• sr@psdelta.com

آموزش تفاوت های بین سوئیچ و روتر سیسکو

آموزش تفاوت های بین سوئیچ و روتر سیسکو
1398/08/11 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

آموزش تفاوت های بین سوئیچ و روتر سیسکو: 

برای آشنایی بیشتر با این تجهیزات به بررسی تفاوت های بین این سیستم ها میپردازیم: 

 

سوئیج

روتر 
محدوده کاری لایه 2 محدوده کاری لایه 3
ارسال دیتا روی Mac-addres ارسال دیتا روی IP
intra-network inter-network
کلید خاموش و روشن ندارد کلید on/off دارد
interface 0/1 interface 0/0
ورودی خروجی fix و modular ورودی خروجی modular
اگر مقصد را نشناسد بسته را flood میکند اگر مقصد رانشناسد بسته را ̣drop میکند 
پورت AUX ندارد پورت AUX دارد
interface ها defult روشن اند interface ها defult خاموش اند
mac-address table دارد Routing table دارد
broadcast را flood میکند broadcast را ̣drop میکند

 

نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سر تا سر ایران با داشتن بیش از 200 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی می باشد.

 

مرجع مقاله : نت استاک

آموزش تنظیم URL جهت بازشدن در مانیتور اپراتور در حین Answer در مرکز تلفن دلتا

آموزش تنظیم URL جهت بازشدن در مانیتور اپراتور در حین Answer در مرکز تلفن دلتا
1398/08/12 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

آموزش تنظیم URL جهت بازشدن در مانیتور اپراتور در حین Answer در مرکز تلفن دلتا 

در حین پاسخدهی اپراتور می‌توان در صفحه مانیتور او تنظیم کرد تا URLای به صورت Pop up باز شود. برای تنظیم این منظور گام‌های ذیل را طی نمایید:

  1. ازمنوی Configuration وارد زیرمنوی Call Queue شوید. صفحه Call Queues باز می‌شود.
  2. یک صف تماس را انتخاب کرده و بر روی دکمه Edit Queue کلیک کنید تا به صفحه Edit Call Queue  بروید. 
  3. در مقابل On Answer URL، می‌بایست URL موردنظر جهت Pop upشدن در صفحه اپراتور را وارد کنید.
  4. Submit کنید.
  5. سیستم به صورت پیش فرض درخواست تایید Safe Apply می‌کند. تایید کنید تا صف تماس در سیستم اعمال شود.

 

نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سر تا سر ایران با داشتن بیش از 200 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی می باشد.

 

مرجع مقاله : نت استاک

آموزش مبحث default route در روتر های سیسکو

آموزش مبحث  default route در روتر های سیسکو
1398/08/14 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

آموزش مبحث defult route در روتر های سیسکو

زمانی که بسته ای برای روتر ارسال میشود و مقصد بسته برای روتر ناشناس باشد بسته ̣Drop میشود. فرض کنید در شبکه ایاز سمت کاربر سایت www.netstock.ir سرچ شود هنگامی که بسته به سمت روتر ارسال شود و مقصد netstock.ir  را نشناسد آن بسته را ̣Drop میکند و سیستم پیام Destination host unreachable را نمایش میدهد .

برای حل این مشکل دو راه حل وجود دارد:

  • یکی از روش های ذکر شده ثبت آدرس تمامی وب سایت ها و مسیر ها در static rote است (که با استفاده از این روش باید جندین خط آدرس دهی برای روتر نوشته شود)
  • و حال بهترین روش استفاده از defult route است یعنی هر آدرسی که در روتر ثبت نشده برای روترهای بعدی ارسال کند که بهتر است به صورت next hope ip نوشته شود.

Router(config)#ip router IP subnetmask nexthopIp

البته اگر static routr هم نوشته باشیم اول اولویت با آنهاست یعنی مسیرهای خودش را ارسال میکند و اگر مسیری را بلد نبود ارسال میکند به روتر بعدی.

 

نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سر تا سر ایران با داشتن بیش از 200 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی می باشد.

 

مرجع مقاله : نت استاک

اموزش مفهوم Routing protocol های سیسکو

اموزش مفهوم Routing protocol های سیسکو
1398/08/18 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

آموزش مفهوم Routing protocol های سیسکو :

یعنی پروتکل هایی که روتر های توسط آنها میتوانند باهم ارتباط برقرار کنند. برای یک شبکه بزرگ که در نقاط مختلف دارای شعب متفاوت است و تعداد زیادی روتر دارد نمی شود تک تک روی هر روتر به تعداد static route نوشت.

Routing protocol ها پروتکل هایی هستند که روتر ها را به هم متصل میکنند تا ارتباط بین آنها برقرار شود .

به دو گروه IGP و EGP تقسیم میشوند IGP ها درون شبکه اتصال ایجاد میکنند و EGP ها خارج از شبکه.

 

نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سر تا سر ایران با داشتن بیش از 200 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی می باشد.

 

مرجع مقاله : نت استاک

SFP و آشنایی با ماژول های فیبر سیسکو

SFP و آشنایی با ماژول های فیبر سیسکو
1398/08/22 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

SFP و آشنایی با ماژول های فیبر سیسکو:

به منظور تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری میتوان از یکی از انواع ماژول ها که ماژول فیبر نوری یا SFP نام دارد اشاره کرد.این ماژول توانایی انتقال اطلاعات تا ده ها کیلومتر را از طریق فیبر نوری دارد. که به دلیل قابلیت انتقال اطلاعات به مسافت های طولانی تر بیشتر از کابل شبکه مورد استفاده قرار میگیرد..استفاده از فیبر نوری قطعا سرعت بیشتری در مقایسه با اتصالات کابلی ارائه میدهد.

به این نوع از ماژول ها Transceiver نیز میگویند که برای انتقال سیگنال از FC (فایبر چنل)  یا Gbe (گیگابیت اترنت) استفاده میکند.

نام دیگری که SFP با آن شناخته میشود Mini GBIC است که یک نوع Transceiver قدیمی است ، تفاوت بین SFP و GBIC در ابعاد آنهاست و سرعت و کیفیت یکسانی را ارائه میدهند.

SFP مخفف کلمه small form-factor pluggable که بهترین رسانه برای انتقال سیگنال ها با استفاده از نور توسط فیبر نوری است.امروزه برای انتقال داده در موارد زیادی از ماژول SFP استفاده میشود مانند تجهیزات وایرلس ، رادیو های دو طرفه ، تلفن های همراه و ...

برای نوع SFP در تجهیزات به سه فاکتور نوع ارتباط نوری ،نوع اتصال فیبر نوری و پهنای باند باید توجه کرد به طور کلی این موارد اهمیت زیادی در انتخاب نوع SFP  دارند

حال به معرفی انواع ماژول های SFP سیسکو که شامل پشتیبانی از سیم مسی Twisted pair و همچنین فیبر نوری single mode  و multi mode  است به شرح زیر میپردازیم :

1000BASE-T SFP for Copper Networks- GLC T:

به منظور پشتیبانی از شبکه های سیسم مسی به هم تابیده شده CAT5 در حداکثر مصافت 100 متر طراحی شدهو مورد استفاده قرار میگیرد.

1000BASE-SX SFP for Multimode Fiber Only GLC SX MM:

 طراحی ای ماژول طبق استاندارد IEEE 802.3z برای پشتیبانی از فیبرنوری مالتی مد با طول موج 50 μm تا مسافت 550 متر تا حداکثر 1 کیلومترصورت گرفته است.

1000BASE-LX/LH SFP for Both Multimode and Single-Mode Fibers:

این نوع از ماژول SFP طبق استاندارد IEEE 802.3z  در مسافت 10 کیلومتر بر روی شبکه های span فیبر نوری single mode  و مسفت 550 متر بر روی انواع فیبر نوریmulti mode. قابلیت کارکرد دارد.

1000BASE-EX SFP for Long-Reach Single-Mode Fibers:

این نوع از ماژول های SFP سیسکو طراحی شده برای ارتباطات دوردست با مسافت حداکثر 40 کیلومتر توسط انواع فیبر های نوری single mode که البته برای ارتباطات back to back برای کاهش قدرت لیزر نیازمند استفاده از یک آداپتور خاص 5db- در دو سر لینک میباشد .

1000BASE-ZX SFP for Long-Reach Single-Mode Fibers :

این نوع ماژول SFP مناسب برای ارتباطات با مسافت حداکثر 70 کیلومتر بر روی فیبر نوری Single Mode با شدت تابش 21db که بسته به نوع و کیفیت فیبر نوری ، افت خواهد داشت ، ولی برای ارتباطات Back to Back میبایست از کاهنده 10db به لحاظ جلوگیری از overloading استفاده نمود .

جدول مشخصات نوع فیبر نوری با پشتیبانی از انواع SFP :
SFP Port Cabling Specifications

 

جدول پارامترهای دقیق نوری :
Main Optical Parameters
جدول نام و نوع پارت نامبر های مربوط به انواع ماژول های GLC سیسکو :
محصولات GLC سیسکو SFP

 

 

 نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سرتا سر ایران با داشتن بیش از 20 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی میباشد. 

 

مرجع مقاله : نت استاک

ایجاد محدودیت و یا Limitation بر روی مدت زمان مکالمات

ایجاد محدودیت و یا Limitation بر روی مدت زمان مکالمات
1398/08/22 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

ایجاد محدودیت و یا Limitation بر روی مدت زمان مکالمات

dial options Asterisk  راهکاری برای  ایجاد محدودیت  بر روی مدت مکالمه  می باشد.

در پروژه های ویپ گاهی نیاز است که تماسها دارای محدودیت در مدت مکالمه باشد این کار باعث مدیریت خطوط شده و مشغول شدن خط را کاهش می دهد، برای ایجاد این محدودیت از پارامترAsterisk dial options  استفاده می شود، که در دو بخش "تعریف Extension " و "تعریف Trank " وجود دارد. این محدودیت می تواند بر روی یک داخلی خاص اعمال شود و یا بر روی یک پترن یا گروه خاصی عمل کند.

ایجاد محدودیت روی  Extension ها یا تماس بین داخلی ها

پارامتر Asterisk Dial Options در تعریف Extension  برای ایجاد محدودیت تماس بین داخلی های یک مجموعه بکار میرود در زمانهایی که نیاز است داخلی های یک مجمع زیاد مشغول نباشند میتوانید از این محدودیت استفاده کنید.بطور مثال فرض کنید بخواهیم طول مکالمات داخلی های یک مجموعه بیشتر از 20 ثانیه نشود. برای انجام این کار ابتدا از مسیر زیر وارد  بخش تعریف Extension یا داخلی می شویم

PBX > PBXconfig > Extension

به قسمت Asterisk Dial Options توجه کنید پیش فرض این بخش دارای مقدارTtr می باشد. برای تغییر آن ابتدا گزینه override را تیک میزنیم سپس در کادر Dial oprions مقدار آن را برابر TtrL(20000)  قرار میدهیم در اینجا L به معنیlimitation  یا اعمال محدودیت برطول مکالمه می باشد، عدد داخل پرانتز مقدار زمان محدودیت برحسب میلی ثانیه می باشد.

 

B2ap3 Large 1

 

با Submit و سپس Apply کردن تغییرات، این محدودیت در تمام تماس های داخلی این Extention تاثیر و اعمال خواهد شد.بنابراین اگر این Extension با هر داخلی دیگری تماس بگیرد فقط 20 ثانیه فرصت دارد که صحبت نماید و بعد از 20 ثانیه تماس بطور خودکار قطع خواهد شد.

ایجاد محدودیت مکالمه روی ترانک:

گاهی لازم است تمام داخلی ها که از یک ترانک خاص عبور  می کنند دارای محدودیت شوند. برای ایجاد محدودیت بر روی تمام داخلی های یک ترانک، می توانید از پارامترAsterisk dial options در ترانک ها استفاده کنیم. فرض کنید می خواهیم  تمام تماسهای خروجی داخلی ها محدود به 30 ثانیه شود و درصورت بیشتر شدن مکالمه تماس قطع شوند بنابراین ابتدا از مسیر زیر وارد  بخش تعریف ترانک می شویم

PBX > PBXconfig > Tranks  

سپس دقیقا مثل حالت قبل به قسمت Asterisk Dial Options رفته ، برای تغییر آن ابتدا گزینه override را تیک میزنیم سپس در کادر Asterisk Dial Options  مقدار را برابر TtrL(30000)  قرار میدهیم . با این کار تمام داخلی هایی که از این ترانک عبور می کنند دارای محدودیت مکالمه تا 30 ثانیه خواهند شد.

نکته:  اگر بخواهیم تماسهای مربوط به شعبات دیگرمان نیز دارای محدودیت در تماس شود کافی است ترانک مربوط به آن شعبه خود را نیز مانند مثال بالا با پارامتر Asterisk Dial Options  محدود کنیم.

 

B2ap3 Large 2

 

ایجاد محدودیت برطبق Prefix :

مثال قبل نوعی محدودیت روی تمام تماسهای خارجی یک سازمان بود اما گاهی لازم است استثناهایی نیز اعمال شود بطور مثال فرض کنید بخواهیم فقط داخلی های بخش فروش یک سازمان دارای محدودیت در تماس شوند و سایر بخشها مانند مدیریت یا روابط عمومی این محدودیت را نداشته باشند در این صورت بهترین روش ایجاد محدودیت برطبق Prefix ها می باشد.

مثلا فرض کنید می خواهیم  تمام داخلی ها با Prefix  : xxx1  دارای محدودیت زمان مکالمه تا سقف30 ثانیه در تماس با موبایل باشند و دیگر داخلی ها با هر  Prefixای بتوانند بدون محدودیت زمانی با هر شماره موبایلی صحبت نمایند.

برای ایجاد محدودیت بر روی یک Prefix خاص یا بطور مثال داخلی هایی  که با 1 شروع می شوند می توانید از همان پارامترAsterisk dial  options  در بخش تعریف ترانک ها استفاده کنیم. بنابراین ابتدا از مسیر زیر وارد  بخش تعریف ترانک می شویم

PBX > PBXconfig > Tranks

در نظر بگیرید برای اینکه داخلی های خاصی دارای این محدودیت باشند نه تمام داخلی ها می بایست 2 ترانک ایجاد کنیم که یکی دارای محدودیت و دیگری بدون محدودیت باشد. بنابراین علاوه بر اینکه یک ترانک دارای محدودیت داریم به قسمت ساخت ترانک رفته و یک ترانک بدون محدودیت ایجاد می کنیم این کار باعث میشود که دیگر Prefix ها (مثلا مدیریت 3xxx) بتوانند بدون محدودیت زمانی با موبایل صحبت کنند. مطابق شکل زیر عمل کنید:

 

B2ap3 Large 3

 

 

B2ap3 Large 4

 

در ادامه می بایست دو outboundrout برای موبایل ایجاد کنیم که در یکی ترانک بدون محدودیت یا  Nolimit و در دیگری ترانک دارای محدودیت یا limit را به عنوان ترانک خروجی موبایل ها برای داخلی های دارای Prefix  : xxx1 انتخاب کنیم. مطابق شکل زیر:

 

B2ap3 Large 5 

 

 

B2ap3 Large 6

 

با این کار ما به راحتی توانستیم داخلی های xxx1 خود را دارای محدودیت زمانی در مکالمات کنیم ، به طوریکه داخلی های xxx1 بیشتر از 30 ثانیه نتوانند با موبایل صحبت کنند.

نکته: اگر در قسمت Asterisk trunk dial option بعد از  TtL(30000)علامت دو نقطه گذاشته و 10000  را بنویسیم 10 ثانیه مانده به اتمام زمان مکالمه به شما پیغام صوتی اعلام گردد تا متوجه شوید که تماس شما بعد از 10 ثانیه قطع خواهد شد کافی است .

 

 

B2ap3 Large 7

 

 

مرجع مقاله : نت استاک

آموزش تنظیم Shiftable Operators در مرکز تلفن دلتا

آموزش تنظیم Shiftable Operators در مرکز تلفن دلتا
1398/08/22 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

آموزش تنظیم Shiftable Operators در مرکز تلفن دلتا :

برای معرفی اپراتورهای مرکزتماس جهت پاسخگویی به صف تماس از این بخش استفاده می‌شود. استفاده از این بخش در صورتی امکانپذیر است که لایسنس Call Center یا همان مرکزتماس بر روی مرکزتلفن فعالسازی شده باشد. و برای تنظیم آن مراحل ذیل را طی نمایید:

  1. ازمنوی Configuration وارد زیرمنوی Call Queue شوید. صفحه Call Queues باز می‌شود.
  2. یک صف تماس را انتخاب کرده و بر روی دکمه Edit Queue کلیک کنید تا به صفحهEdit Call Queue  بروید.  
  3. در بخش Shiftable Operators ، اپراتورهای صف تماس را وارد کرده و با کاما از هم جدا کنید.
  4. Submit کنید.

 نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سرتا سر ایران با داشتن بیش از 20 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی میباشد. 

آموزش تنظیم شماره اپراتورهای صف تماس در مرکز تلفن دلتا

آموزش تنظیم شماره اپراتورهای صف تماس در مرکز تلفن دلتا
1398/08/22 توسط نغمه ایزدی مطلق
به اشتراک گذاری در:

آموزش تنظیم شماره اپراتورهای صف تماس در مرکز تلفن دلتا 

از گزینه Local Operators برای تعریف اپراتورهای معتبر در صف تماس استفاده می‌شود. یعنی با این گزینه مشخص می‌کنیم در صف تماس کدام داخلی‌ها به عنوان اپراتور معتبر به حساب آیند. برای تنظیم این قابلیت برای اپراتور مراحل ذیل را طی نمایید:

  1. ازمنوی Configuration وارد زیرمنوی Call Queue شوید. صفحه Call Queues باز می‌شود.

یک صف تماس را انتخاب کرده و بر روی دکمه Edit Queue کلیک کنید تا به صفحه Edit Call Queue  بروید.  

  1. در مقابل Local Operators  شماره های Local یا همان داخلی‌ها را وارد کنید. در این قسمت استفاده از تعریف شماره‌ها به‌صورت تک‌تک و بازه‌ای به شرح ذیل وجود دارد:
    1. یک شماره: شماره موردنظر به‌تنهایی در این قسمت وارد می‌شود.
    2. گروه شماره‌ها به ترتیب: مجموعه شماره‌های پشت سرهم برای گروه داخلی‌ها در این قسمت وارد می‌شود که شماره ابتدایی از شماره انتهایی با یک خط تیره (-) از هم جدا می‌شوند.
    3. گروه شماره‌ها غیرترتیبی: در این حالت هنگامی‌که شماره‌ها پشت سر هم نباشد با یک علامت (,) از هم جدا می‌شوند.
    4. ترکیبی از دو حالت قبل: اگر تعدادی شماره پشت سر هم و تعدادی مجزا باشد باید از هر دو علامت در کنار یکدیگر استفاده شود.
    5. تعریف کلیه شماره‌ها : با نوشتن کلمه all تمام شماره‌ها را عضو می‌نماییم.
  2. Submit کنید.
  3. سیستم به صورت پیش فرض درخواست تایید Safe Apply می‌کند. تایید کنید تا صف تماس در سیستم اعمال شود.

 

نت استاک پلت فرم فروشگاهی جهت فروش تجهیزات شبکه ، مخابرات و فناوری اطلاعات با بیش از 1200 مشتری در سر تا سر ایران با داشتن بیش از 200 نمایندگی در استان های کشور آماده خدمت رسانی می باشد.


نظرات کاربران
ارسال نظر