• sr@psdelta.com

اینترکام تحت شبکهتوصیف ما از اینترکام تحت شبکه چیست؟ یک باکس آی پی با یک یا چند دکمه و میکروفون و اسپیکر برای برقرای یک تماس آسان و سریع روی بستر شبکه است. بله تا حدود زیادی صحیح است ولی اینترکام ها نه تنها به عنوان یک ابزار ارتباطی سریع به شمار می روند بلکه دقت و صحت عملکرد آن ها نیز بسیار مهم است. مثلا گاهی زیبایی اینترکام تحت شبکه یکی از دلایلی می باشد که قیمت اینترکام را افزایش می دهد ولی در دید کاربر ظرافت و زیبایی بسیار مهم است. این دسته از کاربران اینترکام تحت شبکه مدیران سازمان ها و یا صنایعی هستند که می خواهند از سیستم اینترکام در محیط های اداری و بیمارستانی استفاده نمایند.

صفر تا صد اینترکام تحت شبکه

اساسا ما اینترکام تحت شبکه (IP Network Intercom) را در قالب سیستم پیجینگ و اینترکام استفاده می کنیم چون اینترکام ها از تجهیزات پیجینگ هم محسوب می شوند این دو سیستم یکجا و با نام سیستم پیجینگ و اینترکام مورد ارزیابی قرار می گیرد. با توجه به اینکه از اینترکام تحت شبکه بیشتر برای ارتباطات داخل سازمان یا داخل صنعت استفاده می کنیم شاید شنیده باشید که آن را اینترکام داخلی هم بنامند اما نام اینترکام داخلی وقتی بخواهیم برای تماس های بیرونی استفاده نمائیم بی معنی می شود. 

در سیستم پیجینگ و اینترکام ارتباطات ما عمدتا داخلی است. از اینترکام ها در کارخانه های فولادی برای ایجاد تماس فوری بین کارکان خط استفاده می شود. در خط نورد وقتی به هر دلیل فنی فولاد مذاب پشت خط اصطلاحا شروع به جمع شدن و یا از خط خارج شدن کند اپراتور نزدیک خط باید به اپراتور ذوب دستور توقف تولید را بدهد که در این مثال اپراتور می تواند از یک اینترکام تحت شبکه برای تماس فوری استفاده نماید. اینترکام داخلی که در کارخانه ها و صنایع با آلایندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرد دارای شکل ظاهری متفاوتی نسبت به اینترکام داخلی مورد استفاده در بیمارستان ها و محیط های درمانی است.

💬 اجزای تشکیل دهنده سیستم اینترکام تحت شبکه

اینترکام تحت شبکه در قالب یک سیستم عمل می نماید و این سیستم دارای عناصر مختلفی است که به آن اشاره می کنیم: 

👈 اینترکام ها 

👈 مرکز تلفن 

👈 سرور پیجینگ و اینترکام 

👈 شبکه 

👈 کابل کشی 

👈 میکروفون های پیجینگ 

👈 بلندگوی پیجینگ 

👈 تلفن های صنعتی 

👈 هود اینترکام 

👈 کاربران

📟 اینترکام ها

اینترکام ها اصلی ترین عنصر در سیستم اینترکام تحت شبکه هستند. با توجه به محیط مورد استفاده می توانند اشکال گوناگونی داشته باشند و اجزای تشکیل دهنده آن ها مثل دکمه ها، کیپد و بدنه با توجه این موضوع تغییر کند. 

📟 مرکز تلفن 

از دیگر عناصر تشکیل دهنده سیستم پیجینگ و اینترکام مرکز تلفن ها هستند که به دو دسته تحت شبکه و آنالوگ تقسیم می شوند. می توان مرکز تلفن های آنالوگ را از طریق یک مبدل به سیستم اینترکام متصل کرد. مرکز تلفن ها با این که برای ایجاد تماس تلفنی طراحی و تولید شده اند ولی قادر هستند تا دستگاه های اینترکام را داخل شبکه مدیریت کنند. 

📟 سرور پیجینگ و اینترکام 

یکی دیگر از این اجزا است که به صورت تخصصی توسط برند های تولید کننده دستگاه های اینترکام و سیستم های صوتی طراحی و تولید می شوند. سرور پیجینگ و اینترکام امکان مدیریت و مانیتورینگ تجهیزات و کاربران را برای مدیران کسب و کار فراهم می کند. 

📟 شبکه 

یکی از مهمترین عناصر در پیاده سازی سیستم اینترکام قسمت شبکه یا زیر ساخت است. تجهیزات سوئیچینگ و روتینگ از شبکه افزار هایی هستند که می توانند ارتباطات و امنیت دستگاه های اینترکام را تامین کنند. اینترکام ها به سوئیچ ها متصل می شوند و می توانند برق مورد نیاز خود را روی پورت شبکه سوئیچ ها بدست بیاورند.

📟 کابل کشی 

در اجرای سیستم اینترکام تحت شبکه یکی از عوامل مهم، کابل کشی بین اینترکام ها تا سوئیچ شبکه است که می توان از زیر ساخت شبکه موجود استفاده کرد و هزینه های کابل کشی را کاهش داد.

📟 میکروفون پیجینگ 

ابزاری که با آن می توان به اینترکام های تحت شبکه زنگ زد و یا آنها را پیج کرد. میکروفون ها می توانند از طریق کلید های تماس سریع و یا کیپد شماره گیر داخلی اینترکام ها و یا زون هایی که اینترکام ها در آن تعریف شده اند را شماره گیری کنند. 

📟 بلندگوی پیجینگ 

تمامی اینترکام ها دارای بلندگوی داخلی و یا خارجی هستند که می توانند برای پیج کردن استفاده شوند. قدرت این بلندگو ها می تواند از 3 تا 30 وات متغییر باشد. بلندگو های داخلی اینترکام به آن ها امکان استفاده به عنوان ابزاری برای پیج کردن را فراهم می کنند. 

📟 تلفن های صنعتی 

از دیگر ابزاری که در سیستم های پیجینگ تحت شبکه قادر است تا با اینترکام ها تماس دو طرفه بر قرار کند تلفن صنعتی است. تلفن های صنعتی شکل و ظاهری شبیه به تلفن های کیوسک یا دکه ای قدیم دارند ولی با توجه به فناوری روز به صورت تحت شبکه تولید می شوند. 

📟 هود اینترکام 

یک وسیله محافظتی و مراقبتی از اینترکام است که برای نصب آنها در فضای بیرونی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. هود اینترکام بیشتر به منظور مراقبت از آن در مقابل بارش های باران و یا کاهش نویز محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. 

📟 کاربران که از اصلی ترین عناصر سیستم اینترکام تحت شبکه است. کاربران در اینجا منظور اپراتور ها و یا افرادی هستند که از تجهیزات اینترکام برای برقراری ارتباط استفاده می کنند و دادن مجوز ها و تعریف عملکرد اینترکام با توجه به دسته کاربران انجام می شود. 

در یک دسته بندی محیطی اینترکام تحت شبکه می تواند دارای انواع زیر باشد:

  • اینترکام مناسب ادارات 
  • اینترکام مناسب بیمارستان و خدمات درمانی 
  • اینترکام مورد استفاده در کارخانه ها 
  • اینترکام مورد استفاده در راه آهن، مترو، تونل و بزرگراه ها 

اینترکام هایی که در محیط کارخانه مورد استفاده قرار می گیرند باید متناسب با شرایط محیطی مورد بررسی قرار بگیرند مثلا در یک کارخانه تولید نوشیدنی های غیر الکلی (عمدتا در ایران) چون بخار و رطوبت داریم بهتر است از اینترکام های مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت استفاده نمائیم. این دسته از اینترکام ها را اصطلاحا اینترکام ضد آب می نامیم. اینترکام های ضد آب دارای واشر و عایق بندی به خصوصی هستند و جنس بدنه آنها از ورق گالوانیزه و یا استیل 313 است که باعث تمایز آن از اینترکام های داخلی دیگری مثل اینترکام بیمارستانی یا اداری می شود.

در بیمارستان ها ولی ضد آب بودن ملاک نیست و جنس بدنه باید حالت آنتی باکتریال داشته باشد. در ادامه اینترکام های ضد انفجار قرار می گیرند. اینترکام هایی که نفوذ آب و گرد و غبار خیلی در آن ها نقش کلیدی ندارند ولی خطر انفجار برای محیط های گازی و نفتی و پتروشیمی نباید داشته باشند. اینترکام های ضد انفجار در طبقه بندی و کلاس های مختلفی قرار می گیرند که در حوصله این بحث نیست ولی می توانید به کاتالوگ محصولات تولید شده در شرکت اتصال صوت رجوع کنید.

اینترکام های تحت شبکه (Network Intercom) را به عنوان یک تلفن اورژانسی برای شرایط بحران هم مورد استفاده قرار می دهند. مثلا در سکو های مترو، تونل ها، راه آهن و بزرگراه ها که ممکن است افراد دچار سانحه شده باشند و نیاز به تماس با اپراتور، اورژانس و پلیس داشته باشند. جالب است بدانیم اینترکام ها ممکن است دارای گوشی اینترکام هم باشند که شباهت آنها را به تلفن صنعتی بیشتر می کند ولی به جای کیپد از دکمه برای ایجاد تماس استفاده می کنند. بسته به اینکه در محل نصب اینترکام داخلی افراد ممکن است با چه نقاطی در ارتباط باشند اینترکام ها می توانند از یک تا چندین دکمه داشته باشند.
عمدتا اینترکام ها چون برای تماس های فوری استفاده می شوند گوشی اینترکام ندارند چون تا کاربر بخواهد گوشی را بردارد و به بوق خط گوش دهد و زمانی هم برای شماره گیری منتظر بماند ممکن است مدت زمان بیشتری در نقاط بحران بمانیم و شدت خسارت بیشتر شود مثال واضح آن در کارخانه های فولادی و بین اپراتور ذوب و نورد است ولی همچنان افرادی هستند که فکر می کنند گوشی اینترکام از اسپیکر و میکروفون اینترکام ها قوی تر و بهتر است. در مواقعی هم شاید حریم خصوصی در صنایع مطرح گردد که کاربرد گوشی اینترکام نمایان می گردد. 

عوامل موثر در قیمت اینترکام

با توجه به این دسته بندی ها و نیازهایی که در صنایع تعریف می شود قیمت اینترکام ها تغییر می کند. مواردی که در قیمت اینترکام تاثیر دارند شامل موارد ذیل است: 

  • جنس دکمه های تماس یا پوش تو تالک 
  • جنس کیپد های شماره گیری 
  • داشتن و نداشتن گوشی اینترکام 
  • واشر ها و اقلام عایق برای اینترکام های ضد آب 
  • جنس PCB، کابل، سیم، ریخته گری، رنگ و پیچ ها در اینترکام ضد انفجار 
  • بدنه 

نقش سیستم اینترکام در زندگی مدرن

سیستم های اینترکام امروزه در بخش های مختلف، از موسسات مسکونی گرفته تا تجاری و صنعتی، نقشی اساسی ایفا می کنند. آنها امنیت را افزایش می دهند، راحتی را بهبود می بخشند و کارایی عملیاتی را در تنظیمات مختلف افزایش می دهند.

افزایش امنیت

یکی از حیاتی ترین نقش های سیستم های اینترکام در زندگی مدرن حول محور امنیت می چرخد. این دستگاه ها با تسهیل دسترسی کنترل شده، یک لایه حفاظتی اضافی برای موسسات مسکونی و تجاری ایجاد می کنند. این اقدام احتیاطی به طور قابل توجهی خطر ورود غیرمجاز را کاهش می دهد و به ایمنی کلی محل کمک می کند.

بهبود راحتی

سیستم های اینترکام نیز سطح بی نظیری از راحتی را به ارتباطات روزمره ما معرفی کرده اند. در ساختمان‌ها یا مجتمع‌های بزرگ، جابه‌جایی از یک سر به سر دیگر صرفا برای رساندن پیام می‌تواند زمان‌بر و از نظر فیزیکی سخت باشد. سیستم های اینترکام با ارائه کانال های ارتباطی فوری این دردسر را از بین می برند. این امر به‌ویژه در محیط‌هایی مانند مدارس، بیمارستان‌ها و دفاتر بزرگ مفید است، جایی که ارتباط سریع می‌تواند حیاتی باشد.

افزایش بهره وری عملیاتی

در بخش های تجاری و صنعتی، سیستم های اینترکام چیزی فراتر از ابزارهای ارتباطی هستند. آنها محرک های بهره وری عملیاتی هستند. آنها هماهنگی یکپارچه بین بخش های مختلف را امکان پذیر می کنند و اطمینان می دهند که همه در یک صفحه هستند. در مواقع اضطراری، می توان از سیستم های اینترکام برای انتقال سریع اطلاعات حیاتی استفاده کرد که به طور بالقوه باعث صرفه جویی در زمان، منابع و جان افراد می شود.
 

ادغام با فناوری هوشمند

ظهور فناوری هوشمند نقش سیستم های اینترکام را در زندگی ما بیشتر گسترش داده است. بسیاری از سیستم‌های مدرن اکنون می‌توانند با پلتفرم‌های خانه هوشمند (مانند Control4 ) ادغام شوند و به کاربران این امکان را می‌دهند که دستگاه‌های اینترکام خود را با استفاده از تلفن‌های هوشمند یا دستورات صوتی کنترل کنند. این پیشرفت نه تنها عملکرد سیستم های اینترکام را افزایش داده است بلکه سهولت استفاده از آنها را نیز افزایش داده است.

تسهیل ارتباط از راه دور

در عصر کار از راه دور و فاصله گذاری اجتماعی، سیستم های اینترکام ثابت کرده اند که بسیار ارزشمند هستند. آنها امکان برقراری ارتباط ایمن و مؤثر بین افراد در مکان های مختلف در یک ساختمان را فراهم می کنند و نیاز به تماس فیزیکی را کاهش می دهند. علاوه بر این، برخی از سیستم‌های اینترکام پیشرفته، نظارت و ارتباط از راه دور را از خارج از محل ممکن می‌سازند و آرامش خاطر را برای صاحبان خانه و مدیران مشاغل به طور یکسان فراهم می‌کنند.

نتیجه گیری

اینترکام تحت شبکه نقش بسیار مهمی در صنعت کار دارد زیرا امکان برقراری اطلاعات را بین افراد و دستگاه های مختلف فراهم می کند. با استقاده از سیستم اینترکام تحت شبکه سرعت و هزینه کمتر می توان اطلاعات را در سطح گسترده ای به اشتراک گذاشت تا ارتباط موثرتر برقرار شود. استفاده از اینترکام SIP می تواند به بهبود کارایی در محیط های مختلف کمک شایانی کند.

14030418

چت با کارشناسان در واتس آپ