 و 10 وات باشد ولی در سالن ها ، لابی ها و سازه های با ارتفاع سقف بالای 3 متر می توان از تحت شبکه سقفی تا توان 30 وات نیز استفاده کرد. دلیل عدم استفاده از بلندگو های سقفی با توان بیش از 5 و 10 وات در مکان های با ارتفاع بیش از 3متر، تولید صدای آزار دهنده می باشد. مساحت تحت پوشش در بلندگو های سقفی متناسب با شلوغی و نویز محیط می تواند از 20 الی 60 متر مربع باشد. حداکثر فاصله طولی بلندگو های سقفی از یکدیگر در محیط های مستطیلی شکل بین 8 الی 10 متر است.

اسپیکر ستونی تحت شبکه

بلندگو های ستونی تحت شبکه در دو نوع Outdoor و Indoor تولید می شوند و مناسب برای محیط های با وسعت بالا و شلوغ می باشد. در صورتی که از بلند گو های ستونی IP در محیط های شلوغ و با نویز محیطی بالا که جمعیت زیادی در آنها در حال رفت و آمد می باشند بهتر است از تعداد اسپیکر های ستونی تحت شبکه بیشتر با توان پایین استفاده نمائید تا علاوه بر پخش یکنواخت صدا از تولید صدای بلند که باعث اذیت سیستم شنوایی انسان می گردد جلوگیری نمائید. مساحت تحت پوشش در بلندگو های ستونی تحت شبکه متناسب با شلوغی و نویز محیط می تواند از 50 الی 150 متر مربع باشد. حداکثر فاصله طولی اسپیکر های ستونی IP از یکدیگر در محیط های مستطیلی شکل بین 10 الی 15 متر است.

 

اسپیکر شیپوری تحت شبکه

اسپیکر یا بلندگوی شیپوری تحت شبکه مناسب برای استفاده در محیط های باز و نویزی می باشد. بلندگوی شیپوری تحت شبکه نوع خاصی از بلندگوهاست که با استفاده از یک المان شیپوری اکوستیک می تواند صدای تولید شده در درایور را به طور موثر افزایش دهد. در شکل معمولی بلندگو های شیپوری IP، ساختار آن شامل یک درایور فشرده سازی صدا می باشد که از طریق ویبراتور مگنت فلزی، صدا را از طریق دیاگرام فلزی کوچکی در شیپور منتشر می کند. شیپور برای آماده سازی بهتر صدا جهت عبور در هوا طراحی شده است طوری که می تواند صدای تولید شده در کمپرسور صدا را در فضای بیشتری پرتاب نماید. یه قسمت باریک تر بلندگوی شیپوری تحت شبکه در اصطلاح گلو و قسمت بزرگ ان را دهانه می نامند. مشکل اصلی در طراحی بلندگو های شیپوری حذف شدن فرکانس بالای صدا در قسمت گلویی بود که بعد ها این مشکل بهبود یافت.
نقطه قوت اسپیکرهای شیپوری تحت شبکه، توان سه برابری در پرتاب صدایی است که از طریق مچینگ و درایور صدا تولید شده است و نقطه ضعف در گوش خراش بودن صدای خروجی از دهانه است. طراحی بلندگو های شیپوری تحت شبکه آن ها را مناسب برای استفاده در فضاهای باز نموده است. همچنین در محیط های پر نویز مثل کارخانه ها نیز کاربرد بهتری دارد. بلندگو های شیپوری تولید شده در شرکت اتصال صوت در صورت تامین برق از طریق PoE می تواند 30 الی 50 وات موثر صدا را تامین نماید ولی در صورت نیاز به توان بیشتر می بایست از آداپتور به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد. جنس فایبر گلاس بلندگو های شیپوری امکان استفاده از این محصول را در محیط های مرطوب و دارای خورندگی بالا را فراهم نموده است. بلند گو های شیپوری ضد آب و مناسب استفاده در محیط های بیرونی و یا داخل سوله های تولید می باشد.

اینترکام تحت شبکه

تلفنی تحت شبکه بدون هندست و با امکانات کنترلی بیشتر (شاید چنین تعریف خلاصه ای باعث شود تا ارزش این ابزار ارتباطی در نظر شما کمتر به نظر بیاید اما این طور نیست و در ادامه متوجه خواهید شد که اینترکام های تحت شبکه می توانند علاوه بر سهولت در ارتباطات تلفنی، باعث تسریع در عملکرد گردند.)
 

انواع اینترکام تحت شبکه 

با توجه به کاربرد اینترکام ها در صنایع مختلف در این جا می توان به نمونه های تولید شده ی آن اشاره کرد:
1. اینترکام صوتی با دکمه پوش تو تالک
2. اینترکام صوتی با کیبورد جهت شماره گیری 
3. ایترکام صوتی با دکمه پوش تو تالک و کیبورد 
4. اینترکام تصویری بدون صفحه نمایش
5. اینترکام تصویری با صفحه نمایش 
6. اینترکام با چراغ هشدار تماس و آژیر تماس

 
تعریف آمپلی فایر تحت شبکه

اساس کار آمپلی فایر تحت شبکه، تقویت سیگنال های ضعیف صدای منتقل شده در بستر شبکه است. میزان تقویت صدا در آمپلی فایرهای تحت شبکه متفاوت است. در آمپلی فایر های IP ، صدا از بستر شبکه وارد می شود و بعد از تقویت شدن به سمت خروجی ارسال می گردد. اصولا خروجی آمپلی فایرهای تحت شبکه، بلندگو های آنالوگی هستند که به نسبت توان آمپلی فایر تغذیه می شوند. 
 

کاربرد آمپلی فایر های تحت شبکه 

1. به صورت آمپلی فایر تعبیه شده در بلندگو های تحت شبکه 
2. تغذیه بلندگوهای آنالوگ در توان های بالا  
آمپلی فایر های تعبیه شده در بلندگو های آنالوگ اصولا در توان های پایین تری صدا را تقویت می کنند، به طور مثال در بلندگو های سقفی، استاندارد توان خروجی، 5 الی 7 وات می باشد. با توجه به اینکه توان مصرفی در بلندگوهای تحت شبکه زیاد نیست، می توان جریان مصرفی آن ها را از جریان برق روی شبکه (PoE) تامین کرد. برای آمپلی فایر های با توان بالا، از جریان برق 220 ولت استفاده می شود. برای تغذیه مدار آمپلی فایر های تحت شبکه نیاز به ترانس های تقویت دوبل می باشد که بتوانند صدای ورودی از بستر شبکه را به سمت بلندگو ها هدایت کرد.  با توجه به وزن و اندازه ترانس های تغذیه، سعی می شود تا در طراحی آمپلی فایرهای تحت شبکه حداکثر توان را بین 200 الی 400 وات در نظر گرفت. 

 

 میکروفون تحت شبکه 

میکروفون تحت شبکه می تواند به عنوان یک نقطه پایانی و عملکردی شبیه میکروفون گردن غازی سالن جلسات را داشته باشد. میکروفون های تحت شبکه را غالبا میکروفون رومیزی ، کنسول رومیزی و یا میکروفون پیجینگ تحت شبکه نیز می نامند. میکروفون IP از پروتکل SIP برای برقراری ارتباط استفاده می کند. با توجه به اینکه از میکروفون تحت شبکه در فراخوانی و یا پیج کردن بلندگو ها و یا دیگر اینترکام ها استفاده می کنیم میکروفون گردن غازی برای راحتی کاربر در حین استفاده طراحی شده است.
 


میکروفون های تحت شبکه دارای مدل های مختلفی است. در میکروفون تحت شبکه از یک دکمه تماس سریع و کیپد استفاده می شود. در برخی از محیط ها که ارتباطات پیچیده ای مورد نیاز می باشد از مدل هایی با صفحه نمایش لمسی برای سهولت استفاده می گردد نظیر سکو های مترو و قطار.
 

مراحل خرید سیستم پیجینگ

مراحل به این ترتیب خواهد بود: 
1. طراحی 
2. خرید ملزومات و اجرای زیرساخت سیستم پیجینگ
3. خرید ملزومات اصلی سیستم پیجینگ
4. نصب و پیاده سازی
برای خرید سیستم پیجینگ باید بدانیم در چه مرحله ای هستیم. 

طراحی 
همانطور که می بینیم اگر در مرحله طراحی هستیم می بایست این کار را به شخصی که دانش و تجربه ی کافی دارد واگذار کنیم و یا از مشاوره آن استفاده کنیم.  در هر صورت مراحل طراحی سیستم پیجینگ به شرح ذیل است:
1. تهیه نقشه متریک سازه
2. بررسی مسیر های کابل کشی و اتخاب بهترین مسیر 
3. بازدید از نمونه های اجرا شده برای بدست آوردن میزان نویز محیطی نقاط نصب
4. تعیین نوع ، تعداد و میزان توان بلندگوها 
5. تعیین نوع رک، سوئیچ های شبکه و جنس کابل شبکه برای کاربرد های مختلف
6. جایگذاری در نقشه 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید 


خرید ملزومات و اجرای زیرساخت سیستم پیجینگ

اصولا اجرای زیرساخت سیستم پیجینگ همزمان با اجرای زیرساخت شبکه با هم انجام می شود ولی در صورتی که این کار به صورت جداگانه صورت می پذیرد کافیست مطابق با نقشه ی طراحی شده نسبت به خرید ملزومات زیرساخت و واگذاری آن به پسیو کار و یا مجری مناسب آن اقدام کنیم.

خرید ملزومات اصلی سیستم پیجینگ

برای خرید ملزومات اصلی مطابق با نقشه می بایست از بازار خرید کنیم . خرید ما می تواند داخلی و یا خارجی باشد. با توجه به اینکه تولید کننده های خوبی در بازار سیستم پیجینگ وجود دارد بهتر است با قیمت و پشتیبانی مناسب تری برای خرید سیستم پیجینگ از بازار داخل اقدام کنیم.

نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ 

برای نصب سیستم پیجینگ و راه اندازی و تحویل آن می توانیم از تیم های مجربی که تجربه ی لازم را دارند بخواهیم تا کار نصب را انجام دهند.
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی

مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/02/31

مقایسه سیستم های پیجینگ

مقایسه سیستم های پیجینگ
1401/02/16 توسط پارس سیستم دلتا
به اشتراک گذاری در:

امروزه، با پیشرفت علم و فناوری و صنعت در ارتباطات، ابزار و شکل های ارتباطی زیادی وجود دارد که بتوان به وسیله‌ی آن ها، بهترین شکل و نوع ارتباط را برقرار کرد. سیستم پیجینگ از جمله این فناوری‌ها است که در صنعت می توان از آن نام برد. سیستم های پیجینگ می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، از تنظیمات آنالوگ سنتی گرفته تا راه حل های مدرن دیجیتال و تحت شبکه. هدف اصلی سیستم های ip تسهیل ارتباطات کارآمد، افزایش امنیت و بهبود بهره وری عملیاتی در سازمان ها و موسسات است . این سیستم‌ها با تطبیق با نیازهای ارتباطی در حال تکامل و در عین حال حفظ عملکرد اصلی خود در ارائه اطلاعات به مخاطبان گسترده، در دنیای به هم پیوسته ما مرتبط باقی می‌مانند. کارایی با سیستم پیجینگ مناسب شروع می شود.  

سیستم پیجینگ 

برقراری ارتباط راحت و سریع، در محیط‌های مختلف اعم از اداری، تجاری، آموزشی، صنعتی و غیره فقط از طریق دسترسی به سیستم صوت عمومی یا پیجینگ امکانپذیر است. نیاز به انتشار پیام‌ها، اطلاعات و یا اعلام شرایط اضطراری به صورت عمومی، باعث رشد و توسعه‌ی سیستم پیجینگ در مکان‌های عمومی، اداری و صنعتی شده است. چرا که این روزها، نیاز به پخش و انتقال صدا در مکان‌های صنعتی، تجاری، آموزشی، اداری، مذهبی و غیره افزایش چشمگیری داشته است. علت نیاز به سیستم پیجینگ، گسترش اجتماعات و یا فراخوانی افراد است. شاید پاسخ بهتر به سوال سیستم پیجینگ چیست را بتوان در این جمله خلاصه کرد: سیستم پیجینگ ساخته شده است که صدا را به وسیله‌ی منبع صوتی دریافت و تقویت کرده، سپس از طریق انواع بلندگوها، آن را در محیط پخش نماید. اگر مراحل انتخاب و نصب یک سیستم پیجینگ، بصورت دقیق و درست انجام شده باشد باعث انتشار صدا با وضوح و کیفیت مناسب در محیط مورد نظر خواهد شد. 
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید 

دلایل خرید سیستم پیجینگ

• هدف اصلی راه اندازی و خرید سیستم پیجینگ اطلاع رسانی است، البته اطلاع رسانی در شرایط ضروری و اورژانسی مثل حوادث امنیتی، آتش سوزی،  زلزله و غیره از مهم ترین دلایل نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ است، بطوریکه امروزه استفاده از سیستم پیجینگ در تمامی مجتمع ها و ساختمان های بلند مرتبه، از ملزومات اساسی است زیرا با استفاده از سیستم پیجینگ از بسیاری از ضررهای مالی و جانی در وضعیت های بحرانی می توان جلوگیری کرد. 
• از دیگر دلایل خرید سیستم پیجینگ، گسترش اجتماعات و لزوم انتقال اطلاعات، در کمترین زمان ممکن است. 
• پخش موسیقی بک گراند، سیستم پخش اذان و پخش پیغام های اطلاع رسانی در محیط های اداری و یا مجتمع های مسکونی از دلایل خرید سیستم پیجینگ است. 
• یکی از دلایل نصب وراه اندازی سیستم پیجینگ، مدیریت بهتر یک مجموعه اداری یا مسکونی یا تجاری و یا صنعتی است. چون با استفاده از سیستم پیجینگ، اطلاع رسانی به موقع و کامل انجام می‌شود. 
 

نحوه انتخاب سیستم پیجینگ

1. ارزیابی جامع نیازهای شما هنگام انتخاب سیستم پیجینگ بسیار مهم است. عواملی مانند منطقه پوشش، انواع پیام و الزامات تعامل را ارزیابی کنید. 
2. مقیاس پذیری، قابلیت های یکپارچه سازی، سهولت نصب و قابلیت اطمینان سیستم برای اطمینان از عملیات بدون درز ضروری هستند. ویژگی های امنیتی را اولویت بندی کنید، کل هزینه ها را در نظر بگیرید.
3. به عنوان مثال، پاسخ فرکانسی باید در یک سیستم صوتی در نظر گرفته شود. پاسخ فرکانس نشان می دهد که چگونه یک جزء صوتی صدای قابل شنیدن را بازتولید می کند (محور x بر حسب هرتز، محور- بر حسب دسی بل).
4. این رویکرد سیستمی تضمین می کند که خرید سیستم پیجینگ انتخابی شما دقیقا با الزامات فنی و اهداف عملیاتی شما هماهنگ است.
 

سیستم پیجینگ مناسب

بخش قابل توجهی از سیستم صوتی ادارات، شرکت ها و مکان های عمومی، از سیستم پیجینگ تشکیل شده است. سیستم پیجینگ، برای پیج و فراخوانی افراد استفاده می‌شود و معمولا در همه ی محیط هایی که افراد تردد دارند مثل سالن اجتماعات، سالن آمفی تاتر، کلاس های آمورشی، محیط تولید، فضاهای باز و سایر فضاهای درونی استفاده می‌گردد. سیستم پیجینگ در ساختمان های اداری و عمومی شامل سه جزء اصلی آمپلی فایر، میکروفون پیجینگ و باند یا بلندگو است، بطوریکه مجموعه‌ای از باند و بلندگوها از طریق دستگاه مرکزی آمپلی فایر، کنترل و مدیریت می‌شوند. البته در نسل جدید سیستم های پیجینگ که همان پیجینگ تحت شبکه نامیده می شود فقط از یک سیستم کنترل مرکزی و بلندگو های تحت شبکه استفاده می شود و دیگر نیازی به آمپلی فایر نداریم، چون بلند گو های تحت شبکه خود دارای آمپلی فایر داخلی دارند. 

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی شرکت‌ها و ادارات و مجتمع های صنعتی در سیستم پیجینگ خود از طراحی IP استفاده می کنند چون نه تنها باعث کاهش هزینه می شود بلکه کنترل و مدیریت آسان تری دارد.  در طراحی IP برای سیستم پیجینگ، اسپیکرها هستند که هزینه اصلی و نقش اصلی را دارند. اسپیکرهای تحت شبکه در سیستم پیجینگ فارغ از نوع IP یا آنالوگ بودن در اشکال مختلفی و به منظور استفاده در محیط های مختلف تولید می شوند. 
 

اسپیکر های سقفی توکار و روکار 

اما چنانچه، قصد دارید در مکانی که سقف کاذب دارد از سیستم پیجینگ استفاده کنید، اسپیکر سقفی توکار گزینه بهتری است و در صورتی که مکان مورد نظرتان دارای سقف گچی است، باند دیواری یا دکوراتیو موارد مناسبی هستند.

اسپیکر های ستونی یا دیواری

 بعضی از افراد گمان می کنند که اسپیکرهای دکوراتیو همان اسپیکرهای دیواری و ستونی می باشند ولی باید گفت که تفاوت زیادی بین اسپیکرهای دکوراتیو با اسپیکرهای دیواری و ستونی وجود دارد. بلندگوهای دکوراتیو نوعی بلندگوی دیواری محسوب می‌شوند که کیفیت بسیار خوبی دارند. سایز باند دکوراتیو از ۴ تا ۸ اینچ متغیر است. نامگذاری دکوراتیو به دلیل طراحی دکور زیبای آن بوده است که باعث تزیین محیط شده و به افزایش زیبایی و دکور بصری محیط کمک می‌کند. باند دکوراتیو با استفاده از دو عدد پایه بر روی دیوار، نصب می شود. البته ابعاد و ظرفیت محیط و نوع سقف در نصب دکوراتیو و کارایی آن تأثیر دارند.

اسپیکر های آویزان 

اسپیکر هایی هستند که به صورت فانتزی و شبیه به گوی طراحی می شوند و بیشتر به منظور استفاده از اسپیکر های تزئینی مورد توجه قرار گرفته اند. امروزه، بسیاری از شرکت ها و یا اداراتی که در حال ساخت هستند، کابل کشی سیستم پیجینگ را به صورت IP و مبتنی بر پروتکل SIP، طراحی کرده و از یک سامانه یا سرور تحت شبکه برای مدیریت آن استفاده می‌کنند. 
 

نقش سرور پیجینگ تحت شبکه در سیستم پیجینگ

همانطور که گفتیم امروزه برای طراحی سیستم پیجینگ به ندرت سراغ کابل کشی قدیمی می روند و اکثر  شرکت های طراح از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده می کنند. المان هایی مشابه سیستم های پیجینگ قدیمی ولی با کاربرد هایی فراوان. سرور پیجینگ تحت شبکه، دستگاه مرکزی پیجینگ است که قابلیت های زیادی دارد، تنظیمات کم و زیادی صدا و امکان فراخوانی و پیج و انتشار صدا و موزیک، دریافت صدا از طریق میکروفون تحت شبکه یا آپلود کردن فایل های صوتی و انتخاب و انتشار بر اساس زمانبندی مناسب برای زون ها و یا اصطلاحا قسمت های مختلف، از وظایف سرور پیجینگ و اینترکام تحت شبکه است.

استفاده از بخش اذان گوی هوشمند، قابلیت پخش قرآن قبل از اذان و ادعیه روزانه دیگر نیاز به دستگاه های مستقل ندارد و به راحتی می توان آن را به عنوان بخشی از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده کرد. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم،  سیستم های پیجینگ تحت شبکه، دیگر از آمپلی فایر جداگانه ای برای تقویت بلندگو ها استفاده نمی شود چون تمامی بلند گو های تحت شبکه از آمپلی فایر های کوچک تعبیه شده در داخل آن استفاده می کنند. 

ولی آمپلی فایرهای صوتی قدیمی ، با توجه به تعداد اسپیکر مورد نیاز محیط و توان خروجی اسپیکرها انتخاب می‌شود و در فواصل مناسب از اسپیکرها قرار داده می‌شود. آمپلی فایر با قابلیت‌هایی که دارد، امکان انتقال صدای تلویزیون و ویدئو پروژکتور و غیره را فراهم می‌کند، حتی با استفاده از بلوتوث، می‌توانید فایل صوتی دلخواه خود را از گوشی همراه خود، با استفاده از آمپلی فایر پخش نمایید. اگر بخواهید برنامه‌ای را از طریق رادیو پخش کنید با استفاده از آمپلی فایری که دارای رادیو است می توانید این کار را انجام دهید. ولی همه ی اینها در صورتی است که اپراتور و آمپل فایر نزدیک یکدیگر باشند. و اما در سیستم پیجینگ تحت شبکه و آن اینکه در این سیستم تمامی امکاناتی همچون رادیو ، پخش موسیقی و اذان به صورت نرم افزاری مدیریت می شوند.  در سیستم پیجینگ اداری استفاده از بلندگوی سقفی بهتر از دیگر انواع دیگر بلندگوها است. زیرا بلندگوی سقفی باعث  توزیع یکنواخت صدا در مکان مورد نظر می‌شود.

در صورتی که فاصله‌ی بین اسپیکر‌ها رعایت نشود، صدا در همه‌ی نقاط به گوش نمی‌رسد. به طور معمول، فاصله اسپیکرهای سقفی‌ها از یکدیگر، ۵ یا ۷ متر در نظر گرفته می‌شود. در سیستم پیجینگ، همه کابل‌کشی‌ باند‌ها به آمپلی فایر متصل می‌شود. آمپلی فایر، منبع تغذیه‌ی اسپیکر‌ها است. سیگنال‌های صوتی دریافت شده از ورودی‌هایی مانند میکروفون، پس از پردازش، توسط آمپلی فایر تقویت و به بلندگوها ارسال می‌شوند. در سیستم پیجینگ اداری می‌توان از آمپلی فایر چند کانال استفاده کرد که با زون بندی آن، امکان کم و زیاد کردن صدا و یا خاموش و روشن کردن میکروفون‌های موجود در زون‌ها فراهم می‌شود. این تنظیمات با استفاده از تنظیمات صدای کنترل تعبیه شده، بر رو پنل جلویی آمپلی فایر قابل انجام است. در پایان توصیه می کنیم در صورتی که برای انتخاب و خرید یک سیستم صوت عمومی یا پیجینگ را دارید برای کسب اطلاعات و انتخاب و خرید و راه اندازی یک سیستم پیجینگ مناسب به سایت شرکت اتصال صوت  به آدرس www.etesal.net مراجعه فرمایید تا از همکاری کارشناسان ما بهر‌ه‌مند شوید. 
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی

مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/02/31

سیستم پیجینگ اداری

سیستم پیجینگ اداری
1401/02/16 توسط پارس سیستم دلتا
به اشتراک گذاری در:

با پیشرفت صنعت و مکانیزه شدن در قرن بیست و یکم، نیازهای گوناگونی برای بشر ایجاد گردید. یکی از این نیازها صدارسانی در فضاهای عمومی و بزرگ بود که با گسترش صنایع، مدیریت فضا و سیستم‌های ارتباطی امری ضروری و لازم به نظر می‌رسید. سیستم پیجینگ مراکز اداری، معمولا در ساختمان‌های اداری، وزارتخانه ها، شرکت های خصوصی ، موسسات مالی و بانکی و بسیاری از این دست، به منظور پخش موسیقی و خواندن اطلاعیه ها و پیج کردن افراد و کاربری های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه، تجهیز مکانی در هر محیط اداری و صنعتی به سیستم‌های صوت و پیجینگ اداری امری لازم است. سیستم پیجینگ اداری مجموعه‌ای از باند و بلندگوها هستند که از طریق یک دستگاه مرکزی یا آمپلی فایر کنترل و مدیریت می‌شوند و معمولا در همه ی محیط های درونی و محوطه ساختمان های اداری را پوشش می دهد. 
 

سیستم پیجینگ اداری تحت شبکه

در محیط های اداری شلوغ، ارتباط موثر سنگ بنای بهره وری و ایمنی است. توانایی به اشتراک گذاری اطلاعاتی که به سرعت دریافت می شوند و بر اساس آنها عمل می شود، در زمان صرفه جویی می کند. سردرگمی را به حداقل می رساند و کمک می کند همه در یک صفحه باقی بمانند. به همین دلیل است که بسیاری از محل‌های کار برای به اشتراک گذاشتن پخش‌های صوتی در سراسر امکانات خود به سیستم پیجینگ اداری متکی هستند. فناوری پشت سیستم‌های پیجینگ اداری در دهه گذشته بسیار تکامل یافته است، با راه‌حل‌های پیشرفته، انتشار کلمه را آسان‌تر از همیشه کرده است. در این وبلاگ، مزایای ضروری سیستم پیجینگ اداری و نحوه انتخاب راه حل مناسب برای محیط خود را برجسته خواهیم کرد. 
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید  
 

نکات مهم در انتخاب سیستم پیجینگ اداری مناسب

در انتخاب و خرید سیستم پیجینگ اداری باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. نکات مهم خرید و انتخاب یک سیستم پیجینگ اداری مناسب، در ذیل آمده اند.
• در خرید سیستم پیجینگ اداری، داشتن صدای یکنواخت است. در واقع سیستم پیجینگ اداری باید به گونه‌ای باشد که در همه‌ی قسمت‌ها، صدای یکسان شنیده شود. بخشی از این موضوع مربوط به سیستم صوت شما می‌شود و بخش مهم دیگر آن، به نرم افزارهای پیجینگ که استفاده خواهید کرد ارتباط پیدا می‌کند. البته هرچه سیستم پیجینگ شما بهتر باشد آن نرم‌افزارها بهتر می‌توانند کارایی خودشان را نشان دهند. 
• در خرید و انتخاب سیستم پیجینگ اداری به این نکته دقت داشته باشید که بر اساس محیط و نحوه‌ی کاربری محیط، سیستم پیجینگ بخرید. شما باید ظرفیت و ابعاد محیط، همچنین انعکاس پیجینگ محیط را در نظر بگیرید که کدام سیستم می‌تواند بازدهی بهتری در محیط مورد نظر شما داشته باشد.

 

مشخصات سیستم پیجینگ اداری مناسب

• در سیستم پیجینگ اداری، باید صدا شفاف اما با شدت پرتاب مناسب باشد. 
•  در این سیستم پیجینگ اداری، صدا باید به گونه ای باشد تا به کار روزمره کارمندان لطمه وارد نشود و در عین حال تمامی فرکانس ها شنیده شود.
• بخش مهمی از سیستم پیجینگ فضاهای اداری شامل فراخوانی از طریق بلندگو است که باید به گونه ای طراحی شود که اپراتور هر نقطه ای از فضای اداری را که اراده کند به آن متصل شود و کار پیج را انجام دهد.

 

نکاتی برای طراحی مناسب سیستم پیجینگ

1- برای هر یک از بخش ها باید بلندگوی متناسب با همان قسمت انتخاب شود حال این بلندگو می تواند سقفی، ستونی، شیپوری و یا مدل های دیگر باشد.
2- توان بلندگوی انتخاب شده بر اساس برخی از پارامترها تعین می گردد و در صدا رسانی بسیار مهم  است. عوامل مهمی که در توان بلندگو تاثیر گذار است، شامل ارتفاع، مصالح ساختمانی استفاده شده، تعداد بلندگوها، نوع بلندگو و محل نصب است.
3- کابل کشی بلندگو از عواملی است که در انتقال درست سیگنال تأثیر زیادی دارد، نوع کابل انتخاب شده و مسیر عبوری بسیار حائز اهمیت است، بطوریکه سیگنال در مسیر، دچار نویز و یا قطعی نشود. سطح مقطع کابل پیجینگ بر اساس طول مسیر و تعداد بلندگوها انتخاب می شود.
البته درصورتی که از سیستم پیجینگ اداری تحت شبکه استفاده کنید می بایست از ساختاری متفاوتدر پیاده سازی آن استفاده کنید .  
4- رک و آمپلی فایر یا سیستم مانیتورینگ، قلب سیستم پیجینگ است. علاوه بر تفکیک و میکس وظیفه‌ی تقویت را برعهده دارد. در سیستم های پیجینگ تحت شبکه از بلندگو های تحت شبکه استفاده می شود که نیازی به آمپلی فایر مستقل ندارد و یا در صورت استفاده از آمپلی فایر تحت شبکه که بیشتر به منظور حفظ بلندگو های آنالوگ موجود می باشد بسته به نیاز می توان توان آمپلی فایر را انتخاب کرد. 
5- در پروژه های بزرگ سیستم پیجینگ اداری، از رک پیجینگ استفاده می‌شود. رک پیجینگ دارای قسمت های مختلف است و توان آن بر اساس سیستم صوت طراحی و انتخاب می‌شود. از تجهیزات رک پیجینگ می‌توان به میکسر و تقویت کننده‌ی اولیه، دستگاه انتخاب برنامه، پخش کننده‌های پیجینگ رادیو دی وی دی و فلش مموری، اعلام وضعیت اضطراری و اندازه گیری توان خروجی اشاره کرد. انتخاب هریک از دستگاه های ذکر شده در رک پیجینگ بر اساس نوع پروژه متغیر است. این درحالیست که درصورت استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه نیازی به چنین رک های بزرگ و سنگینی نیست و صرفا با یک سرور رکمونت می توان تمام نیاز ها را مرتفع کرد. 
6- میکروفن پیج، اولین قسمت سیستم‌های پیجینگ است که بیشترین کاربرد را دارد. میکروفن می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. مثلا میکروفون تحت شبکه و یا میکروفون آنالوگ 


تجهیزات پیجینگ مراکز اداری

تجهیزات پیجینگ مراکز اداری شامل سه قسمت اصلی میکروفون، بلندگو و آمپلی فایر است. در ادامه به بررسی جزییات انواع میکروفون و بلندگو در یک سیستم اداری می‌پردازیم.

انواع میکروفون در یک سیستم پیجینگ اداری 

انواع میکروفون در یک سیستم پیجینگ اداری بصورت زیر هستند. 
• میکروفن رو میزی (کله غازی) تحت شبکه 
• میکروفن رو میزی (کله غازی) آنالوگ 
• میکروفن بی سیم تحت شبکه 
• میکروفون بی سیم آنالوگ
میکروفن رومیزی دارای یک دکمه جهت برقراری تماس و یک پد شماره گیر برای انتخاب زون ها است.
میکروفن بیسم که به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می‌کند. با توجه به نوع میکروفن بیسیم که از نوع آنالوگ یا تحت شبکه است. به ورودی میکروفن آمپلی فایر یا به سوئیچ شبکه وصل می شود و سپس می توانید از میکروفن استفاده کنید. 
 

انواع بلندگوها در یک سیستم پیجینگ اداری 

انتخاب بلندگو بسیار مهم است، بطوریکه اگر همه‌ی لوازم سیستم پیجینگ، از نوع مرغوب باشند ولی کیفیت بلندگو مناسب نباشد، صدای مطلوبی پخش نمی‌شود. انواع بلندگوها برای ساختمان‌ها و اتاق‌های متفاوت به صورت زیر هستند.  

• بلندگوی سقفی

همانطور که از اسم آن پیداست، این نوع بلندگوها در سقف نصب می شوند. اگر سقف کاذب یا کناف باشد، بلندگوهای سقفی تو کار بهترین گزینه هستند. زیرا فضای مناسبی برای سیم کشی آنها وجود دارد، این بلندگوها کاملا در سقف قرار می‌گیرند و نهایتا وسیله‌ای مانند پریز یا سرپوش دیده می‌شود. اما اگر جنس سقف از گچ بود، شما می‌توانید از بلندگوهای سقفی روکار قیمت مناسب استفاده کنید. آنها به وسیله ابزار و مهره‌ها روی سقف نصب می‌شوند، کیفیت خوبی هم برای پیام‌رسانی و پخش موسیقی ملایم دارند. این بلندگوها چه در اتاق کارکنان و چه در راهروی اداره، کاربردی هستند.

• بلندگوی دکوراتیو

اگر زیبایی ساختمان برای شما اهمیت دارد، پس انتخاب بلندگوهای دکوراتیو در سیستم پیجینگ اداری بهترین گزینه است. همان‌طور که از اسم این بلندگوها پیداست، ظاهری زیبا دارند و اتفاقا صدا را با شدت بسیار خوبی پخش می‌کنند. از بلندگوهای دکوراتیو در سیستم پیجینگ کافی شاپ و رستوران هم استفاده می‌شود. این بلندگوها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و روی دیوار یا سقف قرار می‌گیرند. پایه بلندگوهای دکوراتیو انعطاف پذیر هستند و به راحتی در تمامی زوایا تغییر جهت می‌دهند. 

• بلندگوهای ستونی و دیواری

از دیگر بلندگوهای پرکاربرد در سیستم پیجینگ اداری می‌توان به مدل دیواری و ستونی اشاره کرد. بلندگوهای ستونی، صدای با کیفتی دارند. همچنین با توجه کارایی‌شان نسبت به انواع دیگر بلندگوهای اداری، قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند. این بلندگوها در دو مدل سالنی و فضای باز تولید می‌شوند. در اداره‌جات معمولا برای اتاق‌ها و راهرو از مدل سالنی استفاده می‌شود و اداره‌ها اکثرا فضای باز ندارند، اما اگر محیط اداره، دارای فضای باز و حیاط است، بهتر است بلندگوی مناسب فضای باز را برای سیستم پیجینگ اداره خریداری کنید. این مدل بلندگو، یک بدنه‌ی محافظ دارد و در برابر شرایط آب و هوایی، رطوبت، گرد و خاک، زنگزدگی و حرارت خورشید مقاومت بالایی دارد.  البته چون هر اداری دارای نمازخانه هست، شما می‌توانید هر کدام از انواع بلندگو را استفاده کنید. فقط هنگام نصب بلندگو در تمامی بخش‌ها، توجه کنید که با توجه به متراژ اتاق‌ها و سالن‌ها، بلندگوها فاصله مناسبی داشته باشند تا صدا به صورت یکنواخت در فضا پخش شود.
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید  
 

آمپلی فایر سیستم پیجینگ اداری

برای تقویت سیگنال‌های پیجینگ، باید از یک آمپلی فایر استفاده کنید. اگر سیگنال‌ها به کیفیت قابل قبول و استانداردی نرسند، صدا غیر واضح، با قطع و وصل و یا نویز به گوش کارمندان و ارباب رجوع‌ها می‌رسد. صدارسانی به بلندگوها از طریق آمپلی فایرهای پیجینگ رکمونت و یا تعبیه شده در بلندگو های تحت شبکه انجام می شود. نظر به اینکه در سیستم پیجینگ آنالوگ ، فواصل بلندگوها از یکدیگر در سامانه های صدارسانی عمومی زیاد است و تعداد بلندگوها نیز زیاد است، از روش ولتاژ ثابت (سیستم ولتی) در صدارسانی استفاده می‌شود. توان آمپلی فایر باید متناسب با تعداد و نوع بلندگو باشد. همچنین توجه به زون بندی و تعداد خطوط مستقل مورد نیاز از مواردی است که در انتخاب آمپلی فایر باید در نظر گرفته شود. آمپلی فایرها در مدل‌ها و توان‌های مختلفی عرضه می‌شوند و با توجه به تعداد بلندگوها، باید توان‌های مختلفی را تهیه کنید تا سیگنال‌ها تقویت شوند. در سیستم پیجینگ اداری تحت شبکه ، نیازی به آمپلی فایر نیست. کافیست از سرور مانیتورینگ سیستم پیجینگ استفاده کنید تا به صورت خودکار پیش از اذان، قرآن تلاوت کند و در ساعت دقیق، اذان پخش شود و یا هر مطلب دیگری که مدنظرتان است با برنامه ریزی نرم افزاری روی سرور می توانید به گوش کارکنان برسانید.

پس از انتخاب سیستم پیجینگ اداری مناسب، برای وصل سیستم، باید کابل کشی شبکه انجام شود یعنی آمپلی فایر، میکروفون و بلندگوها برای پخش صدای پیجینگ به کابل شبکه و برق نیاز دارند. همه ی ادوات در صورت شبکه بودن به کابل شبکه نیاز دارند. 
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی


مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/02/31

اینترکام ضد آب

اینترکام ضد آب
1401/02/16 توسط پارس سیستم دلتا
به اشتراک گذاری در:

سیستم اینترکام وسیله ای است که ارتباط بین یک یا چند نفر را که در مکان های مختلف قرار دارند تضمین می کند. یکی از ساده‌ترین انواع سیستم‌های مخابره داخل ساختمان، محدود به یک دستگاه صوتی است که می‌توان از آن برای مکالمات ساده مانند اعلام حضور بازدیدکنندگان در جلوی در استفاده کرد. سیستم‌های پیشرفته‌تر دارای قابلیت‌های صوتی و تصویری هستند که به کاربران امکان دیدن و شنیدن یکدیگر را می‌دهند. سیستم های اینترکام معمولا در کارخانجات، مراکز صنعتی و تولیدی ها استفاده می شود. سیستم های اینترکام مدرن نقشی حیاتی در امنیت دارند. آنها می توانند به عنوان یک ابزار ارتباطی پشتیبان در زمانی که شبکه های تلفن به دلیل یک بلای طبیعی یا مشکل فنی قطع می شوند، استفاده شوند و این سیستم ها را برای سازمان هایی با پروتکل های امنیتی مهم که نمی توانند به شما اجازه قطع شدن را بدهند ضروری می کند.
 

چرا اینترکام ضد آب؟

امروزه روش‌های متعددی برای برقراری ارتباط وجود دارد. استفاده از روش‌های مختلف برقراری ارتباط بین نفرات و کارکنانی که در یک محیط صنعتی مشغول بکار هستند، اهمیت زیادی دارد و همواره یک دغدغه مهم و جدی بوده است. برقراری ارتباط پایدار بین نفراتی که در یک مکان صنعتی خاص مانند نیروگاه یا پالایشگاه فعالیت دارند، جهت هماهنگی بین نفرات در مواقع خاص و بحرانی اهمیت دو چندانی دارد. دستگاه‌های مختلفی برای برقرار ارتباط وجود دارند. استفاده از بی‌سیم و یا تلفن همراه می‌تواند یک راه حل ابتدایی باشد. با این وجود اغلب مجموعه‌های صنعتی در محیط‌هایی قرار گرفته‌اند که خارج از شهر بوده و دسترسی به آنتن‌های تلفن همراه محدود است. ضمن این که در صورت استفاده از موبایل شما می‌توانید فقط با یک نفر ارتباط برقرار کنید. استفاده از بیسیم برای برقراری ارتباط بین چندین نفر و یا صدور یک فرمان و دستور می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به موبایل باشد. با این وجود سیستم بیسیم نیز ممکن است در شرایط بسیار حادی مانند باران و رطوبت، از دسترس خارج شده باشد. 
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.


 برای برقراری ارتباط بین نفرات در مکان‌های خاص و پیجینگ افراد در محیط‌های خاصی مانند زون های غیر گازی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها، استخر ها، پارک های آبی  و غیره، استفاده از اینترکام ضد آب می‌تواند یک گزینه مطمئن و ایمن باشد. دستگاه‌های پیجینگ به کمک بلندگو از گذشته نیز وجود داشته است. در دستگاه‌های پیجینگ قدیمی فقط اپراتور می توانست برای برقراری ارتباط، دکمه مخصوصی را فشار دهد و به این ترتیب همه بلندگوهای موجود در نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها به صدا در می‌آمد و همه نفرات در همه قسمت‌ها صدای بلندگو را شنود می‌کردند. در دستگاه‌های اینترکام ضد آب امروزی، علاوه بر اپراتور، همه ی افرادی که برای آنها مجوز پیج تعریف شده است، می‌توانند بلندگوهایی را که در یک مکان خاص قرار دارند و احتمال حضور نفر مورد نظر در آنجا وجود دارد را فعال کرده و پیج نماید.

 

اینترکام ضد آب چیست و چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که در مقدمه عنوان شد سیستم اینترکام، یک سیستم پیجینگ است که برای برقراری ارتباط با نفرات در محیط‌های خاصی مانند فرودگاه ها، پارک ها، کارخانه جات، ایستگاه‌های مترو، نیروگاه‌ها و غیره کاربرد دارد. در گذشته برای برقراری ارتباط نفرات با همدیگر از بیسیم استفاده می‌شد اما امروزه استفاده از سیستم اینترکام این ارتباطات را باکیفیت و اطمینان بیشتری فراهم کرده است. سیستم اینترکام به منظور برقراری ارتباط در شرایط اضطراری می‌تواند گزینه بسیار مطمئنی باشد. در شرایطی مانند باران و رطوبت، دستگاه‌های اینترکام ضد آب قادر خواهند بود پیام‌های اضطراری را بین نفرات مخابره کنند. به کمک سیستم اینترکام ضد آب، اپراتور یا سایر اشخاص مجاز می‌توانند یک پیام را به همه زیر مجموعه‌ها مخابره کنند. 

 

انواع اینترکام ضد آب 

اینترکام ها به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می شوند. در اینترکام های آنالوگ، امکانات محدود تری خواهید داشت ولی اینترکام های تحت شبکه قابلیت های دیگری هم دارند: 
• پشتیبانی از پروتکل SIP
• سازگاری با اکثر مرکز تلفن های تحت شبکه
• PoE
• حذف نویز و اکو
•  پشتیبانی از VLAN و DHCP
•  دارای ماژول رله برای اجرای فرامین کنترلی
•  امکان پشتیبانی به صورت کنترل از راه دور 

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه‌های اینترکام ضد آب

دستگاه‌های اینترکام از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. بسته به این که سیستم اینترکام از نوع ضد آب باشد یا معمولی، تفاوت‌های جزئی می‌تواند وجود داشته باشد. اما همه دستگاه‌های اینترکام تقریبا از بلندگو، کابل، جعبه تقسیم، کنترل پنل، چراغ چشمک‌زن، زنگ، کنسول اپراتور و تشکیل شده اند. اسپیکرهای ضد آب، محافظ‌های گوشی ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار، از دیگر ملزومات دستگاه‌های اینترکام ضد آب هستند. 
 

مزایای استفاده از دستگاه‌های اینترکام ضد آب

دستگاه‌های اینترکام کیفیت بالایی داشته و در صورت استفاده از این دستگاه‌ها شما می‌توانید از برقراری باکیفیت و مطمئن ارتباطات اطمینان داشته باشید. علاوه بر این به کمک دستگاه‌های اینترکام به راحتی قادر خواهید بود بین چند ایستگاه کنفرانس تلفنی برقرار نمایید. این ویژگی می‌تواند برای مکان‌ها مرطوب و موقعیت های بارندگی در فرودگاه ها و پارک ها، بزرگراه ها و ایستگاه های قطار بسیار مهم باشد زیرا این سیستم به مدیران کمک می‌کند در مواقع اضطراری بتوانند با کارکنان قسمت‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و هماهنگی‌های لازم را انجام بدهند.

مهم‌ترین فلسفه استفاده از سیستم اینترکام، برقراری ارتباط در مواقع اضطراری است. بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مواقع اضطراری در یک محیط مرطوب مانند استخر ، پارک آبی یا ایستگاه های قطار و مترو وقتی است که میزان رطوبت بالا یا بارندگی داشته باشیم. در صورت بروز بارندگی ممکن است دستگاه‌های اینترکام معمولی قابلیت کاربری خود را از دست  بدهند. در چنین شرایطی استفاده از یک سیستم اینترکام ضد آب که در مقابل موج باران ،گرد و غبار می‌تواند بسیار حیاتی باشد. دستگاه‌های اینترکام ضد آب برای چنین مواقع دشواری طراحی شده‌اند. بلندگوها، گوشی‌ها و سایر ملزومات سیستم اینترکام ضد آب این قابلیت را دارند که در چنین شرایط سخت و دشواری امکان پیجینگ و برقراری ارتباط با نفرات را ممکن سازند.

از دیگر مزایای استفاده از اینترکام ضد آب، امکان نصب هودهای نویز گیر صوتی است. این نویز گیرها می‌توانند کیفیت صدای بالایی را تضمین کنند. در بیشتر کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی افراد دارای دستکش بوده و استفاده از دکمه‌های اینترکام می‌تواند برای آن‌ها دشوار باشد به همین دلیل می‌توانید از سیستم‌های اینترکام ضد آب که مجهز به کلید پدالی هستند استفاده نمایید.
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی

مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/02/31

سیستم صوتی اداری

سیستم صوتی اداری
1401/02/16 توسط اتصال صوت
به اشتراک گذاری در:

امروزه با توسعه جوامع دولتی و خصوصی، ضرورت انتقال صدا در عرصه های صنعتی، اداری، تجاری، آموزشی و مذهبی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است که به شیوه های مختلف پیجینگ، پخش آیین ها و موسیقی را تعریف می کند. به طور کلی، سیستم های PA مبتنی بر دریافت و تقویت صدای یک فرد یا منبع صوتی از طریق دستگاه های الکترونیکی مختلف است. دستگاه های سیستم صوتی شامل انواع میکروفون ها، میکسرها، آمپلی فایرها و بلندگوها هستند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی برای پاسخگویی به نیازهای مختلف آب و هوا، مکان ها، سطوح فشار صوتی مورد نیاز (SPL) فاصله یا نزدیکی تجهیزات و غیره هستند.
 

سیستم صوتی اداری

با پیشرفت صنعت و مکانیزه شدن در قرن بیست و یکم، نیازهای گوناگونی برای بشر ایجاد گردید. یکی از این نیازها صدارسانی در فضاهای عمومی و بزرگ بود که با گسترش صنایع، مدیریت فضا و سیستم‌های ارتباطی امری ضروری و لازم به نظر می‌رسید. سیستم صوتی اداری معمولا در ساختمان‌های اداری، وزارتخانه ها، شرکت های خصوصی، موسسات مالی و بانکی و بسیاری از این دست، به منظور پخش موسیقی و خواندن اطلاعیه ها و پیج کردن افراد و کاربری های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه، تجهیز مکانی در هر محیط اداری و صنعتی به سیستم‌های صوت و پیجینگ اداری امری لازم است. سیستم صوتی اداری مجموعه‌ای از باند و بلندگوها هستند که از طریق یک دستگاه مرکزی یا آمپلی فایر کنترل و مدیریت می‌شوند و معمولا در همه ی محیط های درونی و محوطه ساختمان های اداری را پوشش می دهد. 
 

نکات مهم در انتخاب سیستم صوتی اداری مناسب

در انتخاب و خرید سیستم صوتی اداری باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. نکات مهم خرید و انتخاب یک سیستم صوتی اداری مناسب در ذیل آمده اند.
• در خرید سیستم صوتی اداری، داشتن صدای یکنواخت است. در واقع سیستم صوتی اداری باید به گونه‌ای باشد که در همه‌ی قسمت‌ها، صدای یکسان شنیده شود. بخشی از این موضوع مربوط به سیستم صوت شما می‌شود و بخش مهم دیگر آن، به نرم افزارهای صوتی که استفاده خواهید کرد ارتباط پیدا می‌کند. البته هرچه سیستم صوتی شما بهتر باشد آن نرم‌افزارها بهتر می‌توانند کارایی خودشان را نشان دهند. 
• در خرید و انتخاب سیستم صوتی اداری، به این نکته دقت داشته باشید که بر اساس محیط و نحوه‌ی کاربری محیط، سیستم صوتی بخرید. شما باید ظرفیت و ابعاد محیط، همچنین انعکاس صوتی محیط را در نظر بگیرید که کدام سیستم می‌تواند بازدهی بهتری در محیط مورد نظر شما داشته باشد.

 

مشخصات سیستم صوتی اداری مناسب

• در سیستم صوتی اداری، باید صدا شفاف اما با شدت پرتاب مناسب باشد. 
• در این سیستم صوتی اداری، صدا باید به گونه ای باشد تا به کار روزمره کارمندان لطمه وارد نشود و در عین حال تمامی فرکانس ها شنیده شود.
• بخش مهمی از سیستم صوتی فضاهای اداری شامل فراخوانی از طریق بلندگو است که باید به گونه ای طراحی شود که اپراتور هر نقطه ای از فضای اداری را که اراده کند به آن متصل شود و کار پیج را انجام دهد.

 

نکاتی برای طراحی مناسب سیستم پیجینگ

1- برای هر یک از بخش ها باید بلندگوی متناسب با همان قسمت انتخاب شود حال این بلندگو می تواند سقفی، ستونی، شیپوری و یا مدل های دیگر باشد.
2- توان بلندگوی انتخاب شده بر اساس برخی از پارامترها تعین می گردد و در صدا رسانی بسیار مهم  است. عوامل مهمی که در توان بلندگو تاثیر گذار است، شامل ارتفاع، مصالح ساختمانی استفاده شده، تعداد بلندگوها، نوع بلندگو و محل نصب است.
3- کابل کشی بلندگو از عواملی است که در انتقال درست سیگنال تأثیر زیادی دارد، نوع کابل انتخاب شده و مسیر عبوری بسیار حائز اهمیت است، بطوریکه سیگنال در مسیر، دچار نویز و یا قطعی نشود. سطح مقطع کابل پیجینگ بر اساس طول مسیر و تعداد بلندگوها انتخاب می شود. البته درصورتی که از سیستم صوتی اداری تحت شبکه استفاده کنید می بایست از ساختاری متفاوتدر پیاده سازی آن استفاده کنید . 
4- رک و آمپلی فایر یا سیستم مانیتورینگ، قلب سیستم پیجینگ است. علاوه بر تفکیک و میکس وظیفه‌ی تقویت را برعهده دارد. در سیستم های صوتی تحت شبکه از بلندگو های تحت شبکه استفاده می شود که نیازی به آمپلی فایر مستقل ندارد و یا در صورت استفاده از آمپلی فایر تحت شبکه که بیشتر به منظور حفظ بلندگو های آنالوگ موجود می باشد بسته به نیاز می توان توان آمپلی فایر را انتخاب کرد. 
5- در پروژه های بزرگ سیستم صوتی اداری، از رک صوتی پیجینگ استفاده می‌شود. رک صوتی دارای قسمت های مختلف است و توان آن بر اساس سیستم صوت طراحی و انتخاب می‌شود. از تجهیزات رک سیستم صوتی می‌توان به میکسر و تقویت کننده‌ی اولیه، دستگاه انتخاب برنامه، پخش کننده‌های صوتی رادیو دی وی دی و فلش مموری، اعلام وضعیت اضطراری و اندازه گیری توان خروجی اشاره کرد. انتخاب هریک از دستگاه های ذکر شده در رک صوتی بر اساس نوع پروژه متغیر است. این درحالیست که درصورت استفاده از سیستم صوتی تحت شبکه نیازی به چنین رک های بزرگ و سنگینی نیست و صرفا با یک سرور رکمونت می توان تمام نیاز ها را مرتفع کرد. 
6- میکروفن پیج، اولین قسمت سیستم‌های صوتی پیجینگ است که بیشترین کاربرد را دارد. میکروفن می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. مثلا میکروفون پیجینگ تحت شبکه و یا میکروفون آنالوگ.

 

تجهیزات صوتی مراکز اداری

تجهیزات صوتی مراکز اداری شامل سه قسمت اصلی میکروفون، بلندگو و آمپلی فایر است. در ادامه به بررسی جزییات انواع میکروفون و بلندگو در یک سیستم اداری می‌پردازیم.

 

انواع میکروفون در یک سیستم اداری 

انواع میکروفون در یک سیستم صوتی اداری بصورت زیر هستند. 
• میکروفن رو میزی (کله غازی) تحت شبکه 
• میکروفن رو میزی (کله غازی) آنالوگ 
• میکروفن بی سیم تحت شبکه 
• میکروفون بی سیم آنالوگ
میکروفن رومیزی دارای یک دکمه جهت برقراری تماس و یک پد شماره گیر برای انتخاب زون ها است.
میکروفن بیسم که به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می‌کند. با توجه به نوع میکروفن بیسیم که از نوع آنالوگ یا تحت شبکه است به ورودی میکروفن آمپلی فایر یا به سوئیچ شبکه وصل می شود و سپس می توانید از میکروفن استفاده کنید. 
 

انواع بلندگوها در یک سیستم اداری 

انتخاب بلندگو بسیار مهم است، بطوریکه اگر همه‌ی لوازم سیستم صوتی، از نوع مرغوب باشند ولی کیفیت بلندگو مناسب نباشد، صدای مطلوبی پخش نمی‌شود. انواع بلندگوها برای ساختمان‌ها و اتاق‌های متفاوت به صورت زیر هستند.  

• بلندگوی سقفی

همانطور که از اسم آن پیداست، این نوع بلندگوها در سقف نصب می شوند. اگر سقف کاذب یا کناف باشد، بلندگوهای سقفی تو کار بهترین گزینه هستند. زیرا فضای مناسبی برای سیم کشی آنها وجود دارد، این بلندگوها کاملا در سقف قرار می‌گیرند و نهایتا وسیله‌ای مانند پریز یا سرپوش دیده می‌شود. اما اگر جنس سقف از گچ بود، شما می‌توانید از بلندگوهای سقفی روکار قیمت مناسب استفاده کنید. آنها به وسیله ابزار و مهره‌ها روی سقف نصب می‌شوند، کیفیت خوبی هم برای پیام‌رسانی و پخش موسیقی ملایم دارند. این بلندگوها چه در اتاق کارکنان و چه در راهروی اداره، کاربردی هستند.

• بلندگوی دکوراتیو

اگر زیبایی ساختمان برای شما اهمیت دارد، پس انتخاب بلندگوهای دکوراتیو در سیستم صوتی اداری بهترین گزینه است. همان‌طور که از اسم این بلندگوها پیداست، ظاهری زیبا دارند و اتفاقا صدا را با شدت بسیار خوبی پخش می‌کنند. از بلندگوهای دکوراتیو در سیستم صوتی کافی شاپ و رستوران هم استفاده می‌شود. این بلندگوها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و روی دیوار یا سقف قرار می‌گیرند. پایه بلندگوهای دکوراتیو انعطاف پذیر هستند و به راحتی در تمامی زوایا تغییر جهت می‌دهند. 

• بلندگوهای ستونی و دیواری

از دیگر بلندگوهای پرکاربرد در سیستم صوتی ساختمان اداری می‌توان به مدل دیواری و ستونی اشاره کرد. بلندگوهای ستونی، صدای با کیفتی دارند. همچنین با توجه کارایی‌شان نسبت به انواع دیگر بلندگوهای اداری، قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند. این بلندگوها در دو مدل سالنی و فضای باز تولید می‌شوند. در اداره‌جات معمولا برای اتاق‌ها و راهرو از مدل سالنی استفاده می‌شود و اداره‌ها اکثرا فضای باز ندارند، اما اگر محیط اداره،  دارای فضای باز و حیاط است، بهتر است بلندگوی مناسب فضای باز را برای سیستم صوتی اداره خریداری کنید. این مدل بلندگو، یک بدنه‌ی محافظ دارد و در برابر شرایط آب و هوایی، رطوبت، گرد و خاک، زنگزدگی و حرارت خورشید مقاومت بالایی دارد. البته چون هر اداری دارای نمازخانه هست، شما می‌توانید هر کدام از انواع بلندگو را استفاده کنید. فقط هنگام نصب بلندگو در تمامی بخش‌ها، توجه کنید که با توجه به متراژ اتاق‌ها و سالن‌ها، بلندگوها فاصله مناسبی داشته باشند تا صدا به صورت یکنواخت در فضا پخش شود.

 

آمپلی فایر سیستم صوتی اداری

برای تقویت سیگنال‌های صوتی، باید از یک آمپلی فایر استفاده کنید. اگر سیگنال‌ها به کیفیت قابل قبول و استانداردی نرسند، صدا غیر واضح، با قطع و وصل و یا نویز به گوش کارمندان و ارباب رجوع‌ها می‌رسد. صدارسانی به بلندگوها از طریق آمپلی فایرهای صوتی رکمونت و یا تعبیه شده در بلندگو های تحت شبکه انجام می شود. نظر به اینکه در سیستم صوتی آنالوگ، فواصل بلندگوها از یکدیگر در سامانه های صدارسانی عمومی زیاد است و تعداد بلندگوها نیز زیاد است، از روش ولتاژ ثابت (سیستم ولتی) در صدارسانی استفاده می‌شود. توان آمپلی فایر باید متناسب با تعداد و نوع بلندگو باشد. همچنین توجه به زون بندی و تعداد خطوط مستقل مورد نیاز از مواردی است که در انتخاب آمپلی فایر باید در نظر گرفته شود. آمپلی فایرها در مدل‌ها و توان‌های مختلفی عرضه می‌شوند و با توجه به تعداد بلندگوها، باید توان‌های مختلفی را تهیه کنید تا سیگنال‌ها تقویت شوند. در سیستم صوتی اداری تحت شبکه، نیازی به آمپلی فایر نیست. کافیست از سرور مانیتورینگ سیستم صوتی استفاده کنید تا به صورت خودکار پیش از اذان، قرآن تلاوت کند و در ساعت دقیق، اذان پخش شود و یا هر مطلب دیگری که مدنظرتان است با برنامه ریزی نرم افزاری روی سرور می توانید به گوش کارکنان برسانید.
 

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید  
 

پس از انتخاب سیستم صوتی اداری مناسب برای وصل سیستم، باید کابل کشی شبکه انجام شود یعنی آمپلی فایر، میکروفون و بلندگوها برای پخش صدای صوتی به کابل شبکه و برق نیاز دارند. همه ی ادوات در صورت شبکه بودن به کابل شبکه نیاز دارند. 
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی

مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/02/31


نظرات کاربران
ارسال نظر