تلفن صنعتی ضد انفجار
از سالیان بسیار دور، تلفن از جمله وسایل بسیار کاربردی در زندگی انسان ها بوده است، بطوریکه عدم دسترسی به آن مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد و استفاده از آن در همه جا بسیار ضروری است و بدون تلفن، امورات یا اصلا پیش نمی روند و یا بسیار کند پیش خواهند رفت. اما در محیط های خطرناک، که امکان انفجار، آتش سوزی، زلزله، سیل و... وجود دارد، گوشی های معمولی در زمان وقوع خطر، قابل استفاده نیستند چون هر لحظه امکان انفجار و یا وقوع سایر حوادث مرگ آسا وجود دارد. تلفن های ضد انفجار در اینگونه شرایط خاص، بسیار لازم و ضروری اند. وسیله های ارتباطی برای استفاده در محیط های خطرناک در صنعت باید به طور کامل با شرایط خاصی که در آن به کاربرده می‌شوند سازگار باشند.

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید  

تلفن صنعتی ضد انفجار 
در مواقع خطر، که تلفن های معمولی قابل استفاده نیستند، تلفن های صنعتی ضد انفجار کمک بسیار بزرگی هستند. مهم ترین کاربرد تلفن های ضد انفجار این است که شما بتوانید به راحتی با شخص و یا مرکز مورد نظر خود ارتباط بر قرار کنید. موارد استفاده تلفن ضد انفجار، موقعیت های خطرناک و مستعد انفجار است. تلفن های ضد انفجار برای داشتن ارتباط ایمن در مناطق خطرناک، گزینه‌ای مناسب و مطمئن هستند که استفاده از آن‌ها  بسیار کارایی دارد. این تلفن‌ها دارای مدل‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و مطابق با استاندارد  ATEX یا EX و استاندارد بین المللی IECEX طراحی و ساخته می شوند. نصب این تلفن ها آسان است و می توانند مستقیماً به هر شبکه تلفنی که از سیم استفاده می کند متصل شوند. می توانند حتی در ارتفاع 15000 فوت هم کار کنند. با این حال، ممکن است به سیم کشی خاصی نیاز داشته باشند. تلفن ضد انفجار هم در شماره گیری تون و هم در شماره گیری پالس وجود دارد که می تواند تنظیم شود. به علاوه زنگ تماس آن نیز بسیار بلند است و در هر محیطی قابل شنیدن است و برای تماس ورودی، یک نشانگر LED با شدت دید بالا در تلفن تعبیه شده است.

ویژگی های تلفن صنعتی ضد انفجار
بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی و ساخته شده باشد.
در برابر آتش سوزی و حریق مقاومت بالایی داشته باشد. 
در برابر ضربه، گرد و غبار، رطوبت هوا، فرسایش و آب مقاومت بالایی داشته باشد.
بدنه تلفن ضد انفجار، از مواد مقاوم و سبکی چون آلومینیوم ریخته گری شده مهر و موم شده باشد.
فن دیواری فلزی آن از مواد مقاومی چون ورق آهن و با استاندارد بالا تولید شده باشد. 
عملکرد اصلی تماس را همیشه حفظ کند.
ورودی کابل در پشت جعبه فلزی گوشی قرار داشته باشد تا از آسیب در امان باشد.
صفحه کلید گوشی تلفن در برابر آب و هوا و خرابکاری مقاوم باشد.
هندست گوشی تلفن صنعتی از زره پوش فلزی مقاوم ساخته شده باشد. 
سطح حفاظت گوشی تلفن منبع تغذیه کافی داشته باشد. 
زنگ هشدار و چراغ خطر گردان در آن طراحی شده باشد. 
حذف نویز و اکو داشته باشد.
کیبوردشان فلزی استیل باشد.
دارای سطح حفاظت بالا باشد.
تلفن های صنعتی ضد انفجار اصل دارای شماره سریال و گواهینامه‌ی ضد انفجار هستند.
 

موارد استفاده تلفن صنعتی ضد انفجار
در محیط‌هایی مانند تونل، معدن، تاسیسات دریایی، محیط های کاری نفت و گاز به دلیل شرایط سختی که دارند، ارتباطات معمولی نه در دسترس است و نه از نظر اقتصادی امکان پذیر است. آب و هوای غیر طبیعی، شرایط محیطی و دور افتاده بودن این مکان های دور و منزوی به گونه ای است که خطوط ارتباطی برای مدیریت و تضمین ایمنی کارکنان اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. اجرای سیستم ارتباطی امن، سریع و قابل اعتماد برای این محیط های سخت صنعتی بسیار مهم است. علاوه بر این، برقراری ارتباط کارکنان با خانواده موجب می شود کیفیت کار بالا رود. تقریبا تمامی حوزه های صنعتی با چالش های ارتباطی یکسانی روبرو هستند و به دنبال بهبود ارتباطات، ایجاد محیط کار بهتر برای کارمندان و استفاده از برنامه های جدید هستند. ارتباطات صنعتی با کارایی بالا برای اتصال اتاق کنترل مرکزی به سایت‌های صنعتی نیز بسیار مهم است. تلفن‌های صنعتی و اورژانسی اغلب وسایل ارتباطی ضروری در این محیط صنعتی هستند. تلفن‌های اضطراری، که اغلب به آنها تلفن‌های SOS یا جعبه تماس اضطراری گفته می‌شود که در شرایط اضطراری برای اطلاع آتش سوزی، تخلیه، حبس شدن و ... به اتاق کنترل مرکزی استفاده می شود. برای حفظ ارتباطات در موقعیت‌های اضطراری، اعم از تصادف، بیماری ناگهانی، آسیب شخصی یا سایر شرایط اضطراری، استفاده از تلفن های صنعتی قابل اعتماد، بسیار مهم است. 
همچنین، در محیط هایی مانند تونل ها، معدنکاری، مناطق دریایی، زیرزمینی، ایستگاه‌های مترو، سکوی راه آهن، کنار بزرگراه، هتل ها، پارکینگ‌ها، کارخانه‌های فولاد، کارخانه‌های شیمیایی، نیروگاه ها مخازن نفت و گاز، سکوهای نفتی، پمپ بنزین ها، جایگاه بندرگاه‌ها، کارخانه‌ها، پالایشگاه‌های پتروشیمی، زندان‌ها، بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های پلیس، آسانسور، دستگاه‌های خودپرداز، استادیوم‌ها، محیط‌های خارج از ساختمان، کارگاه‌ها، تأسیسات دفاعی و بطور کلی در محیط‌های صنعتی و یا عمومی که امکان وقوع حوادث غیرمترقبه و پیش بینی نشده وجود دارد، استفاده از وسیله ای کاربردی برای نجات جان افراد بسیار حائز اهمیت است. وسیله‌ی ارتباطی که در برابر حوادث، مقاوم باشد تلفن صنعتی ضد انفجار است. این تلفن‌ها  معمولا قیمت زیادی ندارند. قیمت یک تلفن صنعتی ضد انفجار در حدی است که هر فردی که دارای یک کارگاه و یا شرکت و... است می‌تواند آن را خریداری نماید.

 

انواع تلفن ضد انفجار
تلفن های ضد انفجار در انواع موبایل ضد انفجار، تلفن ضد انفجار بدون صفحه نمایش، کیوسک تلفن آکوستیک و بیسیم دستی تولید می‌شوند.

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید  

تلفن ضد انفجار به لحاظ تلکنولوژی ساخت به دو دسته تلفن ضد انفجار آنالوگ و تلفن ضد انفجار تحت شبکه تقسیم می شود. تلفن های ضد انفجار تحت شبکه یا اصطلاحا تلفن های ضد انفجار IP ، تلفن هایی هستند که از پروتکل SIP پشتیبانی می کنند. 
در پایان توصیه می کنیم در صورتی که مدیر یک واحد صنعتی و یا تولیدی و یا مدیر یک ساختمان چند طبقه هستید، به منظور رعایت نکات ایمنی و امنیت جان افرادی که در این محیط‌ها حضور دارند، خرید تلفن صنعتی ضد انفجار ضروری است. قبل از خرید تلفن ضذ انفجار می توانید با کارشناسان اتصال صوت تماس بگیرد و از مشاوره رایگاه آن ها بهره مند شوید. 
شرکت اتصال صوت تولید کننده تلفن های ضدانفجار در ایران ، دارای تائیدیه ATEX اروپا می باشد. 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی