تولیدی و صنعتی پارس سیستم دلتا (ثبت 281277)

اینترکام تحت شبکه

اینترکام تحت شبکه از صفر تا صد 

توصیفی ما از اینترکام تحت شبکه چیست؟ یک باکس آی پی با یک یا چند دکمه و میکروفون و اسپیکر برای برقرای یک تماس آسان و سریع روی بستر شبکه است.

بله تا حدود زیادی صحیح است ولی اینترکام ها نه تنها به عنوان یک ابزار ارتباطی سریع به شمار می روند بلکه دقت و صحت عملکرد آن ها نیز بسیار مهم است. مثلا گاهی زیبایی اینترکام تحت شبکه یکی از دلایلی می باشد که قیمت اینترکام را افزایش می دهد ولی در دید کاربر ظرافت و زیبایی بسیار مهم است . این دسته از کاربران اینترکام تحت شبکه مدیران سازمان ها و یا صنایعی هستند که می خواهند از سیستم اینترکام در محیط های اداری و بیمارستانی استفاده نمایند. اساسا ما اینترکام را در قالب سیستم پیجینگ و اینترکام استفاده می کنیم چون اینترکام ها از تجهیزات پیجینگ هم محسوب می شوند این دو سیستم یکجا و با نام سیستم پیجینگ و اینترکام مورد ارزیابی قرار می گیرد. با توجه به اینکه از اینترکام تحت شبکه بیشتر برای ارتباطات داخل سازمان یا داخل صنعت استفاده می کنیم شاید شنیده باشید که آن را اینترکام داخلی هم بنامند اما نام اینترکام داخلی وقتی بخواهیم برای تماس های بیرونی استفاده نمائیم بی معنی می شود. 

در سیستم پیجینگ و اینترکام ارتباطات ما عمدتا داخلی است. از اینترکام ها در کارخانه های فولادی برای ایجاد تماس فوری بین کارکان خط استفاده می شود. در خط نورد وقتی به هر دلیل فنی فولاد مذاب پشت خط اصطلاحا شروع به جمع شدن و یا از خط خارج شدن کند اپراتور نزدیک خط باید به اپراتور ذوب دستور توقف تولید را بدهد که در این مثال اپراتور می تواند از یک اینترکام تحت شبکه برای تماس فوری استفاده نماید. اینترکام داخلی که در کارخانه ها و صنایع با آلایندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرد دارای شکل ظاهری متفاوتی نسبت به اینترکام داخلی مورد استفاده در بیمارستان ها و محیط های درمانی است.

 

در یک دسته بندی محیطی اینترکام تحت شبکه می تواند دارای انواع زیر باشد:

  • اینترکام مناسب ادارات 
  • اینترکام مناسب بیمارستان و خدمات درمانی 
  • اینترکام مورد استفاده در کارخانه ها 
  • اینترکام مورد استفاده در راه آهن ، مترو ، تونل و بزرگراه ها 

اینترکام هایی که در محیط کارخانه مورد استفاده قرار می گیرند باید متناسب با شرایط محیطی مورد بررسی قرار بگیرند مثلا در یک کارخانه تولید نوشیدنی های غیر الکلی (عمدتا در ایران) چون بخار و رطوبت داریم بهتر است از اینترکام های مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت استفاده نمائیم. این دسته از اینترکام ها را اصطلاحا اینترکام ضد آب می نامیم . اینترکام های ضد آب دارای واشر و عایق بندی به خصوصی هستند و جنس بدنه آنها از ورق گالوانیزه و یا استیل 313 است که باعث تمایز آن از اینترکام های داخلی دیگری مثل اینترکام بیمارستانی یا اداری می شود.

در بیمارستان ها ولی ضد آب بودن ملاک نیست و جنس بدنه باید حالت آنتی باکتریال داشته باشد. در ادامه اینترکام های ضد انفجار قرار می گیرند. اینترکام هایی که نفوذ آب و گرد و غبار خیلی در آن ها نقش کلیدی ندارند ولی خطر انفجار برای محیط های گازی و نفتی و پتروشیمی نباید داشته باشند. اینترکام های ضد انفجار در طبقه بندی و کلاس های مختلفی قرار می گیرند که در حوصله این بحث نیست ولی می توانید به کاتالوگ محصولات تولید شده در شرکت اتصال صوت رجوع کنید.

اینترکام های تحت شبکه (Network Intercom) را به عنوان یک تلفن اورژانسی برای شرایط بحران هم مورد استفاده قرار می دهند . مثلا در سکو های مترو ، تونل ها ، راه آهن و بزرگراه ها که ممکن است افراد دچار سانحه شده باشند و نیاز به تماس با اپراتور ، اورژانس و پلیس داشته باشند. جالب است بدانیم اینترکام ها ممکن است دارای گوشی اینترکام هم باشند که شباهت آنها را به تلفن صنعتی بیشتر می کند ولی به جای کیپد از دکمه برای ایجاد تماس استفاده می کنند. بسته به اینکه در محل نصب اینترکام داخلی افراد ممکن است با چه نقاطی در ارتباط باشند اینترکام ها می توانند از یک تا چندین دکمه داشته باشند. عمدتا اینترکام ها چون برای تماس های فوری استفاده می شوند گوشی اینترکام ندارند چون تا کاربر بخواهد گوشی را بردارد و به بوق خط گوش دهد و زمانی هم برای شماره گیری منتظر بماند ممکن است مدت زمان بیشتری در نقاط بحران بمانیم و شدت خسارت بیشتر شود مثال واضح آن در کارخانه های فولادی و بین اپراتور ذوب و نورد است ولی همچنان افرادی هستند که فکر می کنند گوشی اینترکام از  اسپیکر و میکروفون اینترکام ها قوی تر و بهتر است. در مواقعی هم شاید حریم خصوصی در صنایع مطرح گردد که کاربرد گوشی اینترکام نمایان می گردد. 

عوامل موثر در قیمت اینترکام

با توجه به این دسته بندی ها و نیازهایی که در صنایع تعریف می شود قیمت اینترکام ها تغییر می کند. مواردی که در قیمت اینترکام تاثیر دارند شامل موارد ذیل است : 

  • جنس دکمه های تماس یا پوش تو تالک 
  • جنس کیپد های شماره گیری 
  • داشتن و نداشتن گوشی اینترکام 
  • واشر ها و اقلام عایق برای اینترکام های ضد آب 
  • جنس PCB ، کابل ، سیم ، ریخته گری، رنگ و پیچ ها در اینترکام ضد انفجار 
  • بدنه